Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Lungu Cristina-Mădălina


Unitate scolară: Șc. Gimn. Ruginești
Clasa: a V a
Disciplina: Biologie
Subiectul: Ape curgătoare-Râul
Tipul lecţiei: Mixtă

Scopul lecţiei : Descrierea elementelor caracteristice unei ape curgătoare- râul.

Competenţe specifice

CS1 Explorarea sistemelor biologice, a proceselor şi a fenomenelor, cu instrumente şi metode ştiinţifice;


CS2 Comunicarea adecvată în diferite contexte ştiinţifice şi sociale;
CS3 Rezolvarea unor situaţii problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice şi a creativităţii;
CS4 Manifestarea unui stil de viaţă sănătos într-un mediu natural propice vieţii.

Competenţe derivate

CD1Clasificarea tipului de ecosistem studiat în funcţie de influenţa omului ;


CD2 Clasificarea pădurilor;
CD3 Descrierea elementelor de biotop şi biocenoză întâlnite într-o pădure ;
CD4 Compararea pădurilor de foioase şi a celor de conifere.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

Metode şi procedee :
- Conversaţie,
- Observaţie,
- Demonstraţie,
- Explicaţie,
- Problematizare,
- Comparaţie,

Mijloace didactice :
- Manual de clasa a V a, Biologie, Rozalia-Nicoleta Stănescu, Viorica Broască, Bucureşti:Intuitex,
2017
- Manual pentru clasa a V a, Biologie, Cîrstoiu J., Grasu A.D, Bucureşti:Ed. Litera, 2017
- Manual pentru clasa a V a, Biologie, Bucureşti:Ed Sigma, 2017
- Tablă
- Power point

Forme de organizare : Activitate frontală, individuală şi la nivelul întregului colectiv


Resurse :
Umane : colectivul de elevi
Temporale : 50 minute
Bibliografice :
1-Manual pentru clasa a V a Biologie, Rozalia-Nicoleta Stănescu, Viorica Broască, Bucureşti:Intuitex,
2017
2- Manual pentru clasa a V a, Biologie, Cîrstoiu J., Grasu A.D, Bucureşti:Ed. Litera, 2017
3-Didactica biologiei, Bacău, Ed. Alma Mater:2012
4-Metodica predării biologiei ,Camelia Ureche,Corina Cucu, Bacău, Ed. Alma Mater:2003
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloac Forme de Evalua
elevului procedee e de organizar re
învăţă e
mânt
1.Moment Notarea absenţelor, stabilirea ordinii, Îşi pregătesc Conversaţ Caiete Activitate Observa
organizatoric(1 asigurarea celor necesare lecţiei cele ia şi frontală rea
min) necesare instrum comport
lecţiei ente de amentul
scris ui
2.Reactualizare Verificarea unor noţiuni studiate Elevii Conversaţ Activitate Autoeva
a anterior: răspund la ia frontală luare
cunoştinţelor 1. întrebările
(15 min) adresate Activitate
individual
ă
3.Captarea Profesorul anunţă elevii că va urma o Elevii Conversaţ Manual Activitate Frontal
atenţiei (2min) lecţie de formare a unor priceperi şi ascultă cu ia frontală
deprinderi ce au ca bază cunoştinţele atenţie
asimilate anterior precum şi
competentele derivate ale lecţiei
4.Anunţarea Se notează titlul lecţiei pe tablă : Elevii îşi Conversaţ Tablă Activitate
temei (1min) notează titlul ia Cretă frontală
lecţiei pe
caiete
5.Dirijarea Se întocmeşte schema lecţiei pe
învăţării tablă :
(35min) Elevii
participă la Conversaţ Manual Activitate
stabilirea ia frontală
definiţiei
CD
1

Probă
orală
CD
2
Îşi notează Caiet
ideile Explicaţie
principale în Activitate
caiete frontală

CD
2 Tablă

Probă
orală

Observaţi
CD Participă la e dirijată
3 discuţia cu
profesorul Cretă Activitate
frontală

6.Fixarea Profesorul adresează întrebări din Elevii Conversaţ Activitate Probă


cunoştintelor lecţia predată pentru fixarea participă la ie frontală şi orală
(10min) cunoştinţelor. conversaţie individual
ă
Împarte o fişă de lucru Completează Observaţi Probă
fişa de lucru e scrisă
SCHEMA LECŢIEI
Ape curgătoare-râul

Râul

1. Definiţie: Apele curgătoare (râu, izvor) reprezintă mediul de viață pt. numeroase organisme care
trăiesc în ape și pe malurile acestora.
2. Clasificare:
–lac de câmpie
-lac de munte

Biotopul: Biocenoza
- Apă rece, limpede, bogată în O2, viteză -
mare de curgere
- Albia: pieter+nisip
3. Importanţa pădurilor
-
FIŞĂ DE ACTIVITATE

Explică ce se întâmplă cu frunzelor arborilor enumeraţi mai jos, pe timpul iernii, şi descrie cum
arată frunzele lor.
STEJARUL BRADUL

S-ar putea să vă placă și