Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic de scurtă durată

Data: ____________
Clasa: a V-a
Profesor: Condratiuc Tatiana
Obiectul: Ştiinţe
Subiectul: Forţa
Timp: 45 minute
Tipul lecției: mixtă

Unități de competență:
1.Explicarea relației cauzale în producerea fenomenelor din natură.
2.Desfășurarea unui demers investigativ pentru determinarea caracteristicilor fenomenelor din natură.

Obiective operaționale:
O1-să identifice forţele care determină mişcarea corpurilor pe baza unor imagini;
O2- să exemplifice situaţii concrete de utilizare a forţelor de tragere şi împingere;
O3-să desprindă, în urma unor experimente, rolul forţei gravitaţionale;

Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, experimentul, problematizarea, exerciţiul.

Miijloace de învățămînt:- planşe şi imagini tematice;


-Gumă de şters;
-Riglă;
- Mingiuţă;
- Fişe de muncă independentă;
ETAPELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE metode
1.Evocare Se asigură climatul necesar unei Se pregătesc pentru oră.
bune desfăşurări a orei de ştiinţe ale
naturii.
2.Reactualizar Pe baza unui şir de întrebări vor fi Un corp se află în stare de conversaţia Aprecierea verbală
ea verificate cunoştinţele dobândite în mişcare atunci când îşi
cunoştinţelor lecţia anterioară. schimbă poziţia faţă de un exemplul
-Când spunem că un corp se află în reper.
stare de mişcare? Dar în stare de Un corp se află în stare de
repaus? repaus când nu-şi schimbă
Vor fi exemplificate situaţii concrete. poziţia faţă de un reper.
3.Anunţarea Profesorul anunţă titlul noii lecţii Captarea atenției. scaun Conversaţia
temei şi a după desfăşurarea unui caz concret de demonstrația
obiectivelor acţiune a unui elev asupra unui scaun.
urmărite În urma acestei acţiuni elevii vor Notează în caiete titlul noii
constata că scaunul a fost deplasat. lecţii.
Se notează titlul lecţiei pe tablă:
„Forţa.”
4. Realizarea Pe baza unor experimente elevii vor demonstraţia
sensului descoperi forţele care determină Observarea
mişcarea corpurilor. sistematică
1. O bilă, pusă în mişcare cu mâna şi
lovită în lateral cu o riglă, îşi va
schimba direcţia de deplasare. Observă experimentele. Bilă de experimentul
Aceeaşi bilă aflată în mişcare şi cauciuc
împinsă din nou în sensul deplasării
îşi măreşte viteza de deplasare
datorită unei forţe de împingere.
Din experimentul făcut se constată
că bila folosită trece din stare de
repaus în stare de mişcare în urma
acţiunii forţei de împingere.
2.Se va pune în mişcare o bancă, demonstraţia
evidenţiindu-se faptul că asupra
acesteia poate acţiona atât o forţă
de tragere cât şi o forţă de
împingere.
În continuare se vor face bancă
experimente pentru a demonstra că
mai există o forţă care acţionează
permanent asupra tuturor corpurilor. experimentul
Un elev, care va avea în palmă o
bucată de hârtie, îi va da drumul şi se
constată că aceasta nu rămâne în aer,
ci va cădea pe podea.
Un alt elev va repeta aceeaşi acţiune,
utilizând o bucată de cretă. Se Elevii participă la realizarea
constată că şi creta va ajunge tot pe experimentelor, descoperind
podea. forţele care determină mişcarea Coală de
Repetând experimentul concomitent corpurilor. hârtie experimentul
se concluzionează că mai repede va
ajunge pe sol creta, apoi hârtia,
datorită diferenţei de greutate a celor
două corpuri. Realizează experimentele problematizarea
În urma acestor experimente se propuse. cretă Observarea
constată că toate corpurile lăsate să sistematică
cadă liber de la o anumită înălţime
sunt atrase de Pământ cu o forţă
numită forţă de gravitaţie.
Forţa de gravitaţie este mai mare sau Notează în caiete cele conversaţia
mai mică în funcţie de masa constatate.
corpurilor.
5.Feed-back Profesorul prezintă pe o planşă Elevii identifică în imaginile Planşă Evaluare scrisă
imagini reprezentând corpuri asupra prezentate forţele care tematică
cărora acţionează forţele studiate, determină mişcarea corpurilor.
elevii având sarcina să le identifice.
Profesorul distribuie fişe de muncă Rezolvă sarcinile fişei de
independentă, explică sarcinile muncă independentă.
exerciţiilor şi supraveghează
activitatea elevilor. Fişe de exerciţiul
Se fac aprecieri asupra modului în muncă
care s-a desfăşurat lecţia şi asupra independentă.
corectitudinii răspunsurilor date de
elevi.

7.Încheierea De realizat cîte un desen în care va fi Elevii notează tema.


lecţiei reprezentat cele trei forțe care
acționează asupra lucrurilor.
FIŞĂ DE MUNCĂ INDEPENDENTĂ

1. Completează propoziţiile lacunare cu termenii potriviţi:

Un corp care își schimbă poziția față de un reper este în stare de....................................față de reperul ales.
Toate corpurile lăsate să cadă liber de la o anumită înălţime sunt atrase de .....................
cu o anumită forţă numită ..................................... .
Un corp aflat în stare de repaus poate fi pus în mişcare prin acţiunea unei forţe de .......................... sau de ............................. .

2. Alege și subliniază varianta corectă:


Un corp aflat în mișcare își mărește/își micșorează viteza dacă asupra lui nu acționează nici o forță.
Un corp aruncat în sus se ridică mărindu-și/ micșorîndu-și viteza, apoi în cădere viteza sa crește/scade.
Pe iarbă, o minge se va rostogoli mai greu/mai ușor decît pe asfalt.
Viteza cu care un corp lăsat liber cade pe pămînt depinde/nu depinde de masa corpului.

3. Realizează un desen din care să reiasă acţiunea unei forţe învăţate în lecţia susţinută astăzi.

S-ar putea să vă placă și