Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Constantin Cantacuzino” Târgoviște


Profesor: Stancu Aurelia
Obiectul: Metodica predării limbii și literaturii române
Clasa: a XI -a B, specializare învățători-educatoare
Subiectul: Parametrii comunicării și funcțiile limbajului. Formarea competențelor de comunicare. Abordare
teoretică
Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare
Timp alocat: 50'
Data:

COMPETENŢE GENERALE:
1. Racordarea cunostințelor de didactica limbii si literaturii române si a etosului pedagogic cu
exigențele reformei curriculare la nivelul învățământului prescolar si primar

VALORI ŞI ATITUDINI
• Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
• Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului
limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă,

COMPETENŢE SPECIFICE: CONŢINUTURI ASOCIATE:


- rolul educării limbajului;
1.1 Relevarea filozofiei actualului curriculum - curriculumul de limba si literatura română în
de limba si literatura română învățământul primar;
1.2 Identificarea finalităților studiului limbii si - obiectivele cadru ale disciplinei si esalonarea
literaturii române în grădiniță si în clasele I- acestora;
IV - domeniile disciplinei;
- modelul conceptual al disciplinei: paradigma
comunicativ-funcțională;
- principii de esalonare a conŃinuturilor în studiul
disciplinei;

Competenţe derivate/ obiective operaționale:


C1: aplicarea cunoştinţelor despre conceptul de competență (corelare cu c.s. 1.1.);
C2: ilustrarea elementelor componente ale competenței de comunicare (corelare cu c.s. 1.2.);
C3: identificarea funcțiilor limbajului în comunicarea didactică specifică fiecărei etape menționate
(corelare cu c.s. 1.1. și 1.2);

Activităţi de învăţare:
A1: exerciţii de transfer al cunoştinţelor pedagogice în contexte metodice (C1);
A2: activitate de analiză și ilustrare a elementelor componente competenței de comunciare (C2);
A3: activitate de identificare a funcțiilor limbajului în comunicarea didactică specifică fiecărei etape
menționate (C3).

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, organizatorul grafic


1
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, în perechi și individuală

Metode şi tehnici de evaluare: test formativ, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală a răspunsurilor,
metoda ABC.
Resurse:
a. umane: 29 de eleve ale clasei a XI-a B cu ritmuri apropiate de învățare;
b. materiale / mijloace de învăţământ: auxiliar didactic, videoproiector, calculator;
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

1. BARBU, prof. dr. Marian (coord.), Metodica predării limbii și literaturii române – învățământul
primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003.
2. ILIE, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014.
3. MITU, Florica; ANTONOVICI, Ștefania, Metodica activităților de educare a limbajului în
învățământul preșcolar. Ediția a II-a, revizuită, Editura Humanitas Educațional, București, 2005.
4. MITU, Florica; ANTONOVICI, Ștefania, Jocuri didactice pentru învățământul preșcolar. Material
auxiliar, Editura Humanitas Educațional, București, 2005.
5. MOLAN, Vasile, Didactica disciplinelor Comunicare în limba română și Limba și literatura română
din învățământul primar. Ediție revizuită, actualizată și completată. Studii critice, Editura Miniped,
București, 2015.
6. MOLAN, Vasile, Didactica domeniului Limbă și comunicare din învățământul preșcolar, Editura
Miniped, București, 2017.
7. NOREL, Mariana, Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar, Brașov, 2010.
8. STANCU, Aurelia; GHIȚĂ, Tatiana; CATRINA, Gabriela, Metodica limbii și literaturii române pentru
ciclurile preșcolar și primar. Auxiliar pentru formarea inițială, Târgoviște, 2018.

2
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRU-
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ MENTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de


procedee învăţământ organizare
a activităţii
1. Moment *Salutul. Elevii se pregătesc pentru începerea
organizatoric * Prezentarea membrilor comisiei. orei de metodica limbii şi literaturii
* Notarea absenţelor în catalog. române.
1’ * Asigurarea unui climat adecvat
desfăşurării lecţiei.

2. Captarea * Solicită elevelor să realizeze schema * Realizează schema comunicării. Auxiliar Activitate Apreciere
atenţiei şi comunicării, așa cum ți-o amintesc din Conversaţi didactic frontală verbală a
asigurarea lecțiile de limbă și comunicare. a euristică răspunsurilor
climatului * Solicită una-două eleve să prezinte *Două eleve prezintă schemele
afectiv schemele obținute. obținute. Celelalte formulează
5’ aprecieri și recomandări.
4. Anunţarea * Anunţă tema lecţiei şi competenţele
temei şi a vizate: Parametrii comunicării și * Ascultă, apoi deschid caietele la Expunerea Activitate
competenţelor funcțiile limbajului. Formarea pagina corespunzătoare. frontală
derivate competențelor de comunicare.
1’ Abordare teoretică.
3
Proiectează pagina din auxiliar.
*Prezintă competenţele derivate.
5. Dirijarea * Prezintă elevelor suportul teoretic.
* Elevele subliniază pe auxiliar
procesului de informația regăsită în prezentare. Explicaţia Auxiliar Activitate Aprecierea
dezvoltare a Exerciţiul didactic frontală verbală a
competenţelor * Solicită elevelor să folosească * Elevele formulează întrebări și PPT Activitate răspunsurilor
15` metoda RAI, formulând întrebări răspunsuri pe baza suportului RAI individuală
despre competența de comunicare. teoretic.
Activitate
* Solicită elevele să consulte *Elevele consultă Curriculum pentru Problemati Videoproiector individuală
Curriculum pentru educație timpurie și educație timpurie și programele zarea
programele pentru învățământul pentru învățământul primar pentru
a asocia deprinderile componente
primar pentru a asocia deprinderile
ale competenței de comunicare cu
componente ale competenței de elementele de competență,
comunicare cu elementele de respectiv competențele generale
competență, respectiv competențele corespunzătoare
generale corespunzătoare. Conversaţie
Explicaţia Auxiliar Activitate examinatoare
* Solicită elevele să completează *Elevele completează enunțurile
Exerciţiul didactic individuală
enunțurile date, având în vedere date, având în vedere Activitate în
preponderența funcțiilor limbajului în preponderența funcțiilor limbajului perechi
comunicarea didactică specifică în comunicarea didactică specifică Activitate
fiecărei etape menționate. frontală
fiecărei etape menționate.

6. Obţinerea *Solicită elevelor să completeze *Elevele rezolvă sarcinile după Conversaţi Activitate Autovaluare
performanţei piramida cunoașterii utilizând indicaţiile profesorului. a individuala
10’ informațiile din suportul teoretic. examinato
* Verifică modul de realizare a sarcinii. are Activitate
*Elevele prezintă modul de frontală
rezolvare a sarcinii.

4
7. Integrarea * Scrie un text, de cel puțin 80 de *Elevele rezolvă sarcinile după Conversaţi Activitate Test formativ
evaluării de tip cuvinte, despre rolul metodicii ca indicaţiile profesorului. a Fişe de lucru individuală Itemi cu
formativ disciplină, în care să folosești următorii examinato alegere duală
5’ termeni-cheie: metodică, a învăța, are A/F
prioritate, funcții, artă, rețete. *Elevii se autoevaluează pe baza
* Prezintă soluţiile sarcinilor de lucru răspunsurilor şi a baremului Activitate
şi solicită elevilor să se autoevalueze. prezentate de profesor. frontală
* Verifică punctajele obţinute de elevi
8. Intensificarea * Comunică elevelor tema pentru acasă * Notează tema pentru acasă. Explicaţia Activitate
procesului de diferenţiată. frontală
retenţie şi Tema comună. Documentează-te și
transfer notează trei surse bibliografice/de
3’ informare avizate pentru cursul de
metodică a activităților de limbaj.

9. Evaluarea * Solicită elevelor să aprecieze * Elevii exprimă aspectele Conversaţi Activitate


activităţii activitatea, prin raportare la conținutul activităţii, ținând cont de specificul a frontală Metoda
didactice de idei, la deprinderile formate și metodei aplicate. 3, 2, 1
5’ evaluate, aplicând metoda 3, 2, 1: Apreciere cu
3 idei reţinute (Ce am aflat?) note
2 deprinderi formate (Ce am exersat?)
1 competență evaluată. (Ce am
evaluat?)
*Apreciază global şi individual aportul
elevilor la lecţie.
* Notează elevii cu participare
reprezentativă la activitate.

5
6

S-ar putea să vă placă și