Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

I. Modulul II – Operații și utilaje în industria alimentară


II. Clasa/Grupa: a IX-a H
III. Data:
IV. Student: Ibrac Ioana-Roxana
V. Tema: Separarea și purificarea substanțelor
Lecţia: Centrifugarea
VI. Tipul lecţiei: lecție mixtă
VII. Timp alocat: 50 min
VIII. Competenţe specifice:
 CS1: Definirea noțiunii de centrifugare;
 CS2: Enumerarea și caracterizarea utilajelor folosite la centrifugare;
 CS3: Enunțarea avantajelor și dezavantajelor acestei metode de separarea și purificare a substanțelor;
 CS4: Realizarea schiței utilajelor;
 CS5: Identificarea cu usurință a componentelor ce alcătuiesc utilajele separatoare.
IX. Forme de organizare: frontal, pe grupe și individual

Bibliografie:
1. Banu, C., Manualul inginerului de industrie alimentară, Vol. I, II, Bucureşti, 1998;
2.Căpățână C., Văduva M., Operații unitare în industria alimentară, Editura universității ,, LUCIAN BLAGA” din Sibiu 2010.
3. Capotă, V., ș.a., Industrie alimentară, manual pentru clasa a IX-a, Editura CD Press, Bucuresti, 2012
4. Curriculum pentru clasa a IX-a, anexa nr. 3 la OMENCS nr. 4457/5.07.2016, învățământ liceal, filiera tehnologică, domeniul de pregătire
profesională: industria alimentară, 2016.
5. Standard de Pregătire Profesională, anexa nr. 4 la OMENCS nr. 4121/13.06.2016, nivel 4, domeniul de pregătire profesională: industria
alimentară, 2016.
6. Note de curs- Lucian Gavrila – Operatii Unitare-19/03/04
X. ORGANIZAREA LECŢIEI

Nr. Crt. Etapele lecţiei Timp Competenţ Activitate profesor Activitate elevi Metode didactice
alocat e
1 Moment 2 min Salută elevii. Verifică prezenţa şi Răspund la salut
organizatoric notează absenţele. Răspund la
prezenţă

2 Captarea atenţiei 2 min Solicită elevii să precizeze tipurile de Răspund la Conversație


Reactualizarea 10 min separare cunoscute. Caractersisticile solicitare Metoda
cunoştinţelor centrifugarii. ciorchinelui
3 Anunţarea titlului 3min CS1 Scrie pe tablă titlul lecţiei şi Sunt atenţi la Conversație
lecţiei şi a CS2 competenţele specifice. prezentare
obiectivelor CS3
aferente CS4
CS5

4 Comunicarea şi 30 min CS1 Împarte fişele de lucru. Coordonează Participă activ Conversație
asimilarea de CS2 elevii. Discută împreună cu elevii Consultă fişele de Observație
cunoştinţe noi CS3 rezolvarea fişelor de lucru. lucru
CS4 Completează
CS5 fişele de lucru
Răspund la
întrebări
Verifică
răspunsurile date
în fişa de lucru
5 Fixarea noilor 10 min CS1 Pune întrebări elevilor pe baza Răspund la Conversație
cunoştinţe3 CS2 obiectivelor stabilite. Prezintă filmul întrebări Observație
CS3 didactic. Participă în mod
CS4 activ la discuţii
CS5 Vizionează filmul
didactic
6 Momentul final 3 min Sugerează completarea unor pliante Urmează Expunere
cu tematica: ,,Ce am învățat ’’. indicaţiile Conversaţie
profesorului

S-ar putea să vă placă și