Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Opis
1.1. Adeverinţa de efectuare a stagiului de practică!
1
2
1.2. Fişa de prezenţă la practică (model anexa 1.2.) 1.3. Fişa de evaluare a
practicantului de către mentor (model anexa 1.3)
Cuprins portofoliu
3
1 Fişa descriptivă a unei activităţi din cadrul proiectului 5 puncte 5 5
de parteneriat educational (alte instituţii, organizaţii
non-guvernamentale
2 Graficul activităṭilor metodice / formare continuă din 5 puncte 5 5
Grdiniṭa
B Observare şi implicare în realizarea unor activităţi şcolare sau extraşcolare – 35%;
35 puncte
1 O fişă de analiză a activităṭilor metodice la care a 5 puncte 5 5
participat
2 Patru fişe de observare a activităṭilor didactice conduse 16 puncte 15 15
de educatoare/coleg practicant
3 Două analize (fişe) a activităţilor extraşcolare 5 puncte 4 4
4 Descrierea rezolvării unei situaţii educaţionale reale, prin 4 puncte 4 4
aplicarea tehnicilor de negociere, argumentare (Studiu de
caz)
C Proiectarea, conducerea şi evaluarea activităţilor didactice - 55% ; 55 puncte
1 Proiectarea şi conducerea a minim 3 de activităţi 20 puncte 15 17
integrate de o zi, din care două de probă şi una finală .
Graficul activităṭilor de probă susṭinute de practicant.
Fiecare proiect de activitate susţinută va fi insoţită de
fişele de evaluare şi autoevaluare, vizate evaluate şi
notate de mentor
2 Fişele de evaluare şi autoevaluare (cel puţin 3) a 4 puncte
activităṭi susţinute de studentul practicant
3 Două fişe de evaluare analitică a activităţii didactice (1 6 puncte 6 6
activitate susţinută de educatoare; 1 activitate susţinută de
un coleg practicant)
4 Două proiecte de activităṭi extra-curriculare susṭinute de 10 puncte 10 10
practicant. Graficul activităṭilor extra-curriculare de
probă
5 Patru tipuri de materiale didactice concepute şi elaborate 5 puncte 5 5
de practicant
6 Elaborarea unei strategii alternative de dezvoltare a 10 puncte 10 10
creativităţii preşcolarilor. Eseu.
Total punctaj 100 p 94 95
4
B. Observare şi implicare în realizarea unor activităţi şcolare sau extraşcolare
(Pondere 35%)
B.1. O fişă de analiză a activităṭilor metodice la care a participat. (model orientativ B.1.)
B.2. Patru fişe de observaṭie a activităṭilor didactice conduse de educatoare /coleg practicant
(model orientativ B.2.);
B.3. Două analize (fişe) a activităţilor extraşcolare
B.4. Descrierea rezolvării unei situaţii educaţionale reale, prin aplicarea tehnicilor de
negociere, argumentare etc. (Studiu de caz).
ACTIVITĂȚILE DESFĂȘURATE:
I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ : Cântec „Bună dimineața!„
RUTINE : „Ne pregătim de activități „
TRANZIȚII Joc cu text și cânt „Câte unul pe cărare,, , „Noi suntem pitici”
5
II JOCURI ȘI ACTIVITĂȚII ALESE
CENTRUL ARTĂ : Desen după contur „Personaje din povești „
CENTRUL BIBLIOTECĂ :Antrenament grafic „Căsuța și palatul din poveste”
III ACTIVITĂȚII PE DOMENII EXPERIENȚIALE
DLC – Educarea limbajului :”Călătorie în lumea poveștilor „-joc didactic
DOS – Activitate practică : „Tablouri din poveste „ aplicație
IV. ALA 2 : PROGRAM DISTRACTIV
”Carnavalul personajelor din poveste „
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
*Verificarea, consolidarea și sistematizarea cunoștințelor copiilor cu privire la personajele și
poveștile învățate
*Dezvoltarea creativității /expresivității verbale, a fluentei, originalității în vorbire
*Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
*Stimularea imaginației, a creativității și potențialului creativ al copiilor.
II. ALA I : JOCURI ȘI ACTIVITĂȚII LIBER ALESE
1. CENTRUL BIBLIOTECA
TEMA : „Căsuța și palatul din poveste ”
Obiective operaționale :
Să traseze diverse semne grafice pentru a decora casa și palatul;
Să păstreze poziția corectă în timpul scrisului;
Să aprecieze și autoaprecieze lucrările.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode și procedee : conversația, explicația, munca independentă ;
Materiale didactice : fișe de lucru, creioane, creioane colorate.
Desfășurarea activității
După explicarea modului de lucru se fac exerciții de încălzire a mușchilor mâinii. Se cere
copiilor să folosească linii, cerculețe, cruciulițe, de diferite culori, în decorarea căsuței și
palatului.
2.CENTRUL ARTĂ
Desen după contur „Personaje din povești „
Obiective operaționale :
Să utilizeze corect instrumentele de lucru ;
Să respecte conturul imaginii
Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru.
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode și procedee : explicația, demonstrația, munca independentă
Materiale didactice : cărți de colorat, creioane colorate
Desfășurarea activității
Copiii lucrează independent urmărind indicațiile educatoarei.
III ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE : Educarea limbajului
SUBIECTUL : „CĂLĂTORIE ÎN LUMEA POVEȘTILOR „
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Să recunoască personajele pe baza unor imagini și a descrierii realizate de educatoare
6
Să așeze imaginile, ce ilustrează scene din poveste, în ordinea desfășurării evenimentelor
Să stabilească corectitudinea unor enunțuri referitoare la întâmplări din poveste
REGULILE JOCULUI
Copilul atins cu bagheta :
Recunoaște personajul indicat de educatoare.
Stabilește corectitudinea unor enunțuri referitoare la întâmplări din poveste.
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee : conversația, explicația, jocul, povestirea, problematizarea
Material didactic : jetoane cu personaje din poveste, imagini reprezentative ale poveștii
Forme de organizare : individual, frontal
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE Activitate practică
SUBIECTUL :”Tablouri din poveste „
Mijloc de realizare : Aplicație
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
*Să aplice în situații noi, tehnicile de lucru învățate – realizarea unui puzzle
*Să respecte etapele de lucru
*Să manifeste implicare afectivă în realizarea sarcinii.
*Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru.
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ȘI PROCEDEE
Conversația, explicația, demonstrația, turul galeriei
MIJLOACE :planșe, puzzle, imagini din povești
FORMA DE ORGANIZARE : pe grupe
SCENARIUL ZILEI
Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineață unde copiii au posibilitatea de a-și manifestă starea
de spirit, de bună dispoziție.
Urmează „SALUTUL” „Bună dimineața, bine ați venit! „ unde toți copiii se salută.
În continuare se completează PREZENȚA, unde fiecare copil își așează poza în lista copiilor
prezenți.
CALENDARUL NATURII se completează prin întrebările adresate copiilor :
În ce anotimp suntem?
Dacă ieri a fost Duminică, astăzi ce zi este?
Cine ne spune ce dată este astăzi?
Cum este vremea?
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI
Le spun copiilor că avem o invitată care a venit să vadă cât de multe știm noi despre anotimpul
iarna și despre povești.
NOUTATEA ZILEI
Citesc scrisoarea Zânei Iarna :”Dragi copiii, mă bucur să văd ce frumos ați decorat sala voastră
în imagini de iarnă. Vă felicit pentru toate lucrările făcute, pentru a mă aduce pe mine în sala de
grupă. Să știți că de sărbători a venit la mine verișoara mea, Zâna poveștilor, căreia i-am povestit
7
despre voi, ce copiii isteți sunteți. Trebuie să ascultați indicațiile doamnei educatoare care vă va
spune ce aveți de făcut și vă va citi regulile jocului de la fiecare etapă ce urmează să o parcurgeți.
La finalul activităților din această zi vom asculta și vom dansa pe diverse cântece.
Tranziție „Ninge, ninge, încetișor
Cade câte-un fulg ușor
Câmpul, pomii, întregul sat
Haina albă au îmbrăcat.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – ALA 1
CENTRUL BIBLIOTECA
Căsuța și palatul din poveste
Copii trebuie să traseze diverse semne grafice pentru a realiza Palatul din poveste
CENTRUL ARTĂ
Desen după contur, personaje din povești
Copiii trebuie să deseneze după contur și să coloreze diferite personaje din povești.
TRANZIȚIE
După activitățile din centre copiii cântă poezia „Săniuța fuge „.
ACTIVITĂȚII PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
Jocul didactic „Călătorie în lumea poveștilor „se va desfășura frontal și apoi pe echipe. Urmează
explicarea jocului, enunțând sarcinile ce le au de rezolvat și regulile lui.
După ce au primit explicațiile necesare desfășurării jocului, are loc jocul de proba, după care se
trece la desfășurarea propriu-zisă a jocului. Astfel copiii vor avea de recunoscut personaje din
povești, de grupat personaje în jurul poveștii din care fac parte, de recunoscut care enunțuri sunt
adevărate si care sunt false.
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS)
Activitate practică „Tablouri din poveste „-puzzle.
Tablourile vor fi afișate la expoziție și se analizează corectitudinea și acuratețea lucrărilor.
Copiii sunt felicitați pentru activități și se reamintește mesajul zilei
„Poveștile ne învață, lucruri bune despre viață. „
GRUPA :mică
TEMA ANUALĂ :Cine sunt /suntem?
PROIECT TEMATIC : Bine te-am găsit!
TEMA SĂPTĂMÂNII : Eu sunt unic
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ
Să-și îmbogățească experiența senzorială, ca bază a cunoștințelor matematice referitoare la
recunoașterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri /mulțimi,
pe baza unor însușiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat sau mai
multe simultan
Să recunoască, să denumească, să construiască și să utilizeze forma geometrică pătrat, cerc,
triunghi, dreptunghi în jocuri.
8
CONȚINUTURI
Diferențieri ale obiectelor după formă, mărime, culoare (două, trei culori)
Forme geometrice (cerc, pătrat, triunghi)
COMPORTAMENTE
Recunoaște, numește obiectele indicate
Clasifică obiecte după diverse criterii (culoare, formă, mărime)
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
Bună dimineața, dragi copiii!
Tema propusă pentru această săptămână este „Eu sunt unic „
SALUTUL
Forma de salut pe care o vom folosi când ne întâlnim este de a flutura un salut cu palma.
Bună dimineața,
Bine ați venit!
Ziua începe astăzi
Așa cum am gândit.
Chipuri luminoase
Cu toții aveți,
Fluturați mânuța,
Fete și băieți!
Voi copiii, vă veți saluta spunând :
Sunt Marian și o salut pe Delia cea unică.
Sunt Delia și îl salut pe Valentin cel unic.
PREZENȚA
Cu ajutorul copiilor se stabilesc absenții.
CALENDARUL NATURII
Educatoarea invită copii să spună cum este vremea.
Calendarul acum așteaptă
Să fie completat.
Dragi copii, priviți afară,
Totul este minunat?
Se stabilește împreună cu copiii ziua, luna și anul.
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI
Educatoarea poartă o discuție despre ce au făcut copiii în ziua precedentă acasă. Cine vrea să ne
povestească despre cum a petrecut ziua de ieri.
GIMNASTICA DE ÎNVIORARE
Fă gimnastică și jocuri,
Și aleargă cât ești mic,
De voiești să crești mare
Și voinic.
CENTRE DE INTERES
Grădiniță organizată pe centre de interes devine un cadru adecvat situațiilor de învățare.
CENTRUL ARTĂ – desen forme geometrice (cerc, pătrat, triunghi)
Strategii didactice
9
Metode și procedee :explicația, conversația, demonstrația, munca independentă
Materiale didactice :coli, creioane colorate, carioci
CENTRUL CONSTRUCȚII
Clasifică obiecte după formă, mărime, culoare
Strategii didactice :
Metode și procedee :explicația, conversația, munca independentă
Material didactic : cuburi
ACTIVITĂȚII PE DOMENII EXPERIENȚIALE
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
„ Povestea omului de zăpadă ”-lectura educatoarei
Scopul activității :valorificarea cunoștințelor în situații concrete cu caracter socio-emoțional, ce
influențează formarea unor atitudini pozitive raportat la comportamentele personajelor din lumea
poveștilor – prietenie, ajutor.
Obiective operaționale :
*Să asculte cu atenție povestea
*Să enumere personajele
*Să povestească finalul poveștii
DOMENIUL ȘTIINȚĂ
Activități matematice
Obiective de referință :
Să numere de la 1 la 5 recunoscând grupele cu 1-5 obiecte și cifre corespunzătoare
Competențe
*Alcătuiește grupe de obiecte în limitele 1-3(până la 4 ani)
*Numără corect aceste obiecte
*Descoperă care cifră lipsește într-un șir dat
*Recunoaște și denumește cifrele în intervalul 1-3(până la 4 ani) și 1-5 (după 4 ani).
C.2. Fişele de evaluare / autoevaluare (cel puţin 3) a activităṭi susţinute de student (C.2.)
C.3. Două fişe de evaluare analitică a activităţii didactice (1activitate susţinută de educatoare;
1 activitate susţinută de colegul practicant) (C.3.)
C.4. Două proiecte de activităṭi extra-curriculare susṭinute de practicant. Graficul activităṭilor
extra-curriculare de probă (C.4.)
C.5. Patru tipuri de materiale didactice concepute şi elaborate de practicant
C.6. Elaborarea unei strategii alternative de dezvoltare a creativităţii preşcolarilor. Eseu.
10
2. Ordonarea materialelor în portofoliu se face strict după înregistrarea din opis, unde sunt
precizate pagina la care se află în portofoliu precum şi numărul de pagini pe care le are
fiecare component
3. Completarea grilei de autoevaluare este obligatorie. Punctajul acordat fiecărui criteriu se
obiectivează prin calitatea şi cantitatea documentelor justificative din portofoliu.
ANEXE
A.1. Fişa descriptivă a unei activităţi din cadrul proiectului de parteneriat dintre grădiniţă / grupa
şi alte instituţii (grădiniţe, instituţii, ONG-uri etc.)
11
Cifrelor 1-5
3 Sala de
ORGANIZARE grupă
A
PORTOFOLIULUI
EDUCATOAREI
4. EU SUNT Condiții de Sala de
AMENAJARE UNIC ordine grupă
A necesare
SPAȚIULUI bunei
EDUCAȚIONAL desfășurări
a activității
Vizat,
Responsabil comisie,
Nume: Țifrac Maria
Semnătura.: Țifrac Maria
12
Propunător: ARBA TEODORA ALINA
B. Desfăşurarea activităţilor
I. Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
13
Organizarea mediilor de învăţare
Activităţi în centre tematice / de interes
8 Alte
14
Mijloace de învăţământ Metode / procedee / tehnici didactice Forma de organizare
Conversația, explicația, recitarea Frontală
Cărți de poezii model a educatoarei
Desfăşurarea activităţii:
Domeniul Eatpele Sarcina Activita Activit
experenţi activităţii de tea atea
al învăţare / preşcol educat
/domeniil arului oarei
e experienţ
experenţi
a de
ale
învăţare
Educat
DOMENI oarea
UL așează
LIMBĂ Copiii copiii în
ȘI ascultă cerc pe
COMUN cu scăunel
ICARE Atenție e
Poezia
se
numeșt
Prin
e
nămeți, în
„Uite
fapt de
vine
seară
Moș
A plecat
Crăciun
către oraș
”
Moș
Crăciun c-
Astăzi o
un iepuraș
să vă
Înhămat la
citesc
sănioară.
O
Drumurile-
poezie
Sistemul de evaluare s troienite,
Forme / tipuri de evaluare Metode de evaluare Noaptea Instrumente de evaluare
vine, gerul
Buline, aplauze.
Aprecieri generale și Metode orale de evaluare crește...
individuale. Cu urechile
ciulite
Iepurașul
se
grăbește.
Copiii
repetă
15
împreună
Poezia Educat
oarea
repetă
Împreu
nă cu
copiii
Poezia
Copiii
sunt
felicitaț
i
Sistemul de evaluare:
Resurse
Materiale Procedurale
Explicația,
conversația
16
Desfăşurarea activităţii:
Descrierea jocului / Activitatea preşcolarului Activitatea educatoarei
activităţii
V. Rutine
Rutinele sunt activități reper după care se derulează întreaga activitate a zilei.
Identificaţi şi descrieţi tipurile de activităţi circumscrise rutinelor
Rutine Identifică Descrierea
Igiena, spalatul şi 9.20-9.25 Spălatul se realizează în ordine, iar copii însoțesc această
toaleta activitate de diferite cântece și dans.
17
VI. Tranziţiile
Tranzițiile sunt activități de scurtă durată, care fac trecerea de la momentele de
rutină la alte tipuri de activități de învățare, de la o activitate de învățare la alta.
Nr. Activităţile între care s- Mijloc de realizare a Descrierea tranziţiei
a realizat tranziţia tranziţiei
18
VII. Reflecţii asupra activităţilor din ziua de practică:
Copiii sunt mereu veseli, bine dispuși, dornici de activități cât mai diverse.
Eu sunt unic
DATA :
PROIECTAREA ACTIVITATII
Indicatori DA NU
1. Stabileşte obiective operaţionale clare 1
2. Stabileşte clar etapele activităţilor 1
3. Alege metode didactice adecvate 1
4. Stabileşte cu claritate mijloacele de înnvăţământ ce urmează a fi
utilizate 1
5. proiectează activităţi atât dinamice cât şi statice 1
6. Lucrează dupa o planificare tematică şi proiectează activităţi
integrate 1
7. Raţionalizează corespunzator timpul în cadrul activităţilor 1
19
obiectivele operaţionale formulate 1
2. Conţinutul activităţii este riguros din punct de vedere ştiinţific 1
3. Esenţializează conţinutul ştiinţific al activităţii 1
4. Apelează la corelarea intra- şi interdisciplinară a cunoştinţelor în
timpul activităţii 0
CÂMPUL RELAŢONAL
Indicatori DA NU
1. Manifestă calm şi înţelegere în relaţia cu copiii şi le solicită acelaşi 1
lucru
2. Se adresează copiilor cu respect şi solicită acelaşi lucru 1
TEMAzilei:....Eu...sunt..unic
DATA:
Propunător:
20
Copiii acceptă sarcina primită de grupă da
Total
21
Reflecţii personale: Modul de a organiza activitățile la grupă, ajută la evoluția fiecărui copil în
parte. Copiii participă cu interes și entuziasm la toate activitățile.
III. Durata
V. Loc de desfăşurare
VI. Obiective
Anexa 1.3.
22
Fişa de evaluare a practicantului de către mentor
2 Criterial B 33:
A observat activitatea metodică a educatoarelor, a
participat la activitățile desfășurate de educatoare; a
realizat o fișă pentru activitățile extrașcolare; a
realizat studiu de caz pentru a aplica o tehnică de
negociere sau argumentare
3 Criterial C 52
A susținut activitățile integrate de zi la grupă și a
făcut graficul acestora.
23
6.Elaborarea unei strategii alternative de dezvoltare a creativității preșcolarilor. Eseu
24
mare parte dintre copii au răspuns prin propoziții, semnificând de exemplu și ce face fetița, ce fel
de floare, mașină, minge a desenat sau a denumit o acțiune legată de desenul lor.
Fiind preșcolari, titlurile lucrărilor au fost notate de mine, scriindu-le la fiecare copil în parte.
Obiectiv : dezvoltarea agerimii gândirii, capacitatea de a generaliza, raportarea noțiunilor
integratoare la semnificația obiectelor ce le reprezintă.
Desfășurarea :
Copiilor li se propune un grupaj de noțiuni aparținând aceleiași categorii integratoare și li se
cere cât mai multe obiecte, ființe, lucruri :
*Numește animalele care trăiesc la casa omului.
*Numește animalele care trăiesc în pădure.
*Numește fructele pe care le cunoști.
*Numește legumele pe care le cunoști
Consolidarea competențelor referitoare la povești .
Dezvoltarea atenției, a promptitudinii, a vorbirii corecte.
Materiale
Imagini cu personaje din diferite povești.
Desfășurarea
Copiii trebuie să depisteze imaginea personajului necorespunzător, să spună din ce poveste
face parte și să povestească anumite fragmente.
Prin utilizarea sistematică a jocului atât ca metodă cât și ca activitate am îndepărtat factorii
inhibitori ai creativității iar prin jocuri și exercițiile aplicate la grupă, am determinat o creștere a
capacității asociative, crescând flexibilitatea și fluiditatea gândirii.
Creativitatea reprezintă o formațiune psihică deosebit de complexă caracterizată printr-o
multitudine de sensuri, precum : utilitate, eficiență, valoare, ingeniozitate, noutate, originalitate,
expresivitate. În esența sa, creativitatea poate fi privită și ca o metodă de rezolvare a
problemelor.
Stimularea creativității la copiii se axează pe stimularea creativității prin joc. În orice copil
există un potențial creativ care trebuie identificat și potențat. Necesitatea stimulării creativității
trebuie conștientizată încă din faza preșcolară, aceasta asigurând premisele accederii cu succes la
treptele superioare din viață.
Strategia didactică este responsabilă în mare parte de stimularea potențialului creativității. În
acest sens ea va viza :stimularea curiozității, declanșarea motivației pozitive și afective,
asigurarea unui climat educațional dezinhibant, amenajat pe centre de interes, jocuri și metode
pedagogice active, conduite didactice flexibile, care permit libera exprimare a copilului,
încurajarea autonomiei, inițiativei și creativității.
Utilizarea jocului ca metodă de predare-învățare – evaluare și ca activitate, duce la
dezvoltarea abilităților creatoare ale copiilor.
25