Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

COMPONENTA INTRODUCTIVĂ
ŞCOALA GIMNAZIALĂ IBANESTI
DISCIPLINA:BIOLOGIE
PROF. BOIER LUCREȚIA MARIOARA
DATA
TIMP 50 minute
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE
CLASA: a VII a
Subiectul lecţiei: Mediul intern- Sângele

COMPONENTELE LECŢIEI

 TIPUL LECŢIEI: Lecţie de transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe şi reactualizarea noţiunilor acumulate anterior.
 SCOPUL LECŢIEI:Dobândirea de cătreelevi a unor cunoştinţe referitoare la structura şi proprietăţile sângelui, în vederea
înţelegerii rolului său în menţinerea activităţii normale a întregului organism.

COMPETENŢE SPECIFICE

 Identificarea organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman;


 Utilizarea de mijloace şi metode adecvate studierii organismului uman;
 Reprezentarea structurii şifuncţilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
 Utilizarea corectă a terminologiei specific biologiei în diferite situaţii de comunicare;

COMPETENŢE DERIVATE

 C 1- Definirea mediului intern;


 C 2-Recunoaşterea elementelor figurate ale sângelui ,limfei și lichidului interstițial precumşi identificarea acestora;
 C 3- Precizarea proprietăţilor şi funcţiilor sângelui;
 C4 – Argumentarea importanţei menţinerii echilibrului mediului intern pentru buna funcţionare a organismului;
STRATEGIA DIDACTICĂ

 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică,explicația, observaţia dirijată, învăţarea prin cooperare, învăţarea prin
descoperire, ,, Găndiți-Lucrați în perechi-Comunicați,,
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, video proiector, ppt, fişe de lucru, atlas, planşe,microscop,preparate microscopice
 TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR: frontal, individual, pe grupe.
ANTICIPAREA DIFICULTĂŢILOR:
- Deteriorarea materialului – reorganizarea grupelor
- Întrebări suplimentare – asigurarea unui fond de documentare

 EVALUAREA: formativă prin chestionare orală şi fişe de lucru


 DOCUMENTE NORMARIVE: planificarea calendaristică, orarul
 DOCUMENTE SUPORTATIVE : manual, material ppt
 BIBLIOGRAFIE:
- 1. Florica Macovei ,Biologie . Manual pntru clasa a VII-a, Editura Teora Bucureşti, 2011
- 2.V. Lazăr, M. Nicolae, Lecţia-forma de bază a organizării procesului de predare –învăţare- evaluare la disciplina Biologie ,
editura ARVES 2007
- 3.Florica Ţibea- Manual de biologie clasa a VII-a- Editura Didactică si Pedagogică
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Etapelelecţiei Competenţe Activitateadesfăşurata Resurseproc Resursema Resursete Mod de


Crt derivate Activitateaprofesorulu Activitateaelev edurale teriale mporale evaluare
i ilor

1. Organizareaclasei -Pregateştematerialul - 2
didactic Conversaţia
- Noteazăeleviiabsenţi - euristică
- Îşipregătesccai
Verificădacăsuntcondi etele
ţiioptimepentrudesfăş
urareaorei.

2. Reactualizareacun Conversaţia 10
oştinţelor Rezolvăcerinţe Euristică
Împartefişe de leşiapoiprezint Orală
lucrupentru cuprivire ăînfaţaclaseisar Fişe de
la cinarezolvată. Observaţia lucru
structuraşifunctiaapara
tuluidigestiv.

3 Captareaatenţiei Întreabaeleviidesprece Invăţareapri 2


se întâmplă cu ndescoperir
nutrimenteledupăcesu Eleviiraspundc e
ntabsorbite? ăacestaeste
Solicită elevilor să-şi format din: MetodaŞtiu,
reamintească aparatul Sânge, inimă şi vreausăştiu,
circulator la iepure. vase de sânge. am învăţat
Noteazăpecoala flip
chart.
4. Anunţareatemeişi Informeazăelevii cu Noteazătitlulîn Conversaţia
a competenţelor privire la titlullecţiei, caiete euristică
scopulşicompetenţelev
izate.
Noteazătitlulpetablă

Conversaţia Material
Pebazamaterialuluippt Eleviinotează euristică ppt
eleviidescoperăcompo in
nentelemediului caieteşiurmăre
C1 intern: sânge, limfa, scmaterialul Învăţareapri Orală
lichid interstiţial. ppt. ndescoperir 25
Precizează rolul limfei e
şi lichidului interstiţial Eleviirăspundc
ăsângeleeste Ştiu,
5 Dirijareaînvăţării Planşe
format din: vreausăştiu,
Solicită elevilor să-şi plasmă, am învăţat. Fişe de
reamintească globule roşii, lucru
elementele globule albe,
componente ale trombocite.
C2 sângelui de la iepure

Elevii noteză şi Atlas


Prezintă elevilor rolul işi reamintesc
pentru fiecare rolul lor.
componentă a
sângelui şi
caracteristicile
structurale pentru
îndeplinirea funcţiei:
Hematii- transportă
gazele respiratorii
Elevii
recunosc cu
Leucocite- rol în ajutorul
C3 apărarea organismului planşelor Material
Trombocite- coagulare elemente ppt
componente
ale sângelui.
Fise de
lucru
Învăţareapri
Pe baza planşei le ndescoperir
solicită elevilor să e
recunoască Urmăresc
componentele Orală
C4 imaginile ppt
sângelui. şi din manual
şi răspund la
întrebările
profesorului.
Prezintă compoziţia
plasmei insistând
asupra rolului
fibrinogenului în
coagularea sângelui.

-prezintă compoziţia
limfei
-prezintă lichidul Elevii rezolvă
interstiţial. sarcina de
lucru şi
Fixareacunoştinţel completează
6. or coala flip-
chart. Fişa de
Pe baza unei fişe de lucru
lucru solicită elevilor
să răspundă la
întrebări legate de 5
structura şi funcţiile
sângelui, precum şi
ale limfei.

7 Evaluarea Face 2
aprecieriverbaleasupra
prestaţieielevilor. Se
apreciază cu note
implicareaelevilorînde
sfăşurarealecţiei

S-ar putea să vă placă și