Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Olga Braga


Data: 22/01/2021
Clasa: VII
Disciplina: Limba si literature romana
Subiectul lectiei:functiile sintactice ale verbului
Tipul lectiei: mixtă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să identifce verbele din text;

O2: să recunoască timpurile şi modurile verbelor;

O3: să indice funcţiile sintactice ale verbelor;

O4: să analizeze verbele dintr-un text dat.

Metode şi procedee: - conversaţia, conversaţia euristică, jocul didactic, exerciţiul, muncă independentă, munca în echipă,
gândirea critică, cubul, descoperirea, explicaţia, problematizarea, brainstorming;

Mijloace de învăţământ: -: fişe de lucru, planşe didactice, textul suport;

Forme de organizare a activităţii- : activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe

1
Scenariul didactic

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Evocare Salutul răspund la salut Conversaţia


-Notarea absenţilor -îşi pregătesc materialele necesare
orei
-Profesorul va avea grijă ca elevii să îşi pregăteas-că
materialele necesare orei de limba română
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a
activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea materialului
didactic.
Se vor verifica cunoştinţele elevilor despre verb,
moduri personale şi nepersonale. Conversaţia

Se va propune ele-vilor spre rezolvare un rebus


(anexa 1).
Se va anunţa titlul lecţiei: Funcţiile sin-tactice ale
verbelor la modurile neperso-nale şi obiectivele
urmărite

Realizarea Se va dicta un text (anexa 2) la tablă şi în caietele sunt atenți la explicații și își exerciţiul, conversaţia
sensului elevilor, prin care se urmă-reşte ortografierea corectă euristică, explicaţia
notează în caiete
a unor forme verbale.La sfârşitul dictării se va
2
corecta textul, împreună cu clasa.
Se vor împărţi fişe de lucru, în funcţie de criteriul
valoric.
Se va cere elevilor să lucreze indivi-dual, dar şi pe
grupe (în perechi), pentru rezolvarea sarcinilor de
lucru propuse (anexa 3).

Reflectii Are loc pe tot parcursul activităţii, răspunsurile învățare prin descoperire
elevilor fiind apreciate, întă-rite, corectate
Extindere Se va da tema pentru acasă: „Realizaţi o compunere elevii își notează în caiet tema explicatia
gramati-cală în care să utilizaţi cel puţin câte trei
verbe la moduri nepersonale, cu dife-rite funcţii
sintac-tice.”

S-ar putea să vă placă și