Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data:

Clasa: a III a

Institutor: Iuliana Mindrescu

Disciplina: Limba româna

Unitatea de învatare:

Subiectul lectiei: "Partile de vorbire"

Tipul lectiei: de recapitulare

Scopul lectiei:Sistematizarea si aprofundarea cunostintelor referitoare la partile de


vorbire

Obiective de referinta: OC2 - O.R 2.2

OC3 - O.R 3.5

Obiective operationale:

O1 - sa citeasca corect, cursiv si expresiv un text cunoscut; obiectivul se considera


realizat daca 90% elevi realizeaza corect cerintele propuse în I1;

O2 - sa defineasca substantivul, adjectivul, pronumele, numeralul si verbul;


obiectivul se considera realizat daca 90% elevi realizeaza corect cerintele propuse
în I2;

O3 - sa identifice partile de vorbire învatate; obiectivul se considera realizat daca


90% elevi realizeaza corect cerintele propuse în I1, I3;

O5 - sa realizeze corect analiza gramaticala a partilor de vorbire învatate precizând


categoriile gramaticale ale acestora; obiectivul se considera realizat daca 70% elevi
realizeaza corect cerintele propuse în I4, I5 ;
O6 - sa utilizeze corect partile de vorbire înva 454v2112e
55;ate în realizarea sarcinilor propuse; obiectivul se considera realizat daca 60%
elevi realizeaza corect cerintele propuse în I6, I7;

Strategia didactica: algoritmica -participativa

Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, observatia;

Forme de organizare a activitatii: frontal, individual;

Mijloace de învatamânt: planse cu scheme recapitulative, plansa cu Albinuta si


mesajul ei, fise

Material bibliografic:

1. M E N - "Programele scolare pentru învatamântul primar", Bucuresti, 1998

2. I Gatan - "Exercitii si teste de gramatica - cl. I - IV", Ed. Sibila, Craiova,


1995

DESFAsURAREA LECŢIEI

N Secvent Obi Continut Strategii Evalua


r. ele ec- didactice re
cr lectiei tive Situatii Metode-
t. de forme de
învatar organizar
e e
1. Moment  Se pregatesc cele necesare, în
organizat vederea bunei desfasurari a
oric lectiei;

 Se pregateste colectivul de
elevi, se asigura linistea;
2. Verificar  Voi verifica frontal cantitativ si - citirea observati Evalua
ea calitativ temele elevilor; în lant a re
cunostint a lectiei individ
elor  În timp ce le voi verifica temele, u-ala
voi cere elevilor sa citeasca
lectia "Colt - Alb" dupa Jack I1 -
London citesc
lectia
 Voi aprecia rezolvarea temei cur-siv
precum si calitatea citirii si ex-
pressiv
3. Captarea  Se prezinta elevilor o plansa cu -
un personaj surpriza "Iepurasul" conversa
atentiei care le transmite urmatorul -tia
mesaj:

" Copii, anul acesta am învatat


cinci parti de vorbire:
substantivul, adjectivul,
pronumele, numeralul si verbul.

Ce multumita sunt!

Voi le cunoasteti?"

Discutii pe baza mesajului:

" - De ce este multumit,


Iepurasul?"

" Poti si tu sa fii multumit de


tine daca vei recu- noaste partile
de vorbire studiate."
4. Anuntare  Se vor anunta tema lectiei si conversa
a temei obiectivele propuse tia
si a
obiective
lor
5. Dirijarea O1  Pentru verificarea cunostintelor - - Evalua
învatarii teoretice se va alcatui schema exerciti conversa re
O1 recapitulativa: i de -tia frontal
comple euristica a
O2 SUBSTANTIVUL tare a
unei - I2 -
O2 - denumeste... sche- exercitiul defi-
me nesc
O3 - felul < recapit - co-rect
u-lative exercitiul parti-le
O4 - numarul < de vor-
-- - bire si
exerciti ca-
ADJECTIVUL i de exercitiul tegoriil
clasifi- e
- exprima ... care a - gramat
par- problema ica-le
- numar < tilor de -tizarea ale a-
vor- cestora
PRONUMELE bire în -
tabe-le observati Evalua
- înlocuieste... a re
- frontal
- persoana - exerciti - a
i de exercitiul
- comple I3 -
-tare a - clasi-
- unor algoritmi fica
propozi -zarea mor-
- numarul < fologic
tii
lacunar cu-
NUMERALUL
e vintele
da-te
- exprima ...
-
exerciti Evalua
VERBUL
i de re
- exprima .... identifi frontal
-care si a
- persoana - ana-
liza a I4 -
- parti- com-
lor de pleteaz
- vor- a
bire corect
- numarul < pro-
- pozitiil
 Ex. 1(Fisa de lucru) exerciti e
i de lacunar
Grupati urmatoarele parti de gasire e
vorbire în tabelul de mai jos de
conform modelului: trei, ghiocel, adjecti Evalua
zapada, eu, dorm, saptesprezece, ve re
copac, el, caprioara, alear-ga, pentru frontal
plapând, ele, pufos, rasare, înalt, sub- a
cincizeci, trei-zeci si trei, stantive
date I5 -
înfloreste. identi-
fica si
Subst adject pronu numer ver analize
an- ive me ale be aza
tive
partile
de
vorbire
Se face corectarea frontala a fisei
de lucru. Evalua
re
 Ex. 2 frontal
a
Spuneti cu ce parti de vorbire
puteti completa fiecare din I6 -
propozitiile de mai jos: gasesc
adjecti
_______timid statea într-un colt. ve
pentru
Pasarile _______din tarile calde. substan
ti-vele
______ scrii foarte frumos. date si
alcatu-
Soarele _______ a rasarit pe iesc
cerul ________. enun-
turi cu
De ziua mea, pe tort erau a-
_______ lumânari. cestea.

În gradina ________ ghioceii.

 Ex. 3

Cititi textul , apoi rezolvati


cerintele de mai jos:

" Nicolae Balcescu a trait în


Bucuresti acum aproape o suta
optzeci de ani. Tatal sau, Barbu
Balcescu , a murit când Nicolae
era copil. El a ramas cu doi frati,
doua surori si cu mama, Zinca
Balcescu.

(dupa D. Zamfirescu
"Nicolae Balcescu")

a) Selectati din text si analizati,


în scris, doua substantive
comune la numarul singular si
doua la numarul plural.

b) Transcrieti substantivele
proprii din text.

c) Alcatuiti oral, propozitii cu


numeralele gasite în text.

d) Subliniati cu o linie verbele.

e) Gasiti în text pronumele


personale si precizati oral,
persoana si numarul acestora.

f) Adaugati câte doua adjective


urmatoarelor substantive:
mama, copil, frati. Alcatuieste,
cu fiecare grup de cuvinte, câte
o propozitie.
6. Obtinere O2  Elevii vor fi solicitati sa - munca Evalua
a lucreze o fisa de evaluare. independ re
performa O3 (anexa 2) enta individ
ntei u-ala
7. Asigurar O4  Se face corectarea frontala a - -jocul Evalua
ea fisei de lucru. exerciti didactic re
retentiei i de frontal
si  Le voi propune elevilor un joc alcatuir - a
transferu didactic prin care îi voi solicita e de explicati
lui sa rezolve un exercitiu. propozi a I7 -
-tii con-
Rândul 1 confor struies
m c e-
Alcatuieste propozitii în care cerintel nunturi
cuvântul "noua" sa fie, pe rând, or în care
cu-
numeral, pronume, adjectiv. vintele
da-te
Rândul 2 sa aiba
sensuri
Alcatuieste enunturi în care diferite
cuvântul "vie" sa fie pe rând:
substantiv, adjectiv, verb.

Rândul 3

Alcatuieste enunturi în care


cuvântul "rosii" sa fie pe rând:
substantiv, adjectiv.

Se discuta activitatea elevilor, în


special a celor care vor fi notati;
8. Tema Le voi da elevilor tema sa rezolve, -
pentru în scris, ex. 17 , pag. 96 conversa
acasa -tia

-
explicati
a

Anexa 1

Fisa de lucru

Grupati urmatoarele parti de vorbire în tabelul de mai jos conform modelului: trei,
ghiocel, zapada, eu, dorm, saptesprezece, copac, el, caprioara, alearga, plapând, ele,
pufos, rasare, înalt, cincizeci, treizeci si trei, înfloreste.

Substan- adjective pronume numerale verbe


tive

Anexa 2

Fisa de evaluare

Se da propozitia:

Eu vreau doua papusi mari cu palarii rosii

Alege varianta corecta si scrie A (adevarat) sau F (fals) în dreptul enunturilor urmatoare:
‫ ٱ‬Cuvântul eu este pronume personal, persoana a II a, numarul singular

‫ ٱ‬Cuvântul vreau este verb, numarul singular, persoana I

‫ ٱ‬Cuvântul papusi este substantiv comun, numarul plural

‫ ٱ‬Cuvântul doua este adjectiv

‫ ٱ‬Cuvantul rosii este adjectiv, determina substantivul palarii, numarul plural.

S-ar putea să vă placă și