Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

J.A.L.A 2 (Jocuri și activități liber alese 2)

GRUPA: mare C - ,,Greierașii”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA PROIECTULUI / SĂPTĂMÂNII: ,,Rapsodii de primăvara”

TITLUL ACTIVITĂȚII: ,,Mâna pe mărțișor”


TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă
MODALITATEA DE REALIZARE: joc distractiv
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
I . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
1.Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viaţă familiare
2.Valorificarea conduitei senzorio-motorii, pentru orientarea mișcării.

COMPORTAMENTE VIZATE:

A. 1.1. Coordonarea mușchilor în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei


copiilor
1.2. Participarea la activităţi fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare al copiilor
2.2. Orientarea în spațiu pe baza simțurilor.

SCOP: Dezvoltarea atenției, a vitezei de reacție și crearea bunei dispoziții pentru viața și
activitatea copiilor în grădiniță.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să respecte regulile jocului,
O2: să realizeze acțiunile cerute (joc, ghidare prin mesaje verbale) de cadrul didactic;
O3: să relaționeze în grup, în vederea atingerii obiectivului;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee didactice: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
b) Mijloace de învăţământ: pernuțe, marțișoare, galetușă;
c) Forma de organizare: Frontală
RESURSE: a) Resurse temporale: 20 minute
b) Resurse spaţiale: sala de grupă
c) Resurse umane: 23 de preşcolari
d) Resurse bibliografice:

 Barcan-Țicaliuc, E., 1001 de jocuri pentru copii, Ed. Sport-Turism, București.1979


 Barbu, H., Activități de joc și recreativ-distractive, ed. Didactică și Pedagogică,
București, 1993.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele Ob. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare


Metode și Mijloace de Forme de
Crt. activității Op
procedee învățământ organizare
1 Moment Aerisirea sălii de grupă,
organizatoric introducerea copiilor în în
sala de grupă și dirijarea lor
spre locul în care se va
desfășura jocul.

2 Catarea Copiii sunt felicitați pentru conversația frontal


atenției activitatea de pe tot parcursul
și sunt invitați de cei doi eroi
ai povestii de astăzi (Lulu și
băiețelul)să participe la un joc
distractiv pentru a se relaxa
după o zi plina.
3 Anunțarea După o zi plină, ce poate fi Explicația Frontal
temei și a mai frumos decât să te și
obiectivelor distrezi, dar nu oricum. Ne
urmărite vom juca folosindu-ne și de
agilitatea și atenția fiecărui
copil.
Jocul de astăzi se numește
,,Mâna pe mărțișor” și va
trebui să puneți primul mâna
pe el.
4 Prezentarea Copiilor li se reamintește Conversația Pernuțe
noului numele jocului ,,Mâna pe
conținut și mărțișor” după care li se Mărțișoare
dirijarea explică modul în care se va
învățării desfășura jocul (Copiii vor sta Capacitatea
câte doi, față în față, pe Tablă magnetică de a executa
pernuțe, având la mijlocul mișcările
distanței dintre ei un mărțișor. Pozele copiilor indicând
Eu am să vă dau comenzi (cu magneți) corespunzător
diferite pe care voi o să le părți ale
urmați, iar atunci când voi corpului
spune ,,Mâna pe mățoșor”,
trebuie să puneți mâna pe el și Capacitatea
să îl luați. Cel care va lua de atenție
mărțișorul va merge în etapa
următoare. Jocul se va repeta Viteza de
pâna va rămâne un singur reacție
copil cu mărțișor.)
Educatoarea așează copiii pe Capacitatea
pernuțe și le explică regulile de a accepta
jocului: pierderea
1. Veți sta față în față pe Explicația
O1 pernuțe, iar la mijlocul Sportivitatea
O2 distanței dintre voi am
O3 asezat un mărțișor.
2. Veți fi foarte atenți și
veți executa mișcările
pe care eu am să vi le
spun. De
exemplu: ,,Mâna la
urechi, mâna pe nas
etc.
3. Veți pune mâna pe
mărțișor doar atunci
când auziți
comanda ,,Mâna pe
mărțișor”.
4. Copiii care reușesc să
apuce primii
mărțișorul merg in
etapa următoare, restul
se vor așeza cuminței
pe scăunele. (iar eu
voi înlătura pernuțele
și mărțișoarele rămase
în plus)
5. Jocul se va încheia ân
momentul în care
rămâne o singură
pereche de copii,
respectiv un singur
finalist.
După fiecare etapă,
educatoarea va așeza
și pe tabla magnetică
copiii care trec mai
departe (realizant un
O1 grafic) Exercițiul
O2 Jocul de probă va fi Jocul
O3 demonstrat de
educatoare, care va
folosi pe cei doi eroi
de poveste (Fetița
Lulu și băiețelul) după
care se va da startul
jocului propriu – zis.

5 Obținerea Copiii sunt așezați pe covor și Conversația Capacitatea


performanței sunt întrebați: de a denumi
- Cum s-a numit jocul jocul la care
nostru de astazi? au participat;
- De ce crezi ca ai fost
eliminat din joc? Capaciatea de
- Ce ai face diferit dacă autoevaluare
am mai juca o data? Capacitatea
- Cum te-ai simțit în de a exprima
timpul jocului? emoțiile
- Ți-ar place să mai resimțite în
repetăm jocul acesta și timpul
în altă zi? De ce? jocului.

6 Încheierea Pentru că întreaga zi am Conversația Frontal și Observarea


activității discutat despre dăruire, iubire, individual sistematică a
cadouri rog copiii să ofere copiilor
căștigătorului o îmbrățișare Îmbrățișare
călduroasă și felicitări de grup.
,,încărcate cu dragoste”
(îmbrățișare de grup).

S-ar putea să vă placă și