Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:15.12.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Grigorie Ghica Voievod
Clasa: a IV-a A
PROF. ÎNV. PRIMAR: FESTEU CORINA NICOLETA
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Geografie
UNITATEA TEMATICĂ:
SUBIECTUL : „Transporturile si căile de comunicație”
TIPUL LECŢIEI: transmitere - asimilare de noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE:
3. Relaţionarea realităţii înconjurătoare cu reprezentarea ei
cartografică
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
3.2. Utilizarea semnelor și a altor reprezentări convenționale
- citirea și înțelegerea semnelor și a altor reprezentări convenționale uti-
lizate pe hărți ale orizontului local, localității și regiunii
- utilizarea semnelor convenționale utilizate pe hărți ale orizontului local,
ale țării, ale Europei și ale lumii

3.4. Utilizarea unor reprezentări grafice și cartografice simple


- realizarea unor schițe, pe baze empirice, ale regiunii înconjurătoare
- explicarea unor elemente redate în forme grafice
4. Dezvoltarea interesului pentru cunoaşterea orizontului local, a ţării
şi a lumii contemporane
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice carac-
teristice orizontului local, țării și lumii contemporane

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili :
O1 - să răspundă corect la întrebările despre transporturi, pe baza discuțiilor purtate , cu ajutorul fișelor cu imagini sugestive ,
harți si planșe; obiectivul se consideră atins dacă se răspunde corect la cel puțin 4 din cele 6 întrebări ale jocului „Morișca geografică „
O2– să descopere tipurile de căi de comunicații pe baza discuțiilor de la începutul orei si având la dispoziție o fișă cu imagini suport ; obiectivul
se consideră realizat dacă toți elevii precizează cel puțin 3 din cele 5 tipuri de cai de comunicații ;
O3 – să realizeze corespondența între căile de comunicații si mijloacele de comunicații specifice , pe baza explicațiilor și având la dispoziție
imagini din fișa virtuală; obiectivul se consideră realizat dacă elevii realizează cel puțin 5 corespondențe din cele 8 posibile .
O4– să identifice principalele căi ferate , rutiere , porturi și aeroporturi pe baza informațiilor prezentate și având la dispoziție hărțile specifice
fiecărui tip; obiectivul va fi atins dacă se identifică cel puțin câte două căi din fiecare tip .

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, demonstrația, observația, comparația , jocul , lucrul cu harta , cu manualul , munca
independentă, exerciţiul
Mijloace didactice: harta fizică a României, atlase individuale , planșă virtuală , fişe de lucru virtuale, imagini.
Forme de organizare: frontală, individuală.
Resurse :
 bibliografice : „Curriculum naţional”, „Programa şcolară pentru clasele a III-a și a IV-a” Bucureşti, 2014,
„Geografie”- manual pentru clasa a IV-a; Editura Artur, 2017
„Metodica predării Geografiei la clasele I-IV”; note de curs
„Ghicitori şi jocuri geografice” , E. Nicoară, Ed. Aramis;

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
STRATEGIA DIDACTICĂ

ETAPELE Metode

Evaluare
OB.

Dozare
LECTIEI Forma de Procedee
CONŢINUTUL ÎNVĂȚĂRII
activitate Mijloace

1. Activitate
Moment frontală Conversați
organiza- a 2’
Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a
toric Carte ,
lecţiei .
caiet , atlas
, fise ,
portofoliu,
etc
Se citesc câteva ghicitori legate de tema lecției și se notează răspunsurile
la tablă. Activitate
„Două linii paralele frontală
2. Circulă trenul pe ele.” (Calea ferată) Conversați
Captarea a
atenţiei „Ca un şarpe este Ghicitori
Cu trup de oţel, Evaluare
Zici că se târăşte formativa
Pe un drum de fier.” ( Trenul ) orala
individuala
„Pe cer vulturul de-otel
Duce oamenii cu el . „ ( Avionul ) 3’

„O masina plutitoare Aprecieri


Circula pe mare .” ( Vaporul ) individuale

„Panglici de asfalt
Peste dealu-nalt” (Şoseaua asfaltată)

3
3.
Anunțarea Se anunţă titlul şi obiectivele pe înțelesul elevilor. Activitate
titlului lecției si Se notează la tablă și în caiete titlul lecției: frontală Conversați 1’
a obiectivelor „Transporturile si căile de comunicație” ” a

4. Activitate Conversați Evaluare


Reactualizarea Prin intermediul conversației euristice elevii sunt ajutați să își reactualizeze frontală a euristică 2” orala
cunoștințelor cunoștințele despre transporturi parcurse în anii anteriori sau pe care le
știu din viața personală. Se prezintă imagini sugestive (Anexa 1)

Transporturile reprezintă o activitate importantă care asigura circulația


5. mărfurilor și a persoanelor . Se scriu aceste idei în schema lecției . Activitate
Dirijarea Căile de comunicații, legăturile dintre așezările omenești, sunt de mai frontală
învăţării multe tipuri . Conversati
Pentru a descoperi aceste tipuri , se folosesc fișele cu imagini Activitate a
virtuale(Anexa2) individuală
Căi de comunicații Evaluare
- terestre : rutiere și feroviare formativa
- navale : maritime și fluviale orala
- aeriene frontala si
Explicația individuală
Transporturile se efectuează cu ajutorul unor mijloace de transport, Demonstraț
numite si vehicule de transport , diferite în functie de tipul cailor de comu- i
nicatii . Se completză schema lecției cu principalele mijloace te trans- Descoperir
port folosite de oameni . ea
Se vorbește apoi despre fiecare tip de transporturi în parte. (ANEXA 3)
Fisa cu
imagini
sugestive
privind tipul
cailor de
transport

4
6. Joc : „Morișca Geografică”
Fixarea Se joacă un joc virtual ,pe aplicația Wordwoll
O1 cunoştinţelor Jucul conține întrebări legate de conținutul predat: Activitate Exercitiu –
Ce căi de comunicație cunoașteți ? Care este cel mai rapid mijloc de frontală joc Evaluare
O3 transport ? Care este cel mai ieftin transport ? De cate feluri sunt formativa,
transporturile navale ? Prin ce se realizează transporturile speciale ? Care Activitate 10’ orala ,pe
este principalul nod de cai de comunicații ? (Anexa 4) individuală Conversati grupe
a
7. Activitate Munca Evaluare
O5 Obţinerea Li se va cere elevilor sa completeze fisa de munca independenta (Google individuala independen 5’ formativa ,
performanței forms) ta individuala
și realizarea După 5 min se citește fișa pentru a se corecta . Fișe , in scris
feed-back-ului virtuale
8. Activitate frontală Conversați 2’ Aprecieri
Încheierea Tema pentru acasă : pag 63 , exercițiile 1și2, manual. a frontale si
activității individuale

5
ANEXA 3

SCHEMA LECTIEI

Transporturile și căile de comunicații

Orașele si satele țării sunt legate între ele prin căi de comunicații .
Transporturile : - activitate importantă care asigură circulația mărfurilor și a persoanelor .
- se desfasoara pe cai de comunicatii , cu ajutorul mijloacelor de comunicatii
Cai de comunicatii : -terestre : rutiere si feroviare
- navale : maritime și fluviale
-aeriene
-speciale : conducte si linii electrice
telecomunicatii : telefonia , televiziunea ,radioul , internetul
Mijloace de comunicatii : masina , trenul , vaporul , avionul , telefonul , televizorul , radioul , computerul ,

ANEXA 5
6
CĂI SI MIJLOACE DE COMUNICAȚII

CAI DE COMUNICATII MIJLOACE DE COMUNICATII

1. terestre : rutiere (drumuri ): comunale , judetene , vehicule de transport calatori : autoturism , autocar , autobuz ,
nationale , troleibuz , microbuz
europene vehicule de transport marfa : autoutilitare , camioane , tiruri
vehicule cu tractiune animala : caruta , sareta
vehicule cu tractiune umana : bicicleta
.....................................................................................................................
......
feroviare (cai ferate pe pamant si pe sub trenurile de marfă, de persoane : personal, accelerat, rapid, Intercity,
pamant) Săgeata albastră
metroul (Bucureşti).

2. navale ( pe calea apei) : maritime (pe mare) barca, şalupă, şlep, vapor, yaht.
fluviale (pe fluviu)

3. aeriene : pe calea aerului avioanele şi elicopterele.

4. speciale : - prin conducte (petrol , produse petroliere , gaze conducte , cabluri


naturale)
- prin linii de inalta tensiune (curentul electric)

5. telecomunicatiile (prin intermediul undelor) telefoanele , faxul , televizorul , radioul , computerul ,


telegraful , computerul, satelitii

ANEXA 6
FIȘA DE EVALUARE
7
1 . Stabiliti daca afirmatiile sunt adevarate sau false :

Orasele si satele tarii sunt legate intre ele prin cai de comunicatii .
Transportul pe apa este cel mai ieftin .
Automobilul este cel mai rapid mijloc de transport .
Metroul este un mijloc de transport special .
Transporturile prin conducte si linii de inalta tensiune sunt transporturi speciale .

2. Scrie sub fiecare imagine tipul caii de comunicatie si denumirea mijlocului de transport .

ANEXA 7

8
ITEMI DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

FB B S
I1 . Stabiliti daca afirmati- Stabileste corect valoarea Stabileste corect valoarea Stabileste corect valoarea
ile sunt adevarate sau de adevar a celor cinci de adevar a cel putin trei de adevar a cel putin doua
false : enunturi . enunturi . enunturi .
Orasele si satele tarii
sunt legate intre ele prin
cai de comunicatii .
Transportul pe apa
este cel mai ieftin .
Automobilul este cel
mai rapid mijloc de trans-
port
Metroul este un mijloc
de transport special .
Transporturile prin con-
ducte si linii de inalta ten-
siune sunt transporturi
speciale .
I2. Scrie sub fiecare imag- Scrie corect pentru toate Scrie corect pentru cel Scrie corect pentru cel
ine tipul caii de comuni- cele patru imagini tipurile putin doua imagini tipurile putin o imagine tipurile de
catie si denumirea mijlocu- de cai si mijloace de co- de cai si mijloace de co- cai si mijloace de comuni-
lui de transport . municatii prezentate . municatii prezentate. catii prezentate.

S-ar putea să vă placă și