Sunteți pe pagina 1din 4

ŞCOALA GIMNAZIALĂ FĂCĂENI - IALOMIŢA

Cod sirues - 210538473, CUI 23913494


Loc. Făcăeni,Jud. Ialomiţa , Strada Şcolii, nr.2,
Tel/Fax -0243313219, E-mail- sc_facaeni@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Mihai Ionica


Data : 23.05.2019
Disciplina: Consiliere şi dezvoltare personală
Unitatea: Managementul carierei
Subiectul: O ocupaţie pentru fiecare, o ocupaţie pentru mine
Tipul lecţiei: mixtă
Timp:50 de minute
Scopul lecţiei: Identificarea abilităţilor /aptitudinilor personale necesare practicării unei meserii
Concepte cheie: aptitudini, muncă, profesie, meserie, carieră
Competenţe: la sfârşitul lecţiei , elevii vor fi capabili:
-să explice termeni noi din domeniul profesional;
-să-şi conştientizeze aptitudinile şi să le canalizeze către alegerea unei profesii;
-să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate;
-să evidenţieze rolul activ sau pasiv al părinţilor în opţiunea lor;
-să interpreteze un text dat;
-să descrie meseria preferată;
-să colereze abilităţile cu aspiraţiile şi cu cerinţele meseriei preferate
Resurse:
a) materiale : chestionare, fişe de lucru, scheme, dicţionarul limbii române, videoproiector, coli
colorate, articole, www.go.ise.ro
b) procedurale: conversaţia, explicaţia, rezolvarea de probleme, expunerea, problematizarea, joc
de rol.
Forme de organizare: frontală, individuală, grupe
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Moment organizatoric : 1 minut
Organizarea elevilor pe grupe. Asigurarea materialelor necesare.Elevii primesc cartoane colorate pe care
îşi notează o calitate care să-l prezinte pentru activitate.
Exerciţiu: Copiii grupaţi pe perechi ,în ora anterioară, au avut ca sarcină să îşi aleagă o profesie , având
grijă ca aceasta să nu se repete. Timp de o săptămână , ei au adunat informaţii despre profesia aleasă
( avantaje, dezavantaje, calităţi studii, etc.) şi au realizat un spot publicitar despre acea profesie.
Posterele realizate sunt afişate în clasă.
Obiectivul vizat: cunoaşterea profesiilor
SCENARUL DIDACTIC
Activitatea 1.Definirea noţiunilor : ocupaţie, meserie, carieră- 7minute
Se prezintă elevilor , cu ajutorul video-proiectorului,materialul cu definirea noţiunilor , textul,, Ce vei
deveni în viaţă?,, ,textul după R.A. Mzers şi J.P. Jordaan privind semnificaţia muncii şi citatele unor
psihologi americani despre profesie.
Obiectiv vizat: cunoaşterea noţiunilor de ocupaţie, meserie, carieră
Concluzii: Exemplificarea concretă, deosebirea dintre ocupaţie, funcţie, carieră.
Activitatea 2. Cum ajungem să avem o ocupaţie, funcţie, meserie, carieră- 10 minute
Exerciţiu : Drumul spre... ocupaţie, funcţie, meserie, carieră:

1
ŞCOALA GIMNAZIALĂ FĂCĂENI - IALOMIŢA

Cod sirues - 210538473, CUI 23913494


Loc. Făcăeni,Jud. Ialomiţa , Strada Şcolii, nr.2,
Tel/Fax -0243313219, E-mail- sc_facaeni@yahoo.com

1. alegerea
2. pregătirea de specialitate profesională ( şcoală)
3. calificarea la locul de muncă
4. îndeplinirea cu succes a unor sarcini
Joc de rol: Un elev trebuie să parcurgă drumul spre... El se întâlneşte cu colegii care joacă roluri diferite:
ocupaţie, meserie, carieră.

Obiectiv vizat: etapele parcurse pentru a avea o meserie


Concluzii: Elevii identifică drumul pe care trebuie să-l parcurgă pentru o ocupaţie, meserie, funcţie,
carieră.
Activitatea 3:Profesia mea – 15 minute
Dirigintele cere fiecărui elev să –şi deseneze pe o foaie A 4 palma dreaptă. În mijlocul palmei să scrie
profesia pe care cred că ar dori să o aibă. Pe fiecare deget să treacă câte o calitate personală care îl
recomandă pentru profesia aleasă. Foile nu vor fi semnate de aceştia.
Când lucrările sunt gata, fiecare elev va prezenta ceea ce a realizat, elevilor spunându-li-se de la
început că unul dintre scopurile activităţii este să memoreze cât pot de mult , din lucrările colegi-
lor.Lucrările se afişează în clasă, pe un panou. Fiecare elev, extrage dintr-o urnă, un bilet pe care va găsi
scris numele unui coleg sau al unei colege. El va trebui să scrie pe bilet o apreciere despre colegul
respectiv şi să lipească biletul pe lucrarea realizată de acest elev. În cazul în care cineva nu-şi aminteşte
care este lucrarea colegului al cărui nume a extras , va primi câteva indicii de la ceilalţi.
Activitatea 4: Rolul familiei în alegerea unei activităţi/ meserii.
Sunt prezentaţi factorii care influenţează deciziile privind cariera: interese, valori, caracteristici de
personalitate, aptitudini, deprinderi , piaţa muncii, statutul socio- economic, istoria familiei ( POWER-
POINT – 2 minute)
Fiecare elev va primi spre completare un chestionar care va cuprinde următoarele întrebări:
1. Ce obligaţii ai în familie?
2. Care sunt activităţile pe care le faci cu plăcere?
3. Enumerează trei lucruri pe care le-ai învăţat să le faci de la părinţii tăi.
4. Te influenţează părinţii în alegerea meseriei în viitor? În ce sens?
Probleme dezbătute:
- rolul şi importanţa părinţilor în luarea deciziilor ;
- avantajele/dezavantajele implicării părinţilor în orientarea în carieră.
- posesivitatea părinţilor şi libertatea copiilor în luarea deciziilor;
Obiectiv vizat: rolul familiei în stabilirea profesiei
Concluzie: rolul familiei în stabilirea profesiei este foarte mare.
Evaluarea activităţii : 2 minute
Elevii au de rezolvat o compunere cu titlul ,, Cum te vezi peste 1 an, 5 ani, 10 ani,, ( se lucrează pe fişe ,
prin autocaracterizare şi ,, reflexia în oglindă,, )
Încheierea activităţii
Ca temă pentru ora viitoare, copiii primesc câte un chestionar ,, Alegerea profesiei la cumpăna dintre
aspiraţie şi împlinire . Este prezentat titlul lecţiei viitoare.

2
ŞCOALA GIMNAZIALĂ FĂCĂENI - IALOMIŢA

Cod sirues - 210538473, CUI 23913494


Loc. Făcăeni,Jud. Ialomiţa , Strada Şcolii, nr.2,
Tel/Fax -0243313219, E-mail- sc_facaeni@yahoo.com

Anexa 1
CHESTIONAR
1. Ce obligaţii ai în familie?

2. Care sunt activităţile pe care le faci cu plăcere ?

3. Enumeră trei lucruri pe care le-ai învăţat să le faci de la părinţii tăi.

4.Te influenţează părinţii în alegerea meseriei în viitor? În ce sens?

3
ŞCOALA GIMNAZIALĂ FĂCĂENI - IALOMIŢA

Cod sirues - 210538473, CUI 23913494


Loc. Făcăeni,Jud. Ialomiţa , Strada Şcolii, nr.2,
Tel/Fax -0243313219, E-mail- sc_facaeni@yahoo.com

Anexa 2.
CHESTIONAR
ORIENTARE PROFESIONALĂ
ALEGEREA PROFESIEI LA CUMPĂNA DINRE ASPIRAŢIE ŞI ÎMPLINIRE

Este bine să iei câteva decizii importante cu privire la viitorul tău. Aceste decizii îţi vor influenţa
într-un mod hotărâtor alegerea profesiei şi constituirea carierei tale.
1.Ce meserie vrei să înveţi ?

2.Cum trebuie să te pregăteşti pentru a reuşi să îţi împlineşti dorinţa ?

3. Care sunt calităţile necesare pentru a avea meseria dorită ?

4. Cine te poate sprijini în îndeplinirea aspiraţiilor tale ?

Numele şi prenumele elevului:


Clasa :

S-ar putea să vă placă și