Sunteți pe pagina 1din 9

Şcoala Gimnazială Ip

Disciplina: Religie Ortodoxă


Profesor:Medeşan Adrian Pavel

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a III-a
Unitatea de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile Sale
Subiectul lecţiei: Decalogul -Generalităţi
Tipul lecţiei: Comunicare/însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: Formarea virtuţilor creştine şi consolidarea comportamentului moral – religios.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1- Să enumere cele 10 porunci ;
O2- Să identifice în lecţiile studiate cazuri de respectare /nerespectarea poruncilor divine;
O3- Să-şi însuşească respectul faţă de lege şi Dumnezeu;
O4- Să explice mesajul transmis de Dumnezeu prin cele 10 porunci;

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, expunerea, problematizarea, observarea
dirijată, lectura biblică, jocul didactic
2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală şi pe grupe
3. Mijloace de învăţământ: manualul, Biblia ,Planşe cu cele 10 Porunci , caietele tip
Resurse:

1.Oficiale: *Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III–a


*Planificarea calendaristică orientativă;

2.Bibliografice:
* Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1982;
*Cucoş, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade
didactice, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998.
*Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, Caiet pentru cadre didactice şi părinţi, cls a III-
a , Editura „Sf.Mina”, Iaşi, 2007.
*Şebu, Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian, Metodica predării Religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia,
2001
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Etapele Ob Conţinutul stiinţific Metode şi Forme de Evaluare
Crt. lecţiei Op procedee organizare

Salutul
Momentul Activitate
1. Rugăciunea Conversaţia
organizatoric frontală
Notarea absenţilor
Se vor verifica cunoştinţele din lecţiile anterioare
legate de Moise şi poporul evreu: Conversaţia
Se prezintă câteva planşe cu imagini legate de Moise şi
Activitate
Verificarea se cere copiilor să explice momentele relevate de
frontală
cunoştinţelor imaginii. Aprcieri
2.
dobândite - A avut grijă de poprul evreu Dumnezeu? verbale
anterior - R:.........
- Credeţi că după ieşirea din robie Dumnezeu a
ocrotit în continuare poporul evreu?
- R:................?!
Profesorul pregăteşte clasa pentru lecţia care urmează.
- Pentru că poprul evreu era liber şi nu se mai afla sub
stăpânirea egipteană ei aveau nevoie de câteva reguli
Momentul după care să se ghideze în viaţă . De aceea poporul l-a Povestire Activitate
3.
aperceptiv rugat pe Moise să-I ceară lui Dumnezeu câteva reguli ca frontală
să ştie ce trebuie să facă şi de ce trebuie să se
ferească.

Anunţarea - Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul Explicaţia


titlului şi a lecţiei: Activitate
4.
obiectivelor „Decalogul – generalităţi” frontală
lecţiei - Se precizează obiectivele lecţiei.
Nr. Etapele Ob Conţinutul stiinţific Metode şi Forme de Evaluare
Crt. lecţiei Op procedee organizare

5. Dirijarea - Se prezintă elevilor imaginea reprezentându-l pe Jocul de rol Activitate Aprecieri


învăţării Moise când primeşte tablele Legii; frontală verbale
- Se adresează elevilor următoarele întrebări: Dezbaterea
- Ce vedeţi reprezentat în această imagine?
- Ce face acel om?
- De la cine primeşte el acele table?
- Cine credeţi că este reprezentat în acestă Conversaţia
imagine? euristică
Precizare:
Deoarece oamenii aveau nevoie de îndrumare pentru a Explicaţia
deosbi binele de râu , Moise a urcat pe muntele Sinai
unde a vorbit cu Dumnezeu şi a primit de la acesta cele
10 Porunci.
Se explică cuvântul poruncă – ordin , regulă ce trebuie
respectată ,
Deca – 10 , logos – cuvânt sau lege
- Se împarte tabla în două părţi şi se scrie pe ea
cele 10 Porunci , fiecare poruncă fiind însoţită de
o imagine reprezentativă prezentată de profesor
elevilor
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău să nu ai alţi
O1 dumnezei înafară de Mine.
2. Să nu-ţi faci chip cioplit să nu te închini nici să le
slujeşti lor
3. Să nu iei numele Domnului Dumnezeu în deşert.
4. Aduţi aminte de ziua odihnei şase zile lucrează
iar a şaptea odihneşte-te.
5. Cinsteşte pe tatăl şi pe mama ta .
6. Să nu ucizi.
Nr. Etapele Ob Conţinutul stiinţific Metode şi Forme de Evaluare
Crt. lecţiei Op procedee organizare

7. Să nu fii desfrânat
8. Să nu furi.
9. Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelului
tău.
10. Să nu pofteşti nimic din câte are aproapele tău.
- Se prcizează că primele patru se referă la
Dumnezeu iar următoarele şase la aproapele
nostru.
- Profesorul pune accent pe ideia că fără să
O2 împlinim poruncile nu putem să ajungem în Rai. Problema-
- Se exemplifică din Biblie cu personaje care au tizare
O3 respectat sau au încălcat cele 10 porunci.
.....David , Solomon , Urmaşii lui Noe , Cain , Abel etc

Profesorul le propune elevilor să asculte o întâmplare


Povestirea
O4 adevărată petrecută într-un sat, citindu-le elevilor
Realizarea Lectura „Satul fără reguli” de Daniel Ciobanul
Problemati-
conexiunii - Se cere elevilor să precizeze învăţăturile morale din Activitate Aprecieri
6. zarea
inverse această întâmplare , profesorul intervenind spre a frontală verbale
(feed-back) atinge obiectivele propuse.
Meditaţia
religioasă

7. Obţinerea Se împart elevii pe două grupe şi li se dă o sarcină de Explicaţia Activitate Aprecieri


performanţei lucru . frontală verbale
O4 Grupa I : Întocmiţi pe o foaie cinci reguli de
comportament în clasa voastră.
Grupa II: Întocmiţi pe foaie cinci reguli de Argumenta-
comportament în biserică. rea
Se citesc cu voce tare de catre fiecare grupă la sfârşit
Nr. Etapele Ob Conţinutul stiinţific Metode şi Forme de Evaluare
Crt. lecţiei Op procedee organizare

regulile scrise.
Se complectează Exerciţiul 1 din caietele tip
Se repetă cele 10 porunci

Se apreciază munca fiecărui elev în parte prin cuvinte


sau calificative Aprecieri
Aprecierea
8. Se cere ca pe ora viitoare porucile să fie cunoscute Activitate verbale
activităţii
Temă „Care vi se pare cea mai grea poruncă de frontală Notarea
elevilor
respectat” elevilor
Încheierea Rugăciune Tatăl nostru cel ceresc
9.
activităţii Salutul
OGLINDA TABLEI / CAIETULUI

Poruncă – ordin , regulă de respectat


Deca – zece
Logos –cuvânt sau lege

DECALOGUL - GENERALITĂŢI

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău să nu ai alţi dumnezei înafară de Mine.


2. Să nu-ţi faci chip cioplit să nu te închini nici să le slujeşti lor
3. Să nu iei numele Domnului Dumnezeu în deşert.
4. Aduţi aminte de ziua odihnei şase zile lucrează iar a şaptea odihneşte-te.
5. Cinsteşte pe tatăl şi pe mama ta .
6. Să nu ucizi.
7. Să nu fii desfrânat
8. Să nu furi.
9. Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelului tău.
10. Să nu pofteşti nimic din câte are aproapele tău.
GRUPA I

Enumeraţi cinci reguli de comportament în clasa voastră.

1.
2.
3.
4.
5.
GRUPA II

Enumeraţi cinci reguli de comportament la Biserică

1.
2.
3.
4.
5.

S-ar putea să vă placă și