Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Excelsis” Ploiești, Prahova

Proiect didactic
Profesor: Ivașco Alina Adriana
Clasa: a VIII-a
Data: 16 octombrie 2020
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Ce este prietenia?
Subiectul lecției: Mijloace interne de îmbogățire a vocabularului. Conversiunea
Tipul lecției: mixtă
Competențe generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
Competențe specifice:
1.3. sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat
3.2. sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor se-mantice
studiate
Competențe derivate:
C.D.1. utilizarea valorilor morfologice studiate pentru exemplificarea fiecărei categorii de conversiune;
C.D.2. alcătuirea familiei de cuvinte și a câmpului lexico-semantic pentru cuvintele propuse;
C.D.3. aplicarea noțiunilor însușite și utilizarea competențelor formate în aplicații cu derivate și cuvinte compuse;
C.D.4. sesizarea rolului stilistic al cuvintelor obținute prin mijloacele interne de îmbogățire a vocabularului, regăsite în textele literare
și în textele nonliterare.

STRATEGIA DIDACTICA:
Metode și procedee:
Conversația euristică, explicația, exercițiul, povestirea, audiția muzicală.

1
Mijloace de învățământ:
Laptop, Whiteboard, PPT
Forme de organizare:
Frontal individual
Resurse:
- Oficiale:
Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a VIII-a
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VIII-a
- Temporale:
Nr. de lecții: 1
Durata: 40 min.
- Bibliografice:
o SÂMIHĂIAN, Florentina (2014), O didactică a limbii și literaturii române. Provocări actuale pentru profesor și elev,
Editura Art, București
o SÂMIHĂIAN, Florentina, NOREL, Mariana (2005), Didactica limbii și literaturii române, vol. II, Ministerul Educației
și Cercetării

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele C. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. lecției D. (min.) organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

- Salutul. Conectarea tuturor elevilor pe Elevii răspund la salut și se


1. Momentul 1' platforma Adservio pregătesc pentru lecție. Exercițiul Activitate Observarea
organizatori -Notarea absențele și realizarea frontală comporta-
c managementului clasei, pentru începerea mentului

2
activității didactice care urmează să se elevilor
desfășoare.
Conversația Manualul
- Profesorul verifică cantitativ și calitativ - Elevii răspund și prezintă tema Caietele Activitate
Verificarea cunoștințele studiate la lecția anterioară, avută pentru acasă. elevilor frontală Aprecieri
cunoștințe- 5' precum și tema avută pentru acasă. Exercițiul verbale
2. lor însușite
anterior
Pregătirea
elevilor - Profesorul solicită elevilor să-și amintească Elevii ascultă cu atenție și Caietele Activitate Aprecieri
3. pentru 1' elementul de dificultate întâlnit în ora răspund. Conversația elevilor frontală verbale
receptarea anterioară.
noilor
cunoștințe

Anunțarea 1' Se anunță și se scrie titlul pe Elevii deschid caietele și


4. titlului și a Expunerea Activitate
Whiteboard: Mijloace interne de notează data și titlul
competențe- frontală
îmbogățire a vocabularului. lecției.
lor derivate Conversiunea
ale lecției

Comunica-
rea/ CD - Se cere elevilor să completeze, fișa de lucru, - Elevii îndeplinesc sarcina de Conversația Activitate
5. însușirea 1 15' adăugată din timp pe platformă, propunând lucru. euristică Fișe de frontală
noilor exemple pentru categoriile de conversiune lucru
cunoștințe precizate. (Anexa 1)
- Se solicită elevilor să deducă definiția - Elevii descoperă definiția și o Exercițiul Anexa 1
CD conversiunii, din sarcina de lucru anterioară. notează în caiete: Conversiunea
2 este mijlocul intern de
îmbogățire a vocabularului Explicația
prin care se formează cuvinte
noi, prin trecerea de la o parte
3
CD de vorbire la alta.
3

6. Fixarea
noilor - Se cere elevilor să determine familia lexicală - Elevii îndeplinesc sarcina de Aprecieri
cunoștințe 10' și câmpul lexico-semantic pentru cuvintele lucru. verbale
date. Conversația Activitate
frontală
- Se propun elevilor sarcini de lucru pentru - Elevii îndeplinesc sarcina de
identificarea cuvintelor derivate, compuse sau lucru. Explicația
obținute prin conversiune din exerciții date.

7. Asocierea,
aprecierea și CD - Se oferă elevilor spre audiție un fragment - Elevii rezolvă sarcina de lucru. Aprecieri
generaliza- 4 5' muzical, în care să recunoască cuvinte formate - Se discută corectitudinea Conversația Activitate verbale
rea prin derivare, compunere sau conversiune. rezolvării exerciţiilor. frontală
cunoștințe- Exercițiul Laptop
lor CD - Se solicită elevilor să observe rolul stilistic al - Elevii precizează rolul stilistic
4 cuvintelor selectate din fragmentul audiat al cuvintelor selectate.
obținute prin mijloace interne de îmbogățire a Audiția
vocabularului. (Emoție de toamnă, de Nichita muzicală
Stănescu, interpretare Nicu Alifantis:
https://www.youtube.com/watch?
v=1pizEnsP6AI / Aproape liniște -
interpretare Nicu Alifantis/ Aura Urziceanu /
Vara vieții mele – interpretare Tudor
Gheorghe: https://www.youtube.com/watch?

4
v=r31g70pL_Xk )

8. Precizarea Tema va fi încărcată pe platforma Adservio la Elevii ascultă și își notează Explicația Activitate
temei pentru 1' secțiune Teme. tema. frontală
acasă

9. Aprecierea 1' Profesorul face aprecieri generale și Elevii ascultă aprecierile făcute
activității individuale privind atât pregătirea elevilor de profesor. Explicația Activitate Aprecieri
pentru lecție, cât și implicarea lor în frontală verbale
rezolvarea sarcinilor de lucru.
Sunt notați elevii care au participat activ la
lecție.

5
Anexa 1

Schimbarea valorii gramaticale sau conversiunea


Fișă de lucru

1. Formulează câte un exemplu pentru fiecare „omidă” care devine „fluture”,


după exemplul dat:
Adjectiv Adverb
Colega mea are un scris frumos. Andrei scrie frumos.
Adjectiv Substantiv

Substantiv Adverb

Adverb Substantiv

Pronume Adjectiv

Verb la participiu Adjectiv

Verb la participiu Substantiv

Interjecție Substantiv

S-ar putea să vă placă și