Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 19.10.2022
Creșa Deva
Grupa: Mare B
Educatoare: Chilarescu Angela
Profesor coordonator: Denisa Gîfu
Profesor metodist: Larisa Măgherușan
Elevă practicantă: Bulbucan Flavia
Clasa: a XII-a B

Domeniul experiențial: Științe


Disciplina: Cunoașterea mediului.
Tema anuală: Cine sunt/suntem?
Tema săptămânii: La creșă!
Tema activității: Mingea
Tipul activității: Predare-Învățare
Forma de realizare: Deprinderi de cunoștințelor
Dimensiuni ale dezvoltării:
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
Comportamente vizate:
 Sesizează detalii sau diferențe între obiecte
 Întreabă pentru a cunoaște denumirea obiectelor
 Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi

Scopul activităţii: Dezvoltarea cunoștințelor în ceea ce privește cunoașterea caracteristicilor anotimpului iarna.

Obiectivele operaționale:
a) Cognitive
• Să recunoască forma obiectelor (mingea-rotund)
• Să identifice culorile obiectelor (roșu, galben, albastru)
• Să grupeze mingile după culoarea lor

b) Psihomotorii
• Să păstreze o poziție corectă pe tot parcursul activității

c) Afective
• Să manifeste interes în timpul activității
• Să coopereze cu restul colegilor la activitate
• Să păstreze o atitudine pozitivă

Strategia didactică:
a) metode: demonstrația, explicația.
b) mijloace: buline, mingi colorate, coli colorată, minge de fotbal.
c) forme de organizare: frontală, individual.

d) resurse:
● umane: 12 preșcolarii
● temporale: 10-15 minute

Bibliografie: „Curriculum pentru educație timpurie - 2019” nr. 4.694/2.08.2019

Etapele lecției, Conținut informațional Strategia didactică Metode de Observații


obiectivele și Metode evaluare
resursele Mijloace
temporale Forme de organizare

Se asigură condițiile necesare unei bune


1.Moment desfășurări a activității:
organizatoric aerisirea sălii de grupă, pregătirea materialului Frontal
didactic necesar activității de științe și asigurarea
unei atmosfere propice desfășurării activității.

Le spun copiilor cum mă numesc, mă asigur că se Observ


simt bine și îi asigur că pe parcursul activității vom O minge de fotbal comportamentul
2. Captarea lucra împreună cu bună dispoziție. Frontal copiilor
atenției Pentru captarea atenției le arăt o minge. Prezin
mingea și îi întreb pe copii dacă s-au jucat cu
mingea.

3. Anunțarea Observ
temei și enunțarea -Copii, astăzi va trebui să aranjam mingiuțele Frontal comportamentul
obiectivelor colorate fiecare în căsuța ei. Explicație copiilor
Prezint culorile mingiilor și repet culorile cu copii.
Aranjez o mingiuță de model în fața copiilor și Mingiile de plastic Observația
explic ceea ce trebuie să facă. Colile colorate sistematică
4. Dirijarea -Fiecare copil va merge în fața grămezii cu mingi, Demonstrație
învățării el voi spune ce culoare să fie mingea pe care o veți Frontal, individual
lua, vă alegeți o minge de culoarea aceea și o
așezați în căsuța ei de aceeași culoare.

Chem fiecare copil în fața grămezii de biluțe și îl


rog să ia o minge de culoarea roșu, galben sau
albastru, el va trebui să o pună în locul cu culoarea
respectivă.
Copii care necesită ajutor vor fi îndrumați de
mine.

5. Obținerea Repetăm culorile și dăm exemple de alte obiecte Conversație Voi urmări modul
performanțelor din încăpere de aceași culoare. Frontal de exprimare al
copiilor

Voi realiza aprecieri sintetice, oral, analizând


6. Aprecieri modul de desfășurare a activității, comportamentul Conversația Aprecieri
verbale copiilor la activitate și îi voi reconpensa pe copii cu Buline generale și
câte o bulină. Frontal individuale

S-ar putea să vă placă și