Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Instituţia: Şcoala-grădiniţă nr.90, municipiul Chişinău


Învăţătorul: Şveţ Tamara
Grad didactic: Doi
Clasa: a I-i „ A”
Data: 18.03.2015
Timpul de realizare: 45 de minute
Disciplina: Educaţia moral-spirituală
Modulul: Eu şi lumea din jurul meu
Subiectul: Florile de primăvară. Textul Albăstreaua
Tipul lecţiei: mixtă
Subcompetenţe:
 recunoaşterea unor concepte din sfera valorilor moral-spirituale în contexte diferite
 exprimarea gîndurilor, sentimentelor pe cale orală şi scrisă
Obiective operaţionale: la finele lecţiei elevul va fi capabil să:
O1 – identifice florile de primăvară;
O2 – determine importanţa plantelor în viaţa omului;
O3 – îşi exprime ideile şi opiniile cursiv şi corect;
O4 – opteze pentru ocrotirea plantelor;
O5 – participe cu interes şi plăcere la lecţie.
Tehnologii şi strategii didactice:
Metode, tehnici: conversaţia euristică, asocieri libere, textul lacunar, jocul didactic, descoperirea,
problematizarea, asaltul de idei ’’păiangenul’’;
Mijloace didactice: postere, imagini, film în desen animat, videoproiector, fişe, slaiduri, laptop;
Forme organizaţionale: frontal, în grup, individual pe variante.
Demersul didactic:
Strategiile didactice
Forme
Momentele O/o Conţinutul instructiv-educativ de
Metode, Mijloace Evaluarea
lecţiei organiza
procedee didactice
re

Asigur climatul psihopedagogic necesar desfăşurării în


condiţii optime a lecţiei. Verific ţinuta şi poziţia Conversaţie
Moment
elevilor în bancă. euristică Frontal Film de
organizatoric desen
animat
 Captarea atenţiei:
O3
a) Propun elevilor să vizioneze filmul în desen
animat despre sosirea primăverii.
b) Discuţie în baza filmului:
- Despre ce este acest film?
- Ce semne ale primăverii aţi observat?
Evocarea
 Anunţarea subiectului şi obiectivelor:
- Astăzi noi vom continua să vorbim despre
frumuseţea primăverii, dar despre ce anume, ne Problema-
tizarea Power
vor şopti cuvintele – cheie. (Prezint cuvintele- Point
cheie pe slaid).
a) Se citesc cuvintele: flori, lalele, viorele, grădină,
poiană.
- Despre ce credeţi că vom vorbi azi la lecţie?
b) Se alcătuiesc propoziţii cu cuvinte la alegere.
- Despre o floare de primăvară va fi şi textul pe Decoperire
care îl vom citi în continuare. Dar mai întîi vom Frontal Slaid
căuta cuvintele-rimă pentru a descoperi despre ce
floare este vorba: (slaidul)
O5 Mă trezesc devreme-n zori
Lîngă gingaşele mele (surori, culori, fiori)
Am petale crestate,
Ca cerul sînt (colorate, pătate, îngheţate)
E albastră coroniţa
Şi mă numesc (albăstriţa, garofiţa, mioriţa).
a) Se prezintă slaidul cu imaginea albăstrelei,
menţionez că se mai numeşte floarea grîului.
b) Se citeşte textul de un elev din manual.
Discuţie
 Discuţie în baza textului: dirijată Frontal Imagine,
Realizarea O3 manual
sensului -Ce aţi simţit cînd aţi ascultat textul?
-Cum arată albăstreaua?
Asaltul de
-De ce casa a devenit albastră? idei
-De ce oamenii aduc bucheţele de flori în casă?
-Unde creşte albăstreaua?
-Imaginaţi-vă că sunteţi o floare şi aţi fost ruptă din
grădină sau din poiană. Ce aţi simţi în acest caz?

 Joc de rol:
O5 Aici am o floare care a fost luată dintr-o seră şi a ajuns Joc de rol
la noi (Begonie – îngerul păzitor al copiilor). Frontal Ghiveci cu
o floare
- Ce cuvinte doriţi să-i adresaţi? Slaid
(splendide, parfumate, oacheşe, mlădioase, graţioase,
lecuitoare, fermecătoare, deosebite, înrourate, dulci).
 Banca de informaţie (slaid):
- Informaţie despre floarea Albăstreaua (anexă).
O1
- G.Vieru spunea: ’’Sufăr cînd trec prin pădurea unei Banca de
informaţii Frontal Postere,
flori şi nu ştiu cum e numele florii’’. Cum credeţi, ce a slaid
vrut să spună poetul?

 Joc didactic Ghiceşte floarea:


Joc didactic
- Acum eu voi vedea cît de bine cunoaşteţi florile Frontal Power-
O3 point
primăverii. (Se prezintă pe slaid ghicitoarea şi apoi
imaginea).

Banca de
 Banca de informaţii: (muşeţelul). informaţii Frontal Power-
point
Exerciţiu
O2  Minuta fizică Cîntec cu mişcări (anexă). Frontal Casetofon,
Power-
point
 Activitatea Explozia stelară: (pe slaid): Explozia
stelară Frontal Power-
- Unde întîlnim plante, flori? point
- Cum ar fi pămîntul fără flori?
- Cine trebuie să aibă grijă ca plantele să nu
dispară de pe pămînt?
O4
- De ce oamenii iubesc plantele?
- Ce folos ne aduc plantele?
(Să selecteze ce foloase ne aduc plantele).
- Hîrtie, hrană, haine, mobilă, confort, oxigen,
medicamente, cosmetică;
Exerciţiu
Discuţie Frontal Power-
 Cartea roşie: plantele pe cale de dispariţie din
dirijată point
Republica Moldova (slaid)

Descoperire
 Activitate în grup Descoperă numele florii după Asociere În grup Power-
Turul point
imagini – Turul Galeriei galeriei
Unele flori au denumiri interesante, care au fost
sugerate de forma neobişnuită a florii.
(Mierea-ursului, gura-leului, umbra-iepurelui, floarea-
Paştelui, condurul-doamnei, traista ciobanului, creasta-
cucoşului).
- Şeful echipei prezintă răspunsurile
- Evaluarea se face pe slaid.
 Lucru individual:
Completare
De multe ori oamenii formează comparaţii folosind sinteză Individual Fişe
denumirea florilor. decupate
(Ochi albaştri ca..., plăpînd ca..., drăguţă ca o..., obraji
roşii ca nişte..., buze roşii ca nişte petalii de...,
frumoasă ca o...).

O2 Banca de
 Banca de informaţii (pe slaid): informaţii
1. Fiecare floare are forma şi culoarea ei. Dar trebuie să
mai ştiţi că fiecare floare are ora ei cînd începe să-şi
desfacă petalele şi ora cînd merge la culcare. Cunoscînd
Reflecţii acest secret grădinarii din oraşele mari din Europa cresc
ceasornice de flori (slaid). Cele mai harnice sunt florile
de cîmp şi de pădure. Iar florile de grădină se trezesc
pe la 8 sau 9. Învăţatul suedez Linner a inventat un ceas
al florilor unde arată ora de înflorire a unor flori (slaid).

Descoperire
 Activitate diferenţială în grup: asocierea În grup Planşe
analiza Power-
Grupul I – Fişa Fişa Care sunt flori de cîmp? point
Grupul II – Fişa Care sunt flori de grădină?
Grupul III – Fişa Găseşte petala florii.
Grupul IV – Fişa Asociază după imagine
O4 (ghicitoare-floare).
Grupul V – Determinaţi părţile componente ale
plantelor şi dă exemple de sentimente ce pot trezi o
floare (Bucurie, satisfacţie, admiraţie, dragoste,
linişte, mîndrie, pasiune).
(Evaluarea are loc cu ajutorul slaidelor).

Completare
O5  Activitate Coşul fermecat (Elevii se ridică şi spun sinteză Flori
Frontal decupate,
cite-un sfat oamenilor cum să păstrăm natura, apoi Coş,
pun floarea şi mînuţele în coş ). mînuţi

Tema pentru  Săcompleteze ceasul floral cu florile-ceasornic.


acasă

S-ar putea să vă placă și