Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

DATA :
Clasa a VII-a
Disciplina: matematic-algebr
Profesor propuntor: Marius Huan
Tema : Calcule cu radicali: Produsul, ctul, introducerea factorilor sub semnul radical,
scoaterea factorilor de sub semnul radical
Unitatea de nvare: Numere reale
Tipul leciei : predare-nvare
Obiective de referin:
1.1 S scrie, s citeasc,s compare i s reprezinte pe ax numere reale;
1.3 S aproximeze numere reale , pentru a verifica validitatea unor calcule;
1.4 S utilizeze elemente de teoria mulimilor pentru a stabili valoarea de adevr a
unor enunuri ;
2.1 S exploreze modaliti de descompunere a numerelor, folosind operaiile
studiate i s identifice modalilti eficiente de organizare a unui calcul folosind
scrierea numerelor n forme variate.
2.3 S formuleze ct mai multe consecine posibile,care decurg dintr -un set de
ipoteze date ; s construiasc generalizri i s investigheze valoarea de adevr a
unor enunuri.
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii trebuie:
O1. s stabileasc informaiile cunoscute, pe cele noi i neclaritile dintr-un text
matematic;
O2. s deduca regulile de nmulire i nprire a doi radicali;
O3. s deduc regula de introducere a factorilor sub semnul radical pe baza observaiei;
O4. s deduc regula de scoatere a factorilor de sub semnul radical pe baza unor exemple
i a observaiilor fcute;
O5. s aplice n exerciii regulile descoperite;
O6. s justifice valoarea de adevr a unor propoziii matematice;
Strategii didactice:
a) Metode de nvmnt: conversaia, exerciiul, jocul didactic, mozaic,
problematizarea, nvarea prin descoperire, jurnalul de erori.
b) Forme de organizare : frontal, individual ,n perechi
c) Mijloace de nvmnt: culegeri de probleme, manual
Bibliografie:
Culegere de matematic MATE2000, Ed Paralela 45, sem I, 2010/2011
Manulul de matematic
Curriculum naional, Aria curricular matematic i tiine, Bucureti, 1999
Metodica predrii matematicii, Dan Brnzei, Ed. Paralela 45.

Etapele leciei

Coninutul
leciei:activitate elev;
activitate profesor
profesorul
asigur
condiiile optime pentru
desfurarea leciei;
- cteva exerciii de
antrenament mintal
~Calculai rdcina ptrat a
urmtoarelor numere : 144, 225,
361,400, 169, 196, 81,625, 900,
1600, 3600, 289, 324, x2,x4,x6,x8,

Evaluare
Strategii
didactice

I. Moment organizatoric
2-5 min

0,25,

Conversaia,
exerciiul

Aprecieri verbale privind


rapiditatea i corectitudinea
calculului mintal.

Conversaia
euristic
individual,
exerciiul

Evaluare
frontal

4 16 81 256
, ,
,
.
9 49 100 625

~ Semnul plus este pentru


operaia de adunare aa cum este
semnul radical pentru operaia
de.
( extragere a rdcinii ptrate)
~profesorul prezint elevilor
cteva date din istoria simbolului
radical.
II. Verificarea temei i a
cunotinelor din leciile
anteriore
5-6 min

~se anun titlul capitolului i a


leciei anterioare;
~ verificarea temei pentru acas;
O grup de elevi va fi format din
evaluatori i o alta din elevii
evaluai.
~ reactualizarea cunotinelor din
leciile anterioare;
Completai propoziiile pentru a
obine enunuri adevrate:
1.pentru x,a 0 ,

Exerciiul
Aprecieri verbale

a x, daca .
2.

III. Captarea ateniei


5 min

IV.Anuntarea titlului
leciei i a obiectivelor
1-2 min

IV. Dirijarea
( orientarea ) nvrii
20 min

a 2 ..

Magie cu numere calculul mintal


al rdcinii cubice a unor numere
care sunt cuburi perfecte a unor
nr. naturale de ordinul zecilor.
Vom studia mpreun lecia cu
tema:
Calcule cu radicali: Produsul,
ctul, scoaterea i introducerea
factorilor de sub semnul radical
Elevii vor deschide culegerile la
pagina 57.
Elevii lucreaz textul
matematic;
Elevii raporteaz
informaiile decodificate;

Joc didactic

Profesorul scrie
titlul pe tabl, elevii
l noteaz n caiete.

Conversaia,
nvarea prin
descoperire;
Elevii enun i

Aprecieri verbale
Observarea activitii
elevilor

elevii descoper
obiectivele/ scopurile
procesului de nvare.
elevii enun regulile i le
noteaz n caiete, descriind n
cuvinte etapele rezolvrii.
Fie a, b Q , atunci

a b a b i

a
b

a
, b 0.
b

Se exemplific pentru fiecare


formul.
Fiind date numerele m i n

noteaz obiectivele
leciei noi.
1. s
introduc
factori sub
radical
2. s scoat
factorii de
sub radical
exerciiul i
problematizarea.

Recompense pentru
rspunsurile corecte:
Fie cu tiai c

jurnalul de erori

m2 n m n

,spunem ca am scos factorul m de


sub semnul radical, simplificnd
astfel scrierea ;
m n m n , m si n
nenegative, spunem c am
introdus factorul m sub
semnul radical,ridicndu-l la
ptrat.
elevii rezolv aplicaiile
propuse pe fi .
elevii evideniaz i
noteaz posibilele capcane i
surse de erori ce pot aprea n
rezolvare:
!!!introducerea sub semnul
radical a factorilor negativi;
!!!scoaterea de sub semnul
radical a unor numere fr a
se pune condiiile de
existen
Se exemplific pentru fiecare
formul.
2

V . Asigurarea feedback-ului 10min


VI. Anunarea temei
viitoare i a temei de
lucru pentru acas
2 min

Aplicaii diverse de pe fia de


lucru.
Elevii vor primi ca i provocare
un exerciiu de nsumare a unor
radicali :

72 18 50 . Se anun
tema orei viitoare: Operaii cu
numere reale.

Activitate
independent
Tema pentru acas
Culegere: 14,15
pag,57
18,19 pag58
20 pag 58
23 pag 59

Evaluare calitativ

S-ar putea să vă placă și