Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:
Clasa:a VII-a
Student
Profesor: Marcu Patricia
Școala: Liceul Ortodox “Episcop Roman Ciorogariu”
TEMA PLASTICĂ: Impresionismul în România
SUBIECTUL LECȚIEI:Arta românească
Tipul lecției:mixte

Competențe generale:

1.Receptarea cu sesibilitate și spirit critic a unui mesaj artistic


2.Utilizarea de instrumente și tehnici variate specifice artelor plastice
3.Exprimarea ideilor, sentimentelor și a mesajelor, utilizând limbajul artistic-vizual
în contexte variate

Competențe specifice:1.1 Decodificarea mesajelor transmise prin limbaj artistic


2.1 Corelarea mesajului artistic al unei lucrări de artă cu
mijloace de expresie
3.2 Participarea la evenimente culturale școlare și
extrașcolare care valorifică artele plastice

Obiective operaționale: 01-să identifice principalii pictori impresioniști


02 sa identifice principalele lucrări de arta aparținând
impresionismului
03 să identifice principalele caracteristici ale
impresionismului

04 pictori impresionismului

05prin ce se caracterizeaza impresionismul

Resurse:

A.Bibliografice:

1.oficiale: programa școlară


2.pedagogice: planșe
3.metodico-didactice:manualul de Educație plastică pentru clasa a V-a, internet

B.Metodologice:

1.strategia didactică:expozitiv- euristice


2.metode și procedee: M1-conversația, M3-explicația, M5-descoperirea, M8-
evaluarea
3.forme de organizare: frontală-individuală
4.mijloace didactice: m1-planșe, m2-albume, m4-internet

C.Temporale:1 oră
D.Umane:clasa de elevi

Bibliografie:

Educație plastică, Manual pentru clasa a VII-a, Rita Bădulescu, Adriana Brăileanu,
Liliana Marin, Mădălina Adriana Gheorghe-Tănase, editura Corint 2019 București.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr. Evenimentul Concept Activitatea Activitatea Strategii didactice
Ctr. Instrucționa e profesorului elevului Metode și Mijloace Forme de
l Op. mijloace didactice organizare
-timp-
1. Moment -asigurarea Elevii își M1 Frontală
organizatoric unui bun pregătesc
1min climat în caietele și
desfășurarea manualele.
activității (se
face prezența
și se verifică
tema)
2. Recapitularea Despre ce am Elevii sunt M1 Frontală-
cunoștințelor vorbit ora atenți la individuală
teoretice trecută? professor.
indispensabil
e exersării Care sunt
practice principalele
4 min edificii
religioase în
stil baroc?

Care sunt
principalii
pictori ai
stilului baroc?

3. Captarea Captarea
atenției 1min atenției se
face pe baza
unor imagini
4. Anunțarea Subiectul de azi Elevii scriu M1 Individuală
subiectului și va fi Arta titlul în
anunțarea românească. caiete.
obiectivelor Tema va fi
Impresionismul
ce urmează
în România.
să fie studiate Obiectivele
3 min propuse pentru
această oră
sunt:
01-să identifice
principalii
pictori
impresioniști

02 sa identifice
principalele
lucrări de arta
aparținând
impresionismul
ui

5. comunicarea
6. FEEDBACK

S-ar putea să vă placă și