Sunteți pe pagina 1din 23

Proiect de activitate

Data: 28.11.2023
Interval orar:9:30-9:50
Unitatea de învățământ: Grădinița Liceului Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani
Grupa: „Licurici”
Nivel: I
Elevă practicantă: Poteraș Petronela-Denisa
Profesor învățământ preșcolar: Iacob Daniela
Profesor metodist:Stoica Luminița
Profesor coordonator: Corolea Viorica
Domeniul de activitate: DLC (domeniul limbă și comunicare)
Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim? ”
Tema proiectului: „ România, țara mea”
Tema săptămânii: T.S.I (temă săptămânală independentă)

1 |Page
Tema activității : „Cuvinte alintate” (diminutive)
Mijloc de realizare : joc didactic
Tipul de activitate:însușire de cunoștințe.
Scopul activității: Dezvoltarea capacității de a utiliza corect substantivele comune și
diminutivele acestora.Cultivarea expresivității limbajului verbal prin folosirea
diminutivelor.
Obiective operaționale:
O1:Să denumească obiectele reprezentate în imagini;
O2:Să alinte cuvintele din imaginile prezentate pe jetoane;
O3:Să iși însușească cuvintele noi (soldat,batic,traistă,costum)
O4:Să sorteze imaginile care reprezintă cuvintele alintate;
Strategia didactică: inductiv-deductivă
Metode și procedee didactice:conversația,observația,exercițiul,explicația,jocul
didactic.

2 |Page
Materiale didactice: jetoane iulustrând diverse
obiecte(batic,boandă,pălărie..)/persoane(soldat,fată,băiat),baghetă magică.
Forme de organizare: frontală,individuală.
Durata:20 -25 de minunte
Desfășurarea activității
Momentele Ob. Conținutul învățării Acțiuni și Metode și Forme de Materiale Evaluare
activității Op. operații de pocedee organizare didactice
învățare a didactice
preșcolarilor
1.Momentul Crearea unor condiții Copiii se conversația frontală
organizatoric necesare bunei așează pe introductivă
desfășurări a activității: scăunele
-aerisirea sălii de grupă pentru
-aranjarea mobilierului începerea
-pregătirea materialelor activității.
didactice necesare.
2.Captarea Captarea atenției se va conversația, frontală
atenției realiza prin invitarea în observația
grupă a unui invitat
special.

3 |Page
„Astăzi în drum spre
grădiniță m-am întânlit Copiii vor
cu un invitat surpriză răspunde la
care dorește să participe întrebările
la activitate împreună cu adresate.
noi.Vreți să îl primim? ”
Invitatul special va fi
îmbrăcat în costum
național având și câteva Copiii vor
accesorii:trăistuță, discuta
steguleț. împreună cu
Voi discuta împreună cu mine despre
copiii vestimentația vestimentația
invitatului special. invitatului
special.
3.Anunțarea Voi prezenta tema conversația frontală
temei și a activității pe înțelesul
obiectivelor copiilor:Ștefania ,
invitata noastră de astăzi
dorește să învețe cuvinte
alintate împreună cu noi.
Vreți să o ajutăm?
Doar cu ajutorul unor
copilași inteligenți ca voi
ea va putea învăța.
4 |Page
Noi astăzi vom juca un
joculeț care se numește
„Cuvinte alintate”,vom
învăța cum să alintăm
cuvinte și să vorbim
corect.

4.Dirijarea Înainte de începerea explicația,


învățării jocului le voi explica Preșcolarii vor conversația frontală
copiilor termenul de fi atenți la
cuvinte alintate prin explicația dată
exemple cu ajutorul și la regulile
jetoanelor. jocului.
Ex:fată-fetiță
băiat-băiețel
Explicarea regulilor
jocului
Pe cele două măsuțe
avem jetoane care
reprezintă aceleași
obiecte , doar că pe o
măsuță sunt jetoane cu
obiecte mari iar pe
cealaltă măsuță sunt
jetoane cu obiecte mici.

5 |Page
Copilul atins cu bagheta
de către mine va alege
un jeton de la măsuța cu
jetoane cu obiecte mari
și il va arăta colegiilor
numindu-l.Apoi voi
atinge un alt copil cu
bagheta magică care va
trebui să aleagă jetonul
cu același obiect doar că
mai mic spunând
cuvântul alintat
(diminutivul).Copiii vor fi
ajutați de către mine
pentru a spune
diminutivul.
Jocul de probă:
Se va realiza o secvență
de joc , pentru a se Demonstrația
asigura înțelegerea
regulilor și a sarcinii jetoane,
didactice de către toți baghetă
copiii. magică
Desfășurarea propriu-
zisă a jocului:

6 |Page
Copiii vor alege , pe rând Copiii vor
O1 câte un jeton și vor alege un jeton
denumi ceea ce văd pe și va spune ce Individuală
jeton - obiect
obiectul/persoana. reprezintă ,
Alții copii vor căuta respectiv vor
O2 jetonul cu același spune alintul
obiect/persoană- cuvântului cu
ilustrată mai mic și va ajutorul meu.
spune diminutivul
cuvântului cu ajutorul
meu.
Steag-steguleț
Țară-țărișoară
Soldat-soldățel
Român-românaș
Româncă-româncuță
Batic-baticaș
Boandă-bondiță
Ie-iișoară
Costum-costumaș
Traistă-trăistuță
Fustă(catrința)-fustiță
Pălărie-pălăriuță

7 |Page
În timpul jocului voi Copiii vor conversația,
O3 explica cuvintele noi. asculta explicația
Soldat-persoană care explicațiile. frontală
luptă pentru dreptate,
pentru țară.
Batic-țesătură cu diferite
modeluri flori care se
pune pe cap.
Costum (național)-fel de
imbrăcăminte
caracteristică unui
popor,a unei regiuni.
Noi , românii avem un
anumit costum național ,
caracteristic zonei în
care locuim.
Traistă-este o țesătură ca
un sac în care se pun
diverse obiecte.

8 |Page
5.Obținerea O4 Complicarea jocului: Copiii vor conversația, frontală jetoane aprecieri
performanțe Voi cere copiilor să sorta observația verbale.
i sorteze toate jetoanele jetoanele care
care reprezintă cuvinte indică cuvinte
alintate. alintate.

6.Închierea Se vor face aprecieri conversația frontală aprecieri


activității colective. verbale

9 |Page
10 | P a g e
11 | P a g e
12 | P a g e
13 | P a g e
14 | P a g e
15 | P a g e
16 | P a g e
17 | P a g e
18 | P a g e
19 | P a g e
20 | P a g e
21 | P a g e
22 | P a g e
23 | P a g e

S-ar putea să vă placă și