Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVǍŢǍMÂNT : Liceul teoretic „Ion Luca” Vatra Dornei


PROFESOR : Buzilă Bianca
CLASA a XI–a D
OBIECTUL : Limba şi literatura română
SUBIECTUL : Latinitate şi dacism
TIPUL LECŢIEI : consolidare şi sistematizare

COMPETENŢĂ GENERALĂ:
- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
3.2-Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural românesc până la
începutul secolului al XX-lea
3.4- Utilizarea adecvată a tehnicilor de documentare şi cercetare a unei teme
COMPETENŢE DERIVATE/ OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
- să utilizeze adecvat concepte precum latinitate, dacism, romanizare, limbă
literară, limbă vulgară, limbi romanice, substrat, superstrat, adstrat
-să precizeze contextul, epoca şi teritoriul de formare a limbii române
-să susţină cu argumente ideea de continuitate a românilor în spaţiul carpato-dunărean
-să identifice originea cuvintelor indicate dintr-un text dat
-să-şi exprime opinia cu pivire la importanţa pe care o are pentru români cunoaşterea etno
genezei

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) METODE şi PROCEDEE : brainstorming-ul, conversaţia euristică şi catehetică, studiul de


caz, exemplificarea, problematizarea, exerciţiul
b) FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate independentă individuală,
activitate pe grupe
c) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :, fişe de lucru, posterul/ prezentarea power-point
d) RESURSE : capacităţile intelectuale specifice elevilor clasei a XI-a, cunoştinţele anterioare
despre etnogeneza românilor, videoproiector, laptop, CD cu fragment din filmul Dacii, timp
50 de minute

BIBLIOGRAFIE

 Adrian Costache, Florin Ioniţă, Adrian Săvoiu, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a
XI- a, Grup Editorial Art, Bucureşti, 2006
 Sofia Dobra, Monica Halaszi, Dorina Kudor, Luminiţa Medeşan, Limba şi literatura română,
manual pentru clasa a XI- a, Editura Corint, Bucureşti, 2006
 Arvinte, Vasile, Studii de istoria limbii române, Editura Universităţii Al. I. Cuza, Iaşi, 19997
 Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Ed. Ovi-art, Iaşi, 2004
SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecției Activitate profesorului Activitatea elevului Forma de Forma de


organizare evaluare
Organizarea Profesorul face prezența. Elevii își pregătesc cele Frontală
clasei Crearea unui cadru necesare
2 minute adecvat desfășurării în
bune condiții a activității.
Captarea atenţiei Profesorul proiectează un Elevii sunt atenți Frontală
7minute fragment din filmul
Dacii, apoi citeşte
elevilor următoarele
versuri eminesciene,
solicitând acestora să
precizeze care moment
din istoria noastră este
surprins în acestea :
Peste pod cu mii
de de coifuri trece-a
Romei grea mărire,
Soarele orbeşte-n
ceruri de a armelor
lucire,
Scuturi ard,
carăle treier şi vuiesc
asurzitor…(Eminescu,
Memento mori)
Anunţarea Se scrie titlul pe tablă şi Elevii notează în caiete Frontală
subiectului sunt invitaţi elevii să
lecţiei şi a formuleze cât mai multe
obiectivelor întrebări care le vin în
operaţionale minte, în legătură cu
2 minute termenii latinitate şi
dacism. Sunt anunţaţi că
răspunsurile la aceste
întrebările suprapun, în
parte, peste obiectivele
lecţiei şi că le vor afla pe
parcursul acesteia.

Dirijarea Formarea limbii şi a Elevii notează în caiete Frontală


învăţării şi poporului român ( epoca
obţinerea şi teritoriul de formare,
performanţelor factori romanizatori,
33 minute continuitatea limbii şi a
poporului român în
spaţiul carpato-
danubiano- pontic)
Componenelele limbii
române/ structura
etimologică a
vocabularului său
(substratul autohton,
superstratul latin,
adstratul, sau influenţele
străine), cu exemplificări
Teorii latiniste,
importanţa afirmării
elementului dacic
Concluzii
REALIZAREA Feed-back-ul se Frontală
FEED-BACK- realizează prin aprecieri
ului verbale cu privire la
3 minute răspunsurile primate de
la elevi
Asigurarea Scrieţi un text Elevii notează tema Individuală
retenţiei şi argumentative de minim
transferului 25 de rânduri, în care să
3 minute vă exprimaţi opinia cu
privire la importaţa
cunoaşterii istoriei
propriei limbi, pornind
de la următoarea
afirmaţie aparţinând
filosofului Immanuel
Kant: Un popor fără
cultură e un popor uşor
de manipulat.
ANEXA I
EVALUAREA PROIECTULUI- FIŞA DE OBSERVAŢIE

Notaţi prin calificative ( FB, B, S,I ) activitatea colegilor voştri, urmărind indicaţiile din tabelul de mai
jos şi motivând acordarea calificativului:

Obiective urmărite Activitati prestate Calificativ/motivaţie


Reflectarea interelaţionarii -1.existenţa unui proiect unitar
în cadrul grupului - 2. fiecare membru işi reflectă
contribuţia prin raportarea pe
care o face

Conţinutul calitativ al -1. structura proiectului este


proiectului prezentată coerent
-2. prezentarea orală respectă
punctele anunţate în plan
-3. prezentarea este concisă, fără
digresiuni
-4.existenţa unui poster / unei
proiectări power point realizat(e)
original şi creativ.

Calitatea prezentării -1. prezentarea se face fără ezitări


iar ideile se înlănţuie logic concis
clar şi corect ( se respectă
calităţile generale ale stilului)
-2. raportorii introduc elemente
non- şi paraverbale în
comunicare (intonaţia, ritmul
vorbirii, dresul vocii, păstrarea
contactului vizual) cu rol
persuasiv

S-ar putea să vă placă și