Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lectie

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Corneliu Micloși”, Covăsânț

Propunător: Crăciunaș Alexandru

Data: 12 Decembrie 2019

Clasa: a VIII-a

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Istorie

Subiectul /Tema: Evul Mediu românesc/Spatiul romanesc şi politica de cruciadă târzie de la Mircea cel Bătrân la Mihai Viteazul

Tipul de lecție: Lecția de dobândire de cunoștințe

Obiective de referință/Competențe specifice:

1.1. Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în rezolvarea unor situaţii-problemă.

1.2 Analizarea faptelor istorice utilizând coordonate spaţio-temporale în contexte diferite.

2.2 Argumentarea unei opinii referitoare la un fapt istoric prin utilizarea informaţiilor provenite din diferite surse.

Obiective operaționale:

O1. Să plaseze în timp și spațiu domniile lui Mircea cel Bătrân, Iancu de Hunedoara, Vlad Țepeș, Ștefan cel Mare.

O2. Să utilizeze termenii: „tribut”, „vasal”, „suzeranitate”.


O3. Să-și exprime punctul de vedere privitor la importanța luptei antiotomane duse de voievozii români între secolele XIV - XVII

Strategia didactică:

Metode și procedee didactice: : Conversația, „Învățarea prin descoperire”, Discuția dirijată, R.A.I., Demonstrația prin harta istorică.

Mijloace și materiale didactice: fișe, manual, caiet, tablă, hartă.

Forme de organizare a clasei: grup, colectiv, individual.

Evaluare: inițială, criterială, formativă.

Bibliografie:

1. Academia Română, Istoria Românilor, vol. V, Editura Enciclopedică,București 2003.

2. Dulamă, Maria Eliza. Modele, strategii și tehnici didactice activizante cu aplicații în geografie, Ed.Clusium, Cluj, 2002.

3. Mihai Bărbulescu, Istoria României, Ed. Corint, București, 2012.

4. Miron Constantinescu, Constantin Daicoviciu, Istoria Românilor, Editura Didactică și Pedagogică,București.

5. Nicolae Iorga, ,,Istoria lui Ștefan cel Mare”, București, Editura Militara, 1985.

6. Petre P. Panaitescu, Istoria românilor, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1990.


Secvența lecției Timp Ob.op. Conținutul învățării Strategia didactică Evalua
re
Metode Mijloace Tip de Forme de organizare
învățare
C G I

1. Organizarea 2` -salutul; Convers Texte inteligibilă X -


învățării ația
-realizarea prezenței; Hărți dir.

-distribuirea materialului suport: hărți, Imagini


miniportrete ale domnitorilor.

2. Captarea atenției 1` - Profesorul le va spune elevilor un x. dir.


banc despre Ștefan cel Mare: “
Ștefan in haosul luptei de la Podul
Înalt le comandă oștenilor săi: pi Convers inteligibilă
cai, soldatii mei!! Un oștean vine ația
și-i spune lui Ștefan : Și io picai,
Măria ta! “

3. Enunțarea 2` - Profesorul anunţă titlul lecţiei: Convers Tabla receptiv- x. dir. x -


subiectului și a Spatiul romanesc şi politica de ația reproducti-
obiectivelor cruciadă târzie de la Mircea cel vă
Bătrân la Mihai Viteazul și, apoi
prezintă elevilor obiectivele urmărite
pentru această lecţie

4. Reactualizarea 5` O1 - Elevii sunt împărțiți pe grupe în 4


cunoștințelor echipe. Ei vor alege de pe
anterioare catedră ,,miniportretele”
domnitorilor și le vor așeza pe
harta țărilor române.

Convers Harta Inițială


ația
Imagini Inteligibilă- X dir.
creativă

5. Prezentarea 20` Elevii vor fi grupați în 4 grupe a 4/5 -


noului conținut membrii. După aceasta, profesorul
solicită unui elev din fiecare grupă să
extragă un bilet ce conţine numele
O1
voievodului ce urmează a fi analizat.

- Elevii solicitaţi de profesor extrag


bileţelul cu numele voievodului
(Ștefan cel Mare sau Mihai
Viteazul) şi primesc mapele de
lucru.
- Elevii primesc o fișă de lucru, cu
text pe care o vor folosi pentru a
rezolva următoarele sarcini:
- Grupa I – Ștefan cel Mare - va
realiza o axă cronologică ce va
conţine principalele bătălii purtate
de voievodul Ștefan cu turcii și
regatul poloniei şi va încerca să
analizeze , pe baza sursei istorice,
bătălia de la Vaslui.
O1
- Grupa II – Mihai Viteazul - va
realiza o axă cronologică ce va
conţine principalele bătălii purtate
de voievodul Mihai cu turcii,
bătăliile date pentru cucerirea
Moldovei și a transilvaniei şi va
încerca să analizeze , pe baza
sursei istorice, bătălia de la
Călugăreni.
Învățare Fișe cu Inteligibila x.di x.dir.
- Grupa III – Ștefan cel Mare - va a prin text r
realiza o axă cronologică ce va descope
conţine principalele bătălii purtate rire
de voievodul Ștefan cu turcii și Caiet
regatul poloniei şi va încerca să
analizeze , pe baza sursei istorice,
bătălia de la Vaslui.
Tabla
- Grupa IV – Mihai Viteazul - va
realiza o axă cronologică ce va
conţine principalele bătălii purtate
de voievodul Mihai cu turcii,
bătăliile date pentru cucerirea
Moldovei și a transilvaniei şi va
încerca să analizeze , pe baza
sursei istorice, bătălia de la
Călugăreni.
- Fiecare grupă rezolvă cerinţele de
pe fişele de lucru.

- După rezolvarea cerinţelor, liderul


fiecărei grupe îşi prezintă
materialul realizat, și va scrie pe
tablă informațiile cu privire la
domnitorul dat, iar celelalte grupe
vor nota în caiet.

Învățare
a prin
descope Fișe cu
rire text
Inteligibila x.di x.dir
r
O1 Caiet

Tabla

6.Intensificarea 15` - Elevii vor elabora un text de 5/10 Învățare Operațional X. dir. -
transferului și a rânduri, în care își exprimă a prin educativă
retenției O2 punctul de vedere privitor la descope
importanța luptei antiotomane rire
Caiete
duse de voievozii români între
O3 secolele XIV – XVII, utilizând
următorii termeni istorici: vasal, Convers
tribut, suzeranitate. După ce ația
sarcina a fostrezolvată de către
elevi, va fi discutată la nivelul
întregii clase

7. Asigurarea 4` - Profesorul va utiliza o minge de R.A.I Minge Inteligibilă- x.dir x.dir


performanței tenis în vederea asigurării
performanței. Va arunca mingea Convers educativă
unui elev și Îi va pune o întrebare: ația
Cine a domnit în Moldova între
anii 1457 – 1504?. Elevul va
răspunde, apoi la rândul său va
arunca mingea unui coleg, îi va
pune o întrebare și va aștepta
răspunsul. Procesul va continua
pentru 4 minute

8. Încheierea 1` -se apreciaza implicarea tuturor Convers x.dir. -


activității elevilor atia

-salutul

Anexa 1
“ Există o tradiție nescrisă de care s-a folosit Anonymus în redactarea știrilor relative la români în Ardeal și Banat (....) În fine, din
știrile lui Anonymus relative la românii din Ardeal și Banat, supuse la critica istorică rezultă trei adevăruri:

a. Se aflau cu adevărat români în Transilvania și Banat, la un loc cu slavii la venirea ungurilor;

b. Ei erau organizați după norme slave sub voievozi (indigeni în Ardeal, poate chiar români);

c. Anonymus are dreptate și trebuie crezut cu adevărat într-aceste informații și utilizat în această măsură izvor pentru istoria
noastră veche (....)”

(V. Pârvan, Despre tradiția istorică maghiară și raporturile cu românii) ”

S-ar putea să vă placă și