Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Propunător:
Nivelul I : grupa mică
Domeniul Ştiinţe
Tema anuală: ,,Cine sunt/ suntem?”
Tema proiectului : ,,De ziua ţării mele!”
Tema săptămânii: ,, Sunt un pui de românaş”
Capitolul:- Mulţimi
Tema : - constituire de mulţimi după formă, mărime , culoare
Subiectul ludic : ,,Cum sunt baloanele?”
Tipul activităţii : Recapitulare /sistematizare
Activitatea de învăţare: exerciţii de constituire a mulţimilor după un criteriu dat
Scopul :
- constituire de mulţimi după criteri diferite (formă, culoare, mărime ), luate succesiv

Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1- - să grupeze obiecte după criteriile învăţate ;
OC2- să descrie proprietăţile elementele unor mulţimi propuse;
OC3- să denumească însuşirea comună a elementelor dintr-o mulţime;
OC4- să verbalizeze acţiunea efectuată utilizând un limbaj matematic adecvat;
Psihomotorii:
OPM1: - să mânuiască corespunzător materialul pus la dispoziţie;

Afective :
OA1 : - vor exprima atitudini pozitive faţă de muncă.
OA2: - vor manifesta interes faţă de activitatea propusă;
Strategii didactice:
Metode si procedee:conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul..
Forme de organizare: frontal şi individual
Resurse:
Materiale: marionetă, cutie cu coşuleţe, jetoane, flanelograf, fişe de lucru
Umane : preşcolarii grupei mici
Temporale: 15-20 min
Spaţiale: - sala de grupă

Bibliografice:
1. Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, Mătăsaru Maria,Chiriloaie Maria şi colaboratorii săi, Editura C.C.D. Bacău 2008
2. Curriculum pentru educaţie timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureşti 2009
3. Ghid de bune practice pentru educaţia timpurie a copiilor între 3- 6/7 ani, M.E.C.T., 2008.
4. Activităţi matematice în grădiniţă , Mihaela Neagu, Georgeta Beraru

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activităţii Obiective Conţinut şi sarcini de învăţare Strategii didactice Evaluare
operaţionale Metode Mijloace Forme
1. Captarea Voi prezenta copiilor un băieţel frontal Observarea
atenţiei (marionetă ) pe nume Andrei , care a explicaţia Marionetă comportamentu
vrut să vină să se joace cu ei. Andrei -lui
are o cutie cu multe surprize pe care Cutie ce
le va arăta copiilor pe parcursul conţine
activităţii. surprize
2.Enunţarea temei - Astăzi copii ne vom juca cu explicaţia frontal Observarea
şi a obiectivelor baloane colorate de diferite mărimi şi comportamentu
forme diferite. Le vom grupa după -lui
forma, după mărime, după culoare
Am rugămintea ca voi să fiţi atenţi, să
participaţi cu toţii la activitate ca la
sfârşit să primiţi surprizele pregătite
de Andrei.
3.Actualizarea Voi scoate din cutia adusă de Andrei conversaţia Jetoane frontal Observarea
cunoştinţelor baloanele decupate din cartoane de flanelograf comportamentu
diferite culori . lui
- Ce culori au baloanele ?
- Baloanele au toate aceeaşi formă?
- Dar au aceaşi mărime?
4. Dirijarea OC1 Copiii primesc pe mese coşuleţe cu Coşuleţe cu individual Observarea
învăţării OC2 baloane decupate din carton aduse de explicatia jetoane comportamentu
OC3 pritenul Andrei conversaţia -lui
OC4 Voi cere copiilor să formeze mulţimi Aprecieri
cu baloanele după următoarele verbale
OA1 criterii:
OPM1 - Cer copiilor să formeze mulţimi cu exerciţiul
baloanele care au aceeaşi formă.
Copii grupează baloanele în două
grupe , grupa baloanelor rotunde şi
grupa baloanelor lunguieţe.
- Cer copiilor să grupeze baloanele
după culoare.
Copii grupează baloanele după
culoare şi obţin grupa baloanelor
roşii şi grupa baloanelor galbene.
- Cer copiilor să formeze mulţimi de
baloane după mărimea cestora.
Copiii formează mulţimi şi obţin o
mulţime de baloane mari şi o mulţime
de baloane mici.
Copiii vor fi numiţi după fiecare
cerinţă şi vor verbaliza acţiunile
făcute.
6.Obţinerea OC1 - Prietenul nostru Andrei a grupat şi frontal Aprecieri
performanţei OC2 el baloanele şi a constatat că nu se verbale
OC3 prea descurcă aşa că vă cere conversaţia
OC4 ajutorul, vreţi să-l ajutăm?
OPM1 Copiii îşi vor acoperi ochişorii iar la Observarea
OA1 semnalul lui Andrei îi vor descoperi şi comportamentu
OA2 vor sesiza greşeala făcută de acesta. explicaţia -lui
- Andrei a strecurat un balon mare in
baloanele mici. exerciţiul
- Andrei a pus un balon roşu în cele
galbene.
- Andrei a pus un balon lunguieţ în
cele rotunde.

7. Feedbeackul Prin sondaj voi adresa întrebarea: Aprecieri


OA1 - Credeţi că Andrei a învăţat acum conversaţia verbale
să grupeze baloanele? individual
8. Evaluare OC1 Le voi spune copiilor că Andrei le-a explicaţia individual Aprecieri
OC2 pregătit câte o fişă pe care ei să o verbale
OC3 lucreze. exerciţiul
OC4 Fişa va avea ca sarcină să
OPM1 încercuiască cu roşu baloanele mari
iar baloanele mici să le coloreze cu
galben.
9. Retenţia OC1 Voi pune câteva întrebări copiilor: conversaţia frontal Aprecieri
OC2 - Cine a venit la noi în vizită? verbale
OA1 - Cum am grupat baloanele?
- Ce culori aveau?
- Cum erau ele ca mărime?
10.Transferul OA1 Fiecare copil va primi stimulent de la conversaţia individual Aplauze şi
OA2 prietenul Andrei pentru participarea aprecieri
la activitate. verbale
Voi îndruma copii să grupeze şi
jucăriile de acasă după criteriile
învăţate.

S-ar putea să vă placă și