Sunteți pe pagina 1din 7

Grădinița cu Program Prelungit ‚‚Mihai Eminescu’’ Târgu-Jiu

PROIECT DIDACTIC

1
Data:
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit ‚‚Mihai Eminescu’’
Propunătare:
Grupa: antepreșcolară B
Tema anuală de studiu: ‚‚Cum este, a fost și va fi aici pe Pămant?’’
Tema proiectului tematic: ‚‚Magia sărbătorilor’’
Tema săptămânală: ‚‚Obiceiuri din străbuni, vine Moș Crăciun’’
Activitate tematică: Jocul
Tema activității: ,,Cuvinte opuse”
Tipul activității: Transmitere de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: Joc didactic
Scopul:
 Îmbogățirea și activizarea vocabularului cu unele cuvinte cu sens opus
(antonime)
 Dezvolarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare
corectă a cuvintelor cu înțeles opus.
2
Obiective operaționale:
A. cognitive:
O1– să denumească cuvântul reprezentat de imaginea de pe jeton;
O 2– să găsească sensul opus al cuvintelor sugerate de imaginile de pe
jetoane;
O3– să identifice sensul unui cuvânt, alegând imaginea potrivită;
B. afective
O1– să participe activ și cu interes la activitate;
O 2– să fie capabil să trăiască emoţii în funcţie de conţinutul prezentat;
C. psihomotorii:
O1– să adopte o poziție corectă pe scaune pe tot parcursul activității;
O 2– să mânuiască corect materialul didactic.

Sarcina didactică:
- denumirea cuvintelor sugerate de imaginile de pe jetoane;
- identificarea antonimelor adecvate pentru cuvintele sugerate de imaginile de pe
jetoane;
Reguli de joc:
 La rugămintea renului, copiii vor recunoaște și denumi cuvintele sugerate
de imaginile de pe jetoane, după care vor găsi antonimele acestora,
folosind: „dacă nu e…,e…”.
 După fiecare răspuns corect, copiii primesc o cheie care îi va ajuta să
deschidă porțile apărute în drumul lor;
 Fiecare răspuns corect este aplaudat și recompensat.
Elemente de joc: Aplauze, recompense.

Strategia didactică:
a) Metode și procedee: conversația, observația, explicația, jocul,
demonstrația, exercițiul;
b) Mijloace didactice: renul moșului, jetoane, recompense;
c) Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 10 minute.

3
DEMERS DIDACTIC
Strategia didactică
Nr. Evenimentul
Conținutul științific Evaluare
crt. didactic Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Pentru buna desfășurare a
organizatoric activității de educare a limbajului
se va realiza aerisirea sălii,
aranjarea mobilierului, pregătirea
materialului didactic.
2. Captarea atenției Unul dintre renii lui Moș Crăciun
s-a pierdut de ceilați. Acesta le
spune copiilor că este necăjit. El
are o hartă spre casă și cheile Observarea
Renul de
pentru ușile care-i apar în cale. comportamentului
Conversația pluș Frontal
Nicio ușă nu se deschide pentru nonverbal al
Harta
că el nu știe ce sunt cuvintele cu copiilor.
înțeles(sens) opus. Îi roagă pe
copii să îl ajute ca să ajungă
înapoi la Moș Crăciun.
3. Enunțarea Propunătoarea va spune că astăzi Conversația Observarea
obiectivelor și la activitatea tematică, se vor Frontal capacității de
temei activității juca împreună un joc care se Expunerea concentrare a
numește ‚‚Cuvinte opuse’’. interesului și a
Se precizează obiectivele: atenției voluntare.
4
‚‚Copii, astăzi la activitate vom
denumi cuvintele reprezentate de
imaginile de pe jetoane, vom găsi
împreună cuvintele cu sens opus
pentru acestea.’’
4. Dirijarea a) EXPLICAREA ȘI Explicația Frontal
activității DEMONSTRAREA Obdervarea
MODULUI DE capacității de
DESFĂȘURARE A JOCULUI: Conversația Individual concentrare a
Se intuiește împreună cu copiii, atenției
materialul didactic pregătit
pentru activitate: jetoanele.
Sub conducerea propunătoarei
copiii denumesc cuvintele
reprezentate pe jetoane. Jetoane
Propunătoarea le explică copiilor
ce înseamnă antonime = cuvinte Frontal Observarea
cu sens opus. capacității de
Propunătoarea le va prezenta denumire a
Individual cuvintelor
copiilor un jeton care reprezintă
un obiect mic și un alt jeton care reprezentate de
reprezintă un obiect mare: „Dacă Explicația imaginile de pe
nu e mic, e mare! Copii, mic și jetoane.
mare sunt antonime, adică Demonstrația
cuvinte cu sens opus.”
b) JOCUL DE PROBĂ
Se execută jocul de probă de
5
către propunătoare.
,,Am ales aceste jetoane: un
creion gros și altul subțire.” Conversația
Frontal Observarea
,,Dacă nu e gros, e subțire”. capacității de
c) EXECUTAREA JOCULUI: Jocul verbalizare a
Individual
ETAPA I: acțiunilor prin
SARCINA: Denumirea folosirea unui
cuvintelor reprezentate de limbaj adecvat.
imaginile de pe jeton.
Exercițiul
ETAPA a II-a
SARCINA: Găsirea antonimelor Observarea
adecvate pentru cuvintele capacității de a găsi
sugerate de imaginile de pe sensul opus al
jetoane. cuvintelor sugerate
(lung-scurt, gros-subțire, multe- de imaginile de pe
puține, bun-rău, plin-gol, tânăr- jetoane
bătrân etc.)
5. Obținerea „Copii, renul moșului aproape a
performanței și ajuns acasă, datorită vouă, însă Conversația Frontal Orală
asigurarea mai are o singură ușă pe care
transferului trebuie să o deschidă! Haideți să- Individual Analiza
l ajutăm! Ne reamintim cuvintele răspunsurilor
opuse, colorând imaginea copiilor.
reprezentând un cuvânt opus”
Se reamintesc antonimele (mic-
mare, lung-scurt, gros-subțire,
multe-puține, bun-rău, plin-gol,
6
tânăr-bătrân etc), iar piticii vor
colora imaginea cuvântului opus
de pe fișă.
6. Încheierea Se fac aprecieri generale asupra
activității modului de participare al copiilor Stickere
la activitate. Se prezintă o
imagine cu Moș Crăciun și renul
Frontal
ținându-se în brațe și fericiți, Conversație Aprecieri verbale
Individual
renul mulțumindu-le copiilor că Imagine
au călătorit împreună cu el și l-au
ajutat să ajungă înapoi la Moș
Crăciun. Se oferă recompense.

S-ar putea să vă placă și