Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.03.2016;
CLASA: a IV-a;
DICIPLINA: Educaţie tehnologică;
TEMA: Flori de primavara
SUBIECTUL: Felicitare cu flori 3d;
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi;
PROPUNĂTOR: Voineag Raluca-Valentina;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.2 - Să combine tehnici şi instrumente variate în vederea
îndeplinirii unui scop propus;
2.1 - Să creeze produse utile în viaţa de zi cu zi, după un plan
stabilit, combinând tehnicile învăţate;
2.2 – Să aprecieze calitatea unui produs finit, în funcţie de
criterii date;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - Să enumere în ordine etapele de lucru ale lucrării propuse;
O2 - Să utilizeze corect si adecvat materialele de lucru primite;
O3 - Să asambleze elementele componente ale lucrării
propuse;
O4 - Să realizeze in mod original şi personal lucrarea;

STRATEGII DIDACTICE

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,


demonstraţia, metoda piramidei;
b) Mijloace de învăţământ: jetoane cu imagini, lucrare
model, foarfece, lipici, carton colorat, coli colorate;
c) Forme de organizare: frontal, individual;

BIBLIOGRAFIE: Programa de educaţie tehnologică pentru


clasa a IV-a;
Etapele Scenariu didactic Ob. Metode Mijloace Forma Evaluare
activității Op.
1. Moment
organizatoric Asigur un climat favorabil pentru
începerea lecţiei. Se pregătesc
materialele necesare desfăşurării lecţiei.

2. Captarea frontal
atenţiei Captarea atenţiei se va realiza cu
conversaţia
metoda piramidei. Piramida va fi afişata orala
pe tabla, voi citi cerinţele, iar elevii vor metoda jetoane
lipi jetoanele in piramida.
piramidei
„Piramida florilor de primavara”
1. Prima floare care infloreste primavara
2. Flori de padure
3. Flori de gradina cu radacina sub forma
de bulb

3. Anunţarea Le voi spune elevilor ca astăzi la ora de conversaţia frontal


temei Educaţie tehnologică vom realiza o
felicitare 3d.

4.
Desfăşurarea Voi aşeza la tablă lucrarea model, apoi
activităţii voi explica şi demonstra fiecare etapa de lucrare
conversaţia
lucru conform procesuluiu tehnologic. model
Fiecare etapa de lucru demonstrata o voi
indica pe planşă. Planşa va rămâne în explicaţia

demonstra- carton
câmpul vizual al elevilor până la ţia colorat
terminarea lecţiei. O1 orală
Le voi cere copiilor să enumere etapele
de lucru în ordine , având în faţă lucrarea coli
model. colorate frontal
Voi anunţa criteriile de evaluare care să-i
ajute pe elevi să-şi analizeze autocritic conversaţia
popriile lucrări, dar şi pe cele ale lipici
colegilor:
1. Respectarea temei;
2. Respectarea etapelor de lucru;
3. Aspectul lucrarii; foarfeca
4. Originalitatea. O2
Verific permanent copii dacă au urmat
toate etapele de lucru, acolo unde este individual
cazul, ofer explicaţii şi indicaţii pentru
explicatia
corectarea eventualelor greşeli. O3
Reiau explicaţiile dacă nu au fost
înţelese şi îi voi ajuta pe copii care
întâmpină dificultăţi.

6. Obtinerea frontal
performantei După terminarea lucrării , vom analiza conversaţia
planşele , punctând modul de lucru, O4 orală
creativitatea şi respectarea criteriilor.
Sunt selectionati elevii care au finalizat

lucrarile si le voi cere colegilor sa le


analizeze în conformitate cu criteriile
stabilite.

7. Încheierea
activităţii Voi face aprecieri generale, individuale,
lucrările vor fi expuse iar copii vor primi conversaţia
stimulente.

S-ar putea să vă placă și