Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data :
Şcoala : Gr. Şc. Ind. „ Unirea „ Ştei
Clasa : a IX – a B
Obiectul : Limba şi literatura română
Profesor : Bici Viorica
Subiectul : Comunicarea . Elementele situaţiei de comunicare .
Tipul lecţiei : de comunicare de cunoştinţe noi
Obiective operaţionale :
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :
- să identifice elementele situaţiei de comunicare ;
- să utilizeze corect şi adecvat formele exprimării orale şi scrise în diferite situaţii
de comunicare ;
- să argumenteze un punct de vedere ;
- să utilizeze adecvat achiziţiile lingvistice în receptarea diferitelor texte .
Metode : conversaţia , problematizarea , demonstraţia
Resurse : manualul , tabla , dicţionare , fişe de lucru .
Bibliografie :  Ion Dună , Raluca Dună , Limba şi literatura română ,
Manual pentru clasa a IX –a , Bucureşti ,E.D.P. 2004.
 Felicia Puşcaş , Comunicare . Limba şi literatura
română.Subiecte. Teorie.Exemplificări. Aplicaţii , Ed.Grinta ,
Cluj- Napoca,2004.
 Paul Magheru , Noţiuni de stil şi compoziţie , Bucureşti ,Ed.
Coresi,1991.
 Ioan Derşidan , Metodica predării limbii şi literaturii
române ,Cluj – Napoca , Casa Cărţii de Ştiinţă , 2003.
 Vistian Goia , Didactica limbii şi literaturii române pentru
gimnaziu şi liceu , Cluj- Napoca, Ed. Dacia,2002.

Desfăşurarea lecţiei

Evenimente instrucţionale Activităţi de învăţare Observaţii


Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric - Notarea absenţilor Elevul de serviciu prezintă


- Organizarea clasei absenţii.

2. Verificarea cunoştinţelor şi Se verifică tema de casă şi Elevii răspund la întrebări


a temei de casă cunoştinţele despre sensul
cuvintelor prin întrebări şi
răspunsuri

3.Pregătirea şi anunţarea Pornind de la lecţia anterioară


subiectului despre sensul cuvintelor,pe tablă se
a). Captarea atenţiei scrie un citat : „Limba este mai Elevii scriu în caiete citatul .
bogată decât orice instituţie „.
Se formulează câteva întrebări
despre comunicare : Elevii răspund la
- Ce înseamnă a vorbi ? întrebări,exprimându-şi Se folosesc
- Care este diferenţa dintre a vorbi părerea proprie sau folosind dicţionarele
şi a comunica ? dicţionarele .

Se explică elevilor faptul că


b). Prezentarea noilor conţinuturi omenirea nu poate fi imaginată în
absenţa comunicării. Elevii observă că există situaţii
Comunicarea poate fi verbală sau de comunicare non verbală şi
non verbală. exemplifică.
Comunicarea verbală este realizată
cu ajutorul cuvintelor ,care prin
asociere cu alte cuvinte formează
propoziţii , fraze. Elevii notează în caiete.
Comunicarea verbală poate fi orală
şi scrisă.
Orice proces de comunicare
presupune existenţa unor factori :
emiţător,receptor,canale
cod,mesaj,context.
Se dă definiţia fiecărui factor al
comunicării.
Roman Jakobson a conceput Elevii îşi notează în caiete
următoarea schemă a comunicării schema.
(Se va include în schema tablei )
context
mesaj
Emiţător Receptor
canal
cod
Se discută unele situaţii având în
vedere factorii ce pot perturba
comunicarea .
(pag.23,nr. 1,2,3 ) Elevii observă în aceste situaţii
emiţătorul,receptor,canalul
codul, mesajul şi contextul şi
identifică factorii perturbatori.

4. Fixarea şi consolidarea Se împart elevilor fişe de lucru ce Se lucrează pe grupe ,elevii Se folosesc
cunoştinţelor ( evaluare formativă conţin texte literare sau nonliterare rezolvând cerinţele. fişele de lucru.
). ,elevii urmând să identifice
elementele situaţiei de
comunicare .
FIŞE DE LUCRU :

1). „În decursul acestei săptămâni ,jumătatea vestică a Europei va fi dominată de un vast câmp
anticiclonic,pe când în cea de răsărit va domina activitatea depresionară.
Intensificările de vânt se vor resimţi în zonele vestice ale ţării îndeosebi la mijlocul săptămânii ,
corelate cu ninsoare .
În Moldova ,Bărăgan şi Dobrogea va fi viscol , în timp ce în restul ţării valorile termice vor fi deosebit
de coborâte, caracterizând o vreme geroasă “.
( prognoza meteo în Jurnalul Naţional )
Identifică elementele situaţiei de comunicare .

2). - Paxeladin : se dă la tuse! ( slogan publicitar pentru un medicament contra răcelii);


- Mulţumim pentru creditul acordat !( slogan publicitar pentru o bancă );
- Radio de pici! ( slogan publicitar pentru un post de radio condus de copii ) .
Explică relaţia dintre emiţător şi receptor în situaţiile de comunicare date .

3). Românul e născut poet !


„ Înzestrat de natură cu o închipuire strălucită ,şi cu o inimă simţitoare,el îşi revarsă tainele sufletului
în melodii armonioase şi în poezii improvizate .
De-l munceşte dorul ,de-l cuprinde veselia ,de-l minunează vreo faptă măreaţă ,el îşi cântă durerile şi
mulţumirile ,îşi cântă eroii , îşi cântă istoria ,şi astfel sufletul său e un nesfârşit de frumoasă poezie „.
( V. Alecsandri ,Poezia populară , 1852 )

Identifică elementele situaţiei de comunicare .

4). Te afli într-o maşină ,eşti prins în trafic ; îl vezi pe trotuar pe prietenul tău , căruia ai vrea să îi
comunici un mesaj urgent . Îl strigi , el te aude , dar distanţa dintre voi e mare , e gălăgie pe stradă şi nu
vă puteţi înţelege .

Ce factor al comunicării este perturbat ?

S-ar putea să vă placă și