Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de Lecție

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Spiru Haret


Data :27/05/2022
Profesor: Popa Ștefania Ramona
Clasa: a VI-a C
Aria curriculara : Om și societate
Disciplina: Educație socială:Educație Interculturală
Unitatea de învățare:Comunicarea Interculturală
Subiectul lecției/Titlul lecției: Bariere în comunicarea interculturală
Tipul de lecție: Predare/Dobândire de noi cunoștințe
Durata lecției : 45 min.

Competenţe generale:
1.Raportarea critică la fapte, evenimente , idei ,procese din viața personală și a diferitelor grupuri și comunități, prin utilizarea
unor achiziții specifice domeniului social.
2.Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri și comunități ,
prin asumarea unior valori, norme sociale și civice.
3.Participarea responsabilă la luarea deciziilor rpin exercitarea spiritului de inițiativă și a celui de întreprinzător, respectiv prin
manifestarea unui comportament social , civic, economic și activ.
Competenţe specifice:
1.2 Identificarea propriilor repere de identitate culturală prin raportare la sisteme de referință culturale, variate.
3.1. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, față de identitatea culturală proprie și față de identitatea
celor care aparțin unor culturi diferite
3.2.Participarea la rezolvarea problemelor comunității, prin utilizarea capacității de empatie culturală în relațiile cu persoane
aparținând unor culturi diferite
Obiective operaţionale vizate Elevii vor putea să :
O 1Să defineasca ce este comunicarea și comunicarea interculturală
O2 Să înțeleagă ce sunt barierele in comunicarea interculturală
O3 Să arate deschidere față de persoanele care aparțin altor culturi

Mijloace/Resurse materiale :fișe de lucru individuale , manualul, tabla, cretă albă,markerul

Metode didactice: Conversația euristică, exercițiul, branstormingul, explicația,,observația

Mod de organizare: Activitate frontală, individuală

Bibliografie:
1) Programa şcolară pentru disciplina Educaţie socială , clasele V-VIII, aprobată prin OMEN Nr. 3393 din 28.02.2017, Bucureşti
2017
2) Manualul de Educaţie socială - Educaţie Interculturală de clasa a VI - a, Editura Didactică și Pedagogică S.A
Fișă de Lucru

Precizați daca următoarele afirmații sunt adevărate sau false( în 5 minute):

a)Societatea românească este interculturală datorită fenomenului de migrație A/F

b) Încurajarea stereotipurilor facilitează comunicarea interculturală A/F

c)Neînțelegerile și conflictele NU pot fi soluționate prin dialog A/F

d) Putem trăi fără comunicare A/F

e)Neînțelegerea limbii constituie o barieră în comunicare.A/F

f).Diversitatea culturală trebuie respectată de fiecare dintre noi. A/F

g)Față de diversitatea culturală trebuie să manifestăm toleranță A/F


Desfășurarea Lecției
Nr Secvențe Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de Moduri de Evaluare
crt didactice operaționale vizate învățare organizare
1 Moment Salutul. Conversaţia Activitate
organizatoric 2 -Mă prezint elevilor frontală
min – Verific prezenţa la ore a elevilor
și notez absenţele în catalogul
clasei

2 Captarea Scriu titlul lecției la tablă și obiectivele. Conversaţia Activitate Observația


atenției 10 min Titlul lecției: Bariere in comunicarea Elevii îți notează în Explicația frontală sistematică
interculturală caiete titlul lecției si
O1 =Definim ce este comunicarea și obiectivele
comunicarea interculturală
O2= Intelegem ce sunt barierele in
comunicarea interculturală
O3=Arătăm deschidere față de
persoanele ce aparțin alor culturi

3 Dobândirea O 1=Să defineasca Elevii îți notează pe Exercițiul Observarea


noilor comunicarea și Scriu pe tabla definițiile aferente caiete definițiile de pe Conversația sistematică.
cunoștințe 15 comunicarea termenilor comunicare și comunicare tablă și răspund la
min interculturală interculturală , și fac o schiță pe tablă întrebări

”Comunicarea este dialogul dintre două


persoane dintre care una este emițător ar
cealaltă receptor”

Emițător------mesaj ---- canal ---


Receptor

Întreb copii dacă obisnuiesc s dialogheze


cu persoane care apartin altor culturi si
să dea exemple Activitate
Brainstormi frontală
ngul individuală
O2=Să înțeleagă ce Exercițiul
sunt barierele în Invit elevii să se gândească la o situație Elevii își notează pe Conversația
comunicarea în care ar fi nevoiți să comunice cu un caiete exemplele de
interculturală copil din altă regiune/țară și să iși bariere în comuncare
imagineze care ar putea fi alte motivele scrise la tablă
care ar putea ingreuna comunicarea între
ei , ex: lipsa de respect , lipsa de interes ,
diferenta de percepție, credinta ca propria
rasă este superioara etc ; după care scriu Exercițiul
la tablă câteva exemple de bariere ăn Conversația
O3=Să arate comunicare reluând schița emițător- Explicația
deschidere față de receptor
persoanele care
aparțin altor culturi Folosind metoda Jurnalul Intercultural Elevii raspund la
și pornind de la cuvântul comunicare întrebări
interculturala folosim întrebările Ce
comunicăm intercultural? Cine
comunică intercultural? Unde
comunicăm intercultural? Când
comunicăm intercultural? De ce
comunicam intercultural? Cum
comunicăm intercultural? Verific fișele Exercițiul
și ajut elevii sa inteleaga importanța
deschiderii fata de de persoanele care
apartin altor culturi
4 Asigurarea Feedback-ul și tema Profesorul imparte fișe de lucru pentru Exercițiul ,
retenţiei şi a pentru acasă fiecare elev in vederea verificării fișele
transferului 14 cunoștințelor obținute in timpul orei iar
min ulterior le da tema pentru acasă , ex1pag
69 din manualul de Educatie Sociala
5 Aprecieri şi Profesorul face La finalul lecţiei profesorul face aprecieri
recomandări 4 aprecieri şi referitoare la îndeplinirea sarcinilor de
min recomandări la lucru şi, apoi, recomandări pentru lecţia
finalul lecţiei următoare.;Comunicarea eficienta”

S-ar putea să vă placă și