Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect Didactic

Profesor: Curteanu Ana


Clasa: a V-a
Data:_______
Durata lecției: 45 min
Unitatea de învăţământ: Educația și familia
Subiectul: Formule specifice dialogului
Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe
Unitățile de competență vizate:
3.2. Identificarea componentelor de structură a textului literar și nonliterar
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să selecteze formulele de inițiere a unei conversații;
O2: să folosească mimica și gesturile adecvate unei situații de comunicare;
O3: să inițieze replici pentru adresarea dialogului ;
O4: să găsească formule potrivite pentru încheierea conversației;

Strategia didactică:
- Metode și procedee: se vor folosi alternativ sau combinat, învățarea prin
descoperire, conversația, explicația, brainstorming
- Forme de organizare: activitatea frontală alternativ cu cea individuală;

Scenariul didactic
Etapele Tim Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
lecției p
Evocarea 7 -organizarea clasei Elevii răspund la Conversația
Profesorul întreabă ce înseamnă pentru elevi întrebările
SINCERITATE: adevăr, respect, profesorului.
comunicare, înțelegere,….
-anunțarea temei
noi/ obiectivele
lecției
- actualizarea
cunoștințelor despre
dialog.
Realizarea 25
sensului - numiți de trei situații in care avem de a face Elevii notează tema
cu dialog oral.
nouă în caiete. Conversația
-Ex. 1, pag. 139
Profesorul concluzionează că alături de
cuvinte, in dialogul oral, se folosesc
gesturile, mimica, intonația. Elevii rezolvă
- Ex. 3,4,5 pag 141 exerciții Descoperire
Așadar, într-un dialog, vorbitorii trebuie să-și
adapteze limbajul la partener si la scopul sau
împrejurările situației de comunicare. Pentru
ca un dialog să se desfășoare în condiții bune
trebuie respectate următoarele reguli: Explicația
- ascultați si priviți atent partenerul; Elevii își fac notițe în
-nu-l întrerupeți și nu vorbiți în același caiete. Jocul de rol
timp;
-prin replică faceți ca dialogul sa avanseze.

Se cere realizarea unui dialog pentru una din


situațiile: la bibliotecă/la alimentară/la
papetărie

Reflecția 10 Ex. 7,8 pag. 142 Elevii rezolvă Exercițiul


exerciții

Extindere 3 - Generalizarea lecției.


- Tema pentru acasă:
Scrie un text de 8-10 rânduri, în care să
reproduci o conversație telefonică purtată
cu un coleg și să îți exprimi regretul că nu
poți răspunde invitației de a participa la
onomastica sa. Vei ține seama de
următoarele repere:
- sugestii pentru a face invitația: Aș vrea
să te invit…; Sunt încântat să te invit…;
Sper că vei putea veni la… etc.
sugestii pentru refuzul invitației: Îmi pare
rău, dar…; Mi-ar fi făcut plăcere…, dar
… etc.

S-ar putea să vă placă și