Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Prof. psihopedagog PETRICE VIORELA – CRISTINA


Școala: C.S.E.I. ȘIMLEU SILVANIEI STRUCTURA ”SPERANȚA” ZALĂU
Resurse umane: cls. a VI- a, a VII –a, DMM
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Educație tehnologică
Unitatea de învăţare: Metaloplastie
Conţinutul învăţării: Tablou
Tipul lecţiei: activitate practică
Ob. de referinţă: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de mânuire a ustensilelor pentru realizarea
unei imagini în relief
Obiective operaţionale:
O1. Să răspundă la întrebări;
O2. Să enumere materialele de lucru;
O3. Să descrie imaginile primite;
O4. Să respecte etapele de lucru în realizarea lucrării;
O5. Să copieze imaginea primită pe folie;
O6. Să contureze imaginea primită;
O7. Să apese imaginea dinspre margine spre centrul imaginii cu ajutorul creionului de lemn;
O8. Să-şi coordoneze mişcările mâinilor;
O9. Să manifeste interes pentru activitatea propusă;
O10. Să participe activ şi afectiv la activitate;

Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, repetiţia, munca independentă


Resurse materiale: folie metalică, indigou, imagine , carton, creioane de lemn de diferite dimensiuni, pix
Resurse de timp: 45`
Evaluare: orală, observarea sistematică, autoevaluarea

MOMENTELE Ob Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică


LECŢIEI . Evaluare
Op Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de
. procedural materiale organizar
e e
Material
Moment Asigur ordinea şi pregătesc Se pregătesc pentru ora de necesare frontal
organizatoric materialele necesare pentru tehnologii cu cele necesare.
lecţie.
Spun elevilor o ghicitoare:
Captarea atenţiei Cu sprâncene,
De poiene, Ghicesc răspunsul . ghicitoare
Cu codiţe - primavara
De mlădiţe obs.
Şi cu flori la cingătoare sistema-
A sosit în toată ţara Elevii răspund la întrebări. planşe tică
Cine oare?
(Primăvara) material
Voi purta cu elevii o discuţie informativ
despre primăvară: conversaţia frontal
În ce anotimp suntem? „... primăvara” răspunsul
Care sunt lunile de primăvară? „…mai” elevilor
Ce se întâmplă cu natura? „ ... revine la viaţă”
Ce se întâmplă cu pomii? „ ... înfloresc”
Dar cu florile? „ ...înfloresc în gradini, pe
câmpii”
Ce fac păsările călătoare? „ ... se întorc din ţările calde” imagini
Ce se întâmplă cu iarba? „... înverzeşte”
Cine zboara din floare in „ ... albinele ..., fluturii”
floare?

Anunţarea Astăzi, la ora de tehnologii


subiectului şi a vom realiza un tablou cu
obiectivelor diferite imagini de primavara pe obs.
lecţiei o folie metalică, folosind Recepţionează mesajul. sistematică
tehnicile învăţate.
Vom copia imaginea, vom da
conturul imaginii cu ajutorul explicaţia frontal
unui pix, folia de metal se pune
peste bucata de carton pentru a
se putea realiza presarea/
apăsarea, iar apoi cu ajutorul
unui creion de lemn prin
presare, apăsare din exterior
spre interior, vom realiza
imaginea în relief.
La sfârşitul orei vom aprecia
cele mai frumoase tablouri
realizate.

Dirijarea Prezint elevilor lucrarea model Observă materialele de lucru conversaţia lucrarea frontal răspunsuri-
învăţării şi explic procesul tehnologic de model le elevilor
realizare a lucrării.
Demonstrez operaţiile de
O1 realizare:
a) Demonstrarea  Punem folia de metal cu faţa
tehnicii de lucru pe carton; Elevii urmăresc operaţiile
 Partea poroasă a indigoului procesului tehnologic.
o fixăm pe folie; explicaţia
 Fixăm imaginea cu ajutorul
agrafelor; frontal
 Copiem imaginea pe folia demonstra-
metalică; ţia
 Realizarea conturului
imaginii;
 Scoatem imaginea in relief
O cu ajutorul creionului, cu
1 vârful mai gros împingem
O2 dinspre marginea imaginii
spre interior.
b)Recunoaşterea Ce materiale aveţi pe bancă? Enumeră materialele cu care conversaţia Folie
materialelor vor lucra: Carton
- folie Pix
- indigou Indigou
- carton Creion de
- pix lemn
- creion de lemn

c) Realizarea Analizăm imaginea primită. Fiecare elev alege imaginea


obiectivelor O3 dorită imagini observarea
Ce imagine ai primit? individual sistematică

O4 Împart imaginile pentru Numesc imaginea primită


d) Realizarea realizarea tabloului. activitate
lucrării O5 independen-
Recapitulez ordinea operațiilor tă
O6 ce trebuie realizate
Executăm exerciţii de încălzire Exercitii de încălzire a
O7 a mâinilor mâinilor audiţie
muzicală
Urmăresc executarea lucrării de
Munca independentă produsele
O8 către elevi. elevilor
Monitorizez în permanenţă conversaţia
O9 modul de lucru al elevilor,
explicând, ajutând, demostrând
individual sau în grup dacă este
nevoie
O1 autoevalua-
Analiza şi 0 “Am copiat imaginea conversaţia Frontal re
evaluarea Ce am realizat noi azi la oră? Prin apasare am realizat un
lucrărilor Analizăm lucrările. tablou”
Se discută lucrările realizate
corect, dar şi celelalte mai puţin
corecte .
Elevii contribuie la evaluarea
Scot elevii în faţa clasei pentru lucrărilor.
analizarea lucărilor.
Ies pe rând în faţa clasei Frontal
Fac aprecieri asupra modului de
activare în timpul activităţii,
acestea fiind atât individuale cât aprecieri
şi colective. Ascultă aprecierile verbale

S-ar putea să vă placă și