Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
0 Proiect Didactic Dulciuri de Bucatarie JG
0 Proiect Didactic Dulciuri de Bucatarie JG
Avizat,
Director
PROIECT DIDACTIC
Domeniul de pregătire de bază: Turism și alimentatie
Clasa: a X-a A
Data:
Modulul : SORTIMENTE DE PREPARATE SI BAUTURI
Tema: DULCIURILE DE BUCĂTĂRIE
Tipul lecţiei : lecţie de verificare şi transmitere de noi cunoștinţe
Durata : 50 minute
Prof.ing. JUVERDEANU GABRIELA
UNITATEA DE COMPETENTA :
Competenţe specifice :
C1:Prezentarea a dulciurilor de bucătărie și a importanței acestora în alimentație
C2: Identificarea grupelor importante din clasa dulciurilor de bucătărie
Competenţe derivate :
CD1: să descrie criteriile de clasificare a dulciurilor de bucătărie
CD2: să argumenteze necesitatea efectuării corecte a clasificarii dulciurilor de bucătărie
CD3: să utilizeze sursele adecvate
CD4: să construiască un text de prezentare pe un subiect dat
CD5: să expună clar subiectul dat în faţa unei audienţe familiare
Strategia didactică :
-Metode şi procedee didactice: conversația, discuţia colectivă, expunerea, explicaţia, descoperirea dirijată, “Mozaicul”, brainstorming-ul;
-Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
-Locul de desfăşurare a activităţii: sala de clasă
-Mijloace de învățământ : flip-chart, fişe de lucru, planşe, reviste de specialitate, cărţi de specialitate, manualul.
1
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentul Comp
Durata Metode Mijloace Forme de
lecţiei e- Activitatea profesorului Activitatea elevului
(min) didactice didactice organizare
tenţe
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment Răspund profesorului Frontal
organizatoric Salută elevii Elevul de serviciu anunţă absenţii
Notează elevii absenţi Se constituie în grupe 5min Conversaţie
Împarte clasa în grupe de maxim cinci elevi Pregatirea salii si materialelor
necesare
2. Anunţarea titlului Anunţă şi scrie pe tablă titlul lecţiei Îşi notează în caiete titlul
lecţiei şi ,,DULCIURILE DE BUCATARIE” lecţiei şi competenţele Titlul și
competenţelor Enunţă competenţele pe care le vor dobandi elevii pe vizate 5min Expunerea competențele Frontal
specifice parcursul acestei lecţii. pe flip chart
2
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
3
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
FISA DE DOCUMENTARE
Clasificarea dulciurilor de bucătărie dupămateriile prime de bază
4
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
Definitie:
Tratament termic:
Exemple:
5
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
Definitie:
Tratament termic:
Exemple:
6
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
Definitie:
Tratament termic:
Exemple:
Definitie:
7
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
Tratament termic:
Exemple:
Definitie: Dulciurile de bucatarie sunt preparate culinare care se pot servi in momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cina, la gustarea de la ora 10 sau la ora17. Aceste dulciuri au valoarea
alimentara ridicata, determinata de continutul mare in glucide,proteine, grasimi, vitamine si substante
minerale.
8
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
Materii prime folosite la obtinerea produselor: zahar, lapte, oua, crupe sau paste fainoase, grasimi, branzeturi,
arome, fructe diferite.
Exemple:
Gris cu lapte
Orez cu lapte
Orez a la rousse
Budinci
Definitie: Dulciurile de bucatarie sunt preparate culinare care se pot servi in momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cina, la gustarea de la ora 10 sau la ora17. Sunt foarte apreciate de
consumatori, datorita aspectului deosebit pe care il prezinta. Ele contin in proportie mare proteine din oua si
lapte.
Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate este fierberea
Materii prime folosite la obtinerea produselor: oua, lapte, zahar, adaosuri (fructe confiate, ciocolata, sirop).
9
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
Exemple:
Lapte de pasare
Crema de zahar caramel
Definitie: Dulciurile de bucătărie sunt preparate culinare care se pot servi în momente diferite ale zilei.
Astfel ele se servesc ca desert la dejun sau la cină, la gustarea de la ora 10,00 sau la ora 17,00.
Tratamentul termic aplicat pentru obținerea acestor preparate este fierberea și rumenirea.
Materii prime folosite la obținerea produselor: de origine vegetală (făina, gris, cartofi, zahăr, fructe, gemuri,
dulcețuri) și de origine animală (ouă, lapte, smântână, brânzeturi, etc.)
Exemple:
10
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
Definitie: Dulciurile de bucătărie sunt preparate culinare care se pot servi în momente diferite ale zilei, astfel
ele se servesc ca desert la dejun sau la cină, la gustarea de la ora 10,00 sau la ora 17,00. Dulciurile de bucătărie
pe bază de fructe au rolul de a aduce organismului o cantitate sporită de glucide, usor asimilabile, vitamine si
substante minerale.
Tratamentul termic aplicat pentru obtinerea acestor preparate poate fi : la rece, când se folosesc materii prime
in stare crudă sau poate fi prin : fierbere, prăjire, coacere.
Materii prime folosite la obtinerea produselor: de origine vegetală: făină, zahăr, fructe; de origine animală:
ouă, lapte, unt, smântână, etc
Exemple:
Compoturi
Gelatine
Salată de fructe
11
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
Omlete de fructe
Sufleuri de vanilie, de caise, de lămâie, de mere, de portocale.
FIŞA DE EVALUARE
1. Definiți sufleurile.
12
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
REZOLVARE
FIŞA DE EVALUARE
10 puncte din oficiu
I. Formulați răspunsuri pentru următoarele cerințe: 40 puncte
1. Definiți sufleurile.
Sufleurile sunt dulciuri de bucătărie, asemănătoare budincilor, cu structură mai pufoasă datorită unei cantități mari de albuș bătut
spumă, adăugat în preparate, ceea ce determină o afânare pronunțată a acestora.
2. Enumerați 3 vase și ustensile folosite la obținerea dulciurilor de bucătărie.
castroane, oale de diferite capacitati, tel, mixer, chipcea, cazanel de bucatarie, merdenea, cutite, cuptorul, bolurile, salatiere, compotiere,
cupe, platouri, masina de gatit, cuptor, refrigerator.
3. Specificați materiile prime folosite la obținerea papanașilor.
ouă, brânză de vaci, făină, zahăr, bicarbonat, gris, răzătură de lămâie, sare,ulei
4. Precizați rolul albușului din componența sufleurilor.
Este elementul de afânare (albușul de ou).
13
SCOALA PROFESIONALA SPECIALA C-LUNG MOLDOVENESC
PROF.ING. JUVERDEANU GABRIELA
14