Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Pvs
Proiect Didactic Pvs
Proiect Didactic Pvs
Educatoare: Iordanescu Oimpia Grupa: mare Grdinia P. N.MAGURA/ BEZDEAD Tema de studiu: Cnd, cum i de ce se intampla? Tema proiectului: Prieteni fara grai Tema saptamanii: Animale domestice Domeniul de activitate: DS (cunoasterea mediului) Subiectul activitatii: Oaia si capra Mijloc de realizare: observare Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia Obiective operationale: - s cunoasc animalele domestice; - s recunoasc prile corpului animalelor; - sa identifice si sa denumeasca puii animalelor; - sa enumere foloasele aduse de animalele domestice; - sa denumeasca adapostul animalele domestice; - sa precizeze modul de hranire. Metode i procedee: conversaia, observaia,invatarea prin descoperire, demonstraia, expicatia. Eemente de joc: surpriza, manuirea materialelor, aplauze; Mijloace de nvmnt: animale domestice din plastic, fise, planse cu oaia si capra, mulaje, jetoane . Forma de organizare: frontal, in grupuri mici, individual Durata: 30 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII Etapele activitatii Continut stiintific Metode si procedee 1. Moment organizatoric Pregtirea slii de grup pentru ncepera activitii (aerisirea, aranjarea mobilierului i a materialelor necesare) explicaia; Surpriza de a gasi cele doua conversa mulaje la centrul tematic, plus ia; alte materiale. Strategii Didactice Mijl. de Evaluare inv. Scaunelele asezate in semicerc Proba orala Argumente care sustin utilizarea strategiei Managementul claseipozitionare confortabila desfasurarii activitatii Atentiacapacitatea de orientare asupra obiectelor Setimente de mirare
2. Captarea ateniei
a conversaia; explicaia;
Particip Atentiacu plcere focalizarea la activitate obiectelor Atentiasporirea capacitatii de concentrare Gandireaconcreta Sensibillitatea Vizuala marime, culoare,forma... Perceptiaformarea reprezentarilor vizuale Comunicarea verbal Limbajultrecerea de la un limbaj de situatie la unul contextual
Discutie pe baza mulajelor despre oaie si capra privind marimea corpului, alcatuirea corpului, modul de hranire, denumirea puilor,denumirea adapostului si foloaselor aduse. Blblioteca: citire de imagini; Joc de masa : sortarea animalelor domestice ;
Rezolvarea fisei: Ajuta fiecare exercitiul pui sa-si gaseasca mama conversaia
fise
Proba practica
Sentimente morale (mamafiu/fiica) Memoriarecunoasterea partilor componente ale animalelor si imbinarea lor Sensibillitatea auditiva Sentimente de satisfactie
7. ncheierea activitii
aprecieri verbale;