Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Bejan Dumitrița


Data: 12.10.22

Clasa: a IX-a

Disciplina: Chimie

Tipul lecţiei: mixtă

Conţinutul: Reacţiile de schimb ionice

Subcompetenţe:

C1 – să definească noţiunea: reacţii ionice;

C2 – să alcătuiască reacţiile de schimb ionic în forma moleculară, ionică completă, ionică redusă.

Obiective operaţionale:

O1 – să alcătuiască ecuaţiile reacțiilor ionice de schimb în soluţii ţinînînd cont de condiţiile de declanşare;

O2 – să memoreze care sunt electroliţii tari şi slabi si modul cum se desfăşoară într-o reacţie ionică de
schimb;

O3 – să cunoască condiţiile ca o reacţie ionică de schimb să meargă pînă la capăt;

O4 – să utilizeze tabelul solubilităţii în reacţiile ionice de schimb;

O5 – să participe cu plăcere la lecţia de chimie.

Strategia didactică:

Metode şi procedee:

Mp1 – problematizarea Mp6 – exerciţiul

Mp2 – descoperirea Mp7 – analiza

Mp3 –algoritmizare Mp8 – observaţia

Mp4 – conversaţia Mp9 – comparaţia

Mp5 – jocul didactic

Mp10 - memorar
Mijloace de învăţare:

M1 – fişa „Ştiţi că…”

M2 – fişele cu test fulger

M3 – fişele cu ilustrare „Electroliţi tari şi slabi”

M4 – fişele cheie „ Condiţiile de declanşare într-o reacţie chimică”

M5 – sistemul periodic

M6 – tabelul solubilităţii

M7 – fişa cu însărcinări

M8 – jocul didactic „Careul chimic.”

Declanşarea activităţii de învăţare:

Etapa lecţiei Activitatea Activitatea Tim- Obiective Strategia Evaluare


învăţătorului elevului pul didactică
I. Momentul Ştiţi că … M1
organizatoric Discuţie 2 Discuţie

Test fulger M2
Din şirul de mai jos alege Elevii lucrează cu Mp6 Analiză
bazele ( acizii, sărurile), fişa propusa de Mp8 Observaţie
care disociază complet profesor, scriind 5 O5 Mp3
în soluţie şi scrie disocierea
ecuaţiile lor de completă în
disociere: soluţii.
H2SO4, NaOH, CO2,
Fe(OH)2, MgSO4,
Ca(OH)2, Al2O3, acid
azotic, oxid de azot V,
clorură de hidrogen.
Mp7
Enunţarea obiectivelor Elevii îşi notează
data, tema în
O1 – O5 caiet. 1

Profesorul propune Urmăreşte cu M3 – M6


punctele cheie pentru a atenţie cele Mp2
scrie o reacţie ionică de expuse de Mp3
schimb. profesor. Mp4
 Tabelul solubilităţii Notează in O1 – O5
Realizarea  Fişele cu ilustrare caiete reacţia
sensului „Electroliţi tari şi ionică de schimb 23 Mp5
slabi” conform Mp9 Conversaţie
 Fişele cheie algoritmului
„ Condiţiile de stabilit.
declanşare într-o
reacţie chimică”
Ecuaţia ionică de
schimb.
Ba(OH)2 şi HNO3

Însărcinare Elevii
( în grup) colaborează în O1 – O5
Un elev a amestecat perechi,
următoarea soluţie: alcătuind M3 – M8
nitrat de argint şi clorură reacţiile ionice Mp1-Mp3 Analiza
de bariu ( sulfit de după criteriul Mp6 – activităţii în
magneziu şi clorură de stabilit de Mp8 grup şi
bariu, sulfat de sodiu şi profesor. Apoi individual
clorură de bariu). fiecare individual
Scrieţi ecuaţiile transcrie în 6
moleculare, iono – caiet.
moleculare desfăşurate
şi reduse a reacţiei.

Evocare
Însărcinare frontală.
Se dă ecuaţia ionică
redusă: Transcrie în caiet
Cu2+ + 2OH- = Cu(OH)2 exerciţiul Conversaţie
Alcătuieşte ecuaţia în rezolvat la tablă euristică
formă moleculară care
va corespunde ecuaţiei M3 – M8
ionice reduse. Mp1-Mp4
Mp6 –
O1 – O5 Mp8
Însărcinare
(Individual)

Se dă ecuaţia ionică
redusă:
Ba2+ + SO42-= BaSO4
(Mg2+ + CO32-=MgCO3 Descoperă şi
Ca2+ + CO32-=CaCO3) alcătuieşte Analiza
Alcătuieşte ecuaţia în reacţia ionică în rezultatelor
formă moleculară care forma
va corespunde ecuaţiei moleculară.
ionice reduse.
Jocul didactic „Careul M3 – M8
chimic” O1 – O5 Mp1-Mp9

Alege perechile de Elevii lucrează în


substanţe şi alcătuieşte perechi.
ecuaţia moleculară,
ionică completă şi
redusă din jocul propus
de către profesor

Analiza
Analiza obiectivelor. Elevii răspund la M4 rezultatelor
Notarea elevilor. întrebările O1 – O5 M7 – M10 obţinute
adresate de Mp3-Mp6
către profesor.
Test fulger
Completează ecuaţiile reacțiilor, stabilește coeficienții:

H2O t→ + O2

H2O2 → H2O +

KMnO4 t→ +MnO2 +

CO2 + → C6H12O6 +

KClO3 t→ KCl +

Test fulger
Completează ecuaţiile reacțiilor, stabilește coeficienții:

H2O t→ + O2

H2O2 → H2O +

KMnO4 t→ +MnO2 +

CO2 + → C6H12O6 +

KClO3 t→ KCl +

Test fulger
Completează ecuaţiile reacțiilor, stabilește coeficienții:

H2O t→ + O2

H2O2 → H2O +

KMnO4 t→ +MnO2 +

CO2 + → C6H12O6 +

KClO3 t→ KCl +

S-ar putea să vă placă și