Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

Profesor: Fabri Florina-Gabriela


Unitatea de învățămât: Colegiul de Arte ”Sabin Drăgoi” Arad
Data: 26.03.2021
Clasa: a IX-a C
Obiectul: chimie
Titlul lecţiei: Legături chimice – test de evaluare
Tipul lecţiei: verificare şi apreciere a rezultatelor şcolare

Competenţe specifice
1.2. Diferențierea substanțelor chimice după natura interacțiunilor dintre atomi, ioni, molecule.
2.2. Corelarea informațiilor prin observări calitative
3.1. Analizarea problemelor pentru a stabili contextul, relațiile relevante
4.1. Modelarea conceptelor, structurilor electronice, proceselor de ionizare, de formare a moleculelor
4.2. Folosirea corectă a terminologiei specifice chimiei

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1-Să recunoască substanțele care se formează prin legături ionice.
O2-Să realizeze procesul de formare al ionilor pozitivi.
O3- Să realizeze procesul de formare al ionilor negativi.
O4- Să indice modul de formare al moleculelor.
O5-Să identifice moleculele polare dintr-o serie de substanțe.
O6-Să identifice moleculele nepolare dintr-o serie de substanțe.
O7-Să aleagă afirmaţia falsă dintr-un grup de afirmaţii privind formarea legăturii ionice.
O8- Să aleagă afirmaţia corectă dintr-un grup de afirmaţii privind formarea legăturii covalente.

Metode de învăţământ: conversația euristică, problematizare, algoritmizare, exerciţiul,


explicația

Mijloace de învăţământ: aplicație Learning Apps, formular Google, Sistem Periodic al


elementelor
Scenariul activităţii didactice:

Metode Mijloace Forme Evaluare


Etapele Activitatea Activitatea
didactice didactice de
lecţiei profesorului elevului
activitate
1. Moment Salută elevii, solicită Prezintă absenţii, se Frontală
organizatoric prezentarea situaţiei pregătesc pentru
(3min) despre elevii care începerea lecţiei.
absentează,
organizează clasa
pentru desfăşurarea
lecţiei.
2. Anunţarea Precizează că lecţia Sunt atenți la Conversație Frontală
obiectivelor are drept scop precizările
(2min) consolidarea profesorului
cunoştinţelor
acumulate la tema
Legături chimice,
mai ales în ceea ce
priveşte stabilirea
tipului de legătură
dintr-un compus
chimic
3. Adresează întrebări Răspund Exercițiul Legături Frontală Observar
Actualizarea despre formarea întrebărilor adresate Conversația Individua e
chimie
cunoştinţelor legăturilor chimice. de profesor. Algoritmiza lă sistemati
(5min) Propune elevilor rea (learninga că
câteva aplicații Rezolvă aplicațiile
pps.org)
recapitulative despre
legăturile chimice:
Evaluează împreună
Deducem
cu clasa răspunsurile
prezentate. tipul de
legatura
(learninga
pps.org)
4. Prezentarea Precizează unele Sunt atenți la Explicația Formular Frontală
sarcinilor şi a indicații cu privire la indicațiile date Google
situaţiilor de rezolvarea testului pe
învăţare. care va trebui să-l Sistem
(5min) rezolve individual. periodic
5. Dirijarea Distribuie online pe Rezolvă testul Exercițiul Formular Individua Verificar
învăţării Google Classroom Problematiz Google lă e scrisă
(15min) testul de evaluare şi are (anexa1)
stabileşte ca timp de Algoritmiza
lucru, 15 minute. re
Precizează că se
permite folosirea
sistemului periodic.

6. Asigurarea Antrenează elevii în Corectează Explicația Fișa de Frontală Observar


retenţiei şi a corectarea eventualele greșeli evaluare e curentă
transferului eventualelor greşeli de la test, verificând (anexa2)
(10min) pe care le-au avut a impreună cu
test. profesorul
Notează rezultatele. variantele corecte
Interpretează
rezultatele ținând
cont de corelarea
obiectivelor cu itemii
ANEXA 1
ANEXA 2

Fișa de evaluare

Itemi Răspuns 1 Răspuns 2 Răspuns 3 Răspuns 4 Punctaj


1. Oficiu 1 punct
2.Substanța care se CCl4 CaO H2S NO2 1 punct
formează prin
legătură ionică este:
3. Este moleculă HCl H2O LiF O2 1 punct
nepolară:
4.Care afirmație Ionii se Într-un ion Metalele Legătura ionică 1 punct
este falsă? formează prin pozitiv cedează se formează
transfer de numărul electroni și se prin punere în
electroni electronilor transformă în comun de
este mai mic ioni pozitivi electroni
decât numărul
protonilor
5. Compusul care se NH3 ZnSO4 NiO N2 1 punct
formează prin
legături covalente
polare este:
6. Sunt alcătuite din azot, hidrogen, amoniac, clor, apă, hidrogen, 1 punct
atomi de același fel, metan, oxigen metan, azot, oxigen, azot oxigen, clor,
moleculele de: apă azot

7. Molecula de apă: conține un ion este diatomică, este polară conține 1 atom 1 punct
de oxigen și 2 formată din de oxigen care
de hidrogen atomi diferiți pune în comun
1 electron
8. Care afirmație Moleculele se Compușii Compușii Legătura 1 punct
este corectă? formează prin ionici se mai covalenți sunt covalentă
legături numesc formați atât din polară se
covalente molecule metale cât și formează prin
din nemetale transfer de
electroni
9. Ion cu sarcina 2+ aluminiu calciu potasiu clor 1 punct
poate să formeze
atomul de:
10. Atomul de O se 3- 2+ 2- 3+ 1 punct
transformă în ionul
de O cu sarcina:
Total punctaj 10 puncte
Corelarea obiectivelor cu itemii

O/I I1 I2 I3 I4 I5 I6 I7 I8 I9 I10
O1 X
O2 X
O3 X
O4 X X
O5 X
O6 X
O7 X
O8 X

S-ar putea să vă placă și