Sunteți pe pagina 1din 6

INVESTETE N OAMENI!

FONDUL SOCIAL EUROPEAN PROGRAMUL OPERAIONAL SECTORIAL DEZVOLTAREA RESURSELOR UMANE 2007-2013 Axa prioritar 1 Educaie i formare profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere DMI 1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare profesional PROIECT POSDRU/87/1.3/S/ 64125; "Dezvoltarea de competene cheie de comunicare n limba englez pentru personalul didactic din categoria nefilologi n vederea creterii accesibilitii informaiei i dezvoltrii strategiilor educaionale proprii " Cod operator de date personale: 20224

PROIECT DIDACTIC DISCIPLINA .Educarea limbajului si activitate artistica plastica TEMA LECTIEI: ,,Povestea ursului cafeniu, de Vladimir Colin -repovestire TIPUL DE LECTIE: consolidare si verificare de cunostinte ,priceperi si deprinderi SCOPUL LECTIEI: dezvoltarea abilitatilor de comunicare, de identificare si exprimare a emotiilor, exersarea diferentierii intre emotiile adecvate si cele inadecvate, dezvoltarea deprinderilor de a reda in mod original si personal spatiul plastic, dezvoltarea simtului creativ si estetic; MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Curriculum pentru invatamantul prescolar; ,Jocurile didactice pentru gradinita de copii culegere-Maria Taiban,Maria Petre,Valeria Nistor,Antonia Berescu; Ed.Didactica si Pedagogica,Bucuresti,1976,,Sa invatam limba engleza,, Ed. UNIVERSUL FAMILIEI, Bucuresti DURATA : 60 min. PROFESOR: Pelin Luiza Camelia GRUPA : MARE ,,B,, OBIECTIVELE OPERAIONALE : 1. s recunoasc povestea pornind de la invitatul surpriza ; 2. s redea coninutul povetii pe baza imaginilor prezentate, respectnd ordinea cronologic a ntmplrilor ; 3. sa respecte cerintele jocului; 4. s identifice secventa in care ursul este refuzat de ceilalati ; 5. s redea dialogul dintre doua personaje pozitive; 6. s aeze n ordine cronologic momentele aciunii susinute de imagini; 7. s identifice personajele pozitive si negative. 8. s descopere faptele bune din poveste. 9. s descopere mesajul povestii; 10. s urmareasca cu atentie explicatiile date de educatoare,pentru realizarea lucrarii; 11. s respecte indicatiile date de educatoare in realizarea lucrarii; 12. sa termine in timp util lucrarea,lucrand curat si ordonat; 13. sa realizeze lucrarea in mod original si creativ; 14. sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si fata de lucrarile colegilor,motivandu-si parerile;

STRATEGII DIDACTICE: -Resurse procedurale: conversatia ,explicatia,expunerea,demonstratia, povestirea, exercitiul, turul galeriei ,jocul ,analiza produselor activitatii -Resurse materiale :tabla,planse, fise, acuarele, planse, ursulet, bratara,buline, medalii, carti cu povesti, lego, piese din lemn, imagini ilustrate. Forme de organizare :frontal,in perechi,individual Metode de evaluare : verificare orala,observarea curenta,aprecieri stimulative,aplauze,analiza produselor activitatii ,probe practice,recompense

Etapele leciei/ timp alocat 1.Moment organizatoric

Obiective specifice

Activiti de nvare

Metode

Resurse materiale

Evaluare

Asigurarea condiiilor psihopedagogice necesare desfurrii n bune condiii a activitii: - aerisirea slii de grup; - aranjarea scunelelor n semicerc; - pregtirea materialului didactic; In sala de grupa se afla ursul cafeniu Martinica care este surprins de locul in care a ajuns.El poarta la mana o bratara colorata . Le propun copiilor sa ne amintim impreuna o poveste in care prietenia este o comoara de pret si sa pictam o bratara ca a lui Martinica. ,,Povestea ursului cafeniu,, de Vladimir Colin.

Conversatia

Explicatia 2. Captarea ateniei O1 Conversat ia Ursuletul de plus

3.Anunarea temei i a obiectivelor

Conversaia;

4.Reactualizarea cunostintelor anterior dobandite

O2

O6

Voi iniia un scurt dialog avnd drept scop reamintirea povestii si practicarea vorbirii in limba engleza. Explicaia Do you recognise this personage? - Recunoatei acest personaj? From what story belongs? - Din ce poveste face parte el? What emotions lived him throughout the story? Happiness or sadness? - Ce emotii traieste ursul pe parcursul intregii povesti? Fericire sau tristete? What is the end of the story? Care este sfarsitul povestii? What means friendship? Ce inseamna prietenie? How we translate the name of story in English? Cum traducem in engleza numele povestii? Conversatia Do you like Brown Bear Story? V-a placut ,,Povestea Ursului Cafeniu? Very good children. Foarte bine copii. Pentru c v-a plcut Povestea ursului cafeniu , astzi voi vei fi cei care vei povesti aceast poveste. TRANZITIE:Batem din palme si spunem tare un proverb in engleza.,, A friend in need it,s a friend indeed,, (prietenul la Conversatia nevoie se cunoaste) DLC-Repovestire ,,Povestea ursului cafeniu,,

Planse

Frontala

5. Dirijarea invatarii O5

O10 Obtinerea performantei si asigurarea feed-backului

Dup anunarea temei voi descoperi pe rnd cte un tablou solicitnd copiii s povesteasc sprijinindu-se de imagini.

Imagini

n vederea redrii ntregului coninut al povetii vor fi solicitai 1-2copii,n funcie de modul n care decurge povestirea. PIRAMIDA ISTETILOR Explicatia Pentru ca lui Martinica i -a placut foarte mult cum ati povestit el ne-a pregatit ceva pe tabla. Ia sa vedem despre ce este vorba. O3 Copiii au de rezolvat 8 casute, pentru a ajunge la cupa: -arata si descrie imaginea in care ursul cafeniu este refuzat de catre ursii polari. -reda prin dialog scena in care ursul este refuzat de catre ursii polari. -care sunt personajele pozitive care l-au sustinut pe ursul cafeniu ? -cine il ajuta sa isi schimbe culoarea blanii si de ce? -reda prin dialog scena dintre pinguin si urs. -care sunt personajele negative ale povestii? -care sunt faptele bune din poveste? -ce am invatat noi din povestea ursului cafeniu? Jocul Tabla

Frontala

Demonstratia

O7

TRANZITIE:Cantec: ,,Gasca mea,, 6.Fixarea cunotinelor - Cum se numete povestea pe care am povestit-o astzi? - Ce am nvat noi c este important n relaiile cu ceilali? DEC-pictura ,,Bratara prieteniei,, 08 Dupa ce ursuletul cafeniu a fost acceptat de catre ursii albi in mijlocul lor , acesta s-a gandit sa le ofere o bratara a prieteniei , pentru ca lui ii place sa-si faca prieteni pe oriunde se duce. Pentru ca Martinica vrea sa fie prieteni si cu noi, trebuie sa realizam o bratara a prieteniei ca a lui . Copiii intuiesc materialele de lucru. Se anunta tema probei si obiectivele. Ne incalzim mainile si le urez copiilor spor la lucru, Pe parcursul activitatii voi urmari evolutia copiilor,voi interveni acolo unde va fi nevoie TRANZITIE:Cantec ,,Crezi ca-mi pasa,, Crezi c-mi pas c te tiu Negru, alb sau cafeniu? Inima s-i fie dreapt. Eu te judec dup fapt,, In incheierea activitatii vom Turul galeriei aprecia lucrarile si vom spune o poezie invatata in engleza despre Ursul polar.

Acuarele

O13

Frontala

O14

Conversatia

,,The polar Bear,, The polar Bear is unaware Of cold that cuts me trough For why? He has a coat of hair. I wish I had one too! 7.Evaluarea Se vor face aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii, se vor oferi recompense.

Recompense

8.Incheierea activitatii

Incheierea se va face cu dansul Pinguinului.

Exercitiul

S-ar putea să vă placă și