Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala “Constantin Rotaru” Tarzii


Profesor: Stamatin Liliana
Aria curriculară: Matematica si stiintele naturii
Disciplina:
Biologie Clasa: a
VIII-a Data :
29.05.2014
Unitatea de învăţare: Evolutionism
Titlul lecţiei: Factori ai evolutiei
Resurse temporale: 50 minute
Tipul lecţiei: Mixtă
Scopul lecţiei: Cunoasterea de către elevi a conceptului de evolutie si a factorilor acesteia.
Competenţe specifice :
1.4 Explicarea modului de acţiune a factorilor evoluţiei
4.1 Formarea deprinderilor de documentare şi de comunicare
5.1 Demonstarea unui mod de gândire ecologic în luarea unor decizii
5.2 Demonstrarea înţelegerii consecinţelor propriului comportament în raport cu mediul
5.4 Analiza şi interpretarea informaţiilor referitoare la evoluţia lumii vii
Competenţe derivate:
C1- Definirea termenului de evolutie;
C2- Enumerarea factorilor darwinisti ai evolutiei;
C3- Definirea modului de actiune a factorilor evolutiei;
C4- Explicarea importantei factorilor evolutiei in dezvoltarea si raspandirea speciilor.

Resurse procedurale: conversatia euristică, învătarea prin descoperire, problematizarea, demostratia, observatia dirijata.
Resurse materiale: manual, videoproiector, prezentare power- point, fise de lucru.
Tipul de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe
Bibliografie:
Costică Naela- Didactica biologiei, Ed. Stef, Iasi, 2008
Mohan Gheorghe-Manual pentru clasa a VIII –a Ed. All
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Etapele lecţiei ACTIVITATEA DESFĂŞURATĂ Resurse Resurse Resurse Metode
crt. Compe- Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedurale materiale tempo- de
tenţe rale evaluare
derivate (min)

1. Organizarea Organizarea colectivului de elevi si Elevii se pregătesc pentru Conversatia 2


clasei efectuarea prezentei acestora desfăsurarea lectiei

2. Reactualizarea Profesorul imparte elevilor fisa de lucru Elevii completeaza Conversatia Fisa de lucru 8 Scrisa
cunostintelor nr. 1 (Anexa 2) prin care verifica individual fisa de lucru, apoi euristică nr. 1
cunostintele acestora cu privire la se face verificarea
evolutionism. raspunsurilor.
3. Captarea atentiei Profesorul prezinta elevilor un slide pe care Elevii constata ca este vorba Conversatia Videoproiector 3
se afla scrisa definitia evolutiei, si despre definitia termenului de euristica, , laptop,
reaminteste elevilor ca este un fragment din evolutiei. problematizarea, prezentare
lectia studiata anterior. Profesorul, prin invatarea prin power- point
conversatie, prezinta teoria naturalistului descoperire,
englez Ch. Darwin si mentioneaza ca in observatia
procesul de evolutie, un rol foarte important dirijata.
l-au avut diferitii factori care au influentat,
intr-um mod sau altul, procesul de
evolutie.
4. Anuntarea temei Profesorul scrie titlul lectiei la tabla si Elevii asculta cu atentie si Conversatia Tabla 2
si competentelor enunta competentele dezvoltate pe noteaza titlul lectiei in caiete.
parcursul lectiei.
5. Dirijarea învătării C1 Profesorul, prin intermediul Elevii sunt atenti la
Prezentarea prezentarii power- point, reaminteste desfasurarea lectiei si 20
noilor continuturi elevilor definitia evolutiei, prezinta noteaza continuturile noi. Conversatia
C2 teoria clasica a evolutiei si enumera Elevii participa cu interes la euristica,
învătarea prin
factorii care au influentat procesul de lectie.
descoperire
evolutie.
Profesorul prezinta factorii darwinisti ai
evolutiei:
C3 Ereditatea
Variabilitatea
Suprapopulatia
Lupta pentru existenta
C4
Selectia naturala
Profesorul defineste fiecare factor si
prezinta caracteristicile acestora. Modelarea
Pe masura desfasurarii procesului
didactic, profesorul noteaza la table
schita lectiei.
6. Fixarea Profesorul rezuma continuturile nou Elevii intervin in rezumatul Conversatia 10 Orală
cunostintelor invatate si se asigura ca elevii au retinut profesorului, citind de pe euristica,
ideile principale. caiet si de la tabla ideile învătarea prin
principale ale lectiei. descoperire
7 Evaluarea Profesorul cere elevilor să completeze fisa Elevii completează fisa de Conversatia Fisă de 5 Scrisă
de evaluare (Anexa 3). evaluare. evaluare
Anexa 1
SCHITA LECTIEI
FACTORI AI EVOLUTIEI

EVOLUTIA- succesiune de evenimente irepetabile, care genereaza noi formatiuni biologice sau
numai unele elemente noi in cadrul unui plan de organizare vechi

- Lat. Evolutio= desfasurare, derulare

Ch. Darwin- naturalist englez care a emis prima teorie stiintifica asupra evolutiei vietuitoarelor
in lucrarea „Originea speciilor ” (1859).
Factorii cu rol determinant in evolutie sunt:
• Ereditatea- proprietatea organismelor de a avea informaţie genetică, pe baza căreia sunt
transmise la descendenţi caractere morfologice,fiziologice, biochimice şi
comportamentale
• Variabilitatea- este proprietatea organismelor de a se deosebi unele de altele prin
însuşiri ereditare şi neereditare, astfel încât să nu existe copii identice
1.Variaţii definite – care sunt reacţii uniforme la condiţiile de mediu
ale indivizilor dintr-o specie, indiferent de descendenţă
2.Variaţii nedefinite – care sunt reacţii neuniforme la condiţiile de mediu
ale indivizilor dintr-o specie, din aceeaşi descendenţă
• Suprapopulaţia reprezintă creşterea excesivă a numărului de indivizi.
• Lupta pentru existenta- reprezintă suma eforturilor unui organism de a supravieţui şi
de a lăsa urmaşi. Această luptă îmbracă 3 forme:
1. Lupta intraspecifică
2. Lupta interspecifică
3. Lupta cu condiţiile de mediu
 Selectia naturala- ansamblul de mecanisme ce asigură menţinerea indivizilor care au
variaţii utile, favorabile, în condiţiile de mediu date, şi eliminarea indivizilor cu
variaţii nefavorabile
Anexa 3

FISA DE EVALUARE

1. Definiti termenul de evolutie.


2. Cine a emis prima teorie asupra evolutiei vietuotoarelor?
3. Cei 5 factori darwinisti ai evolutiei sunt:
a)
b)
c)
d)
e)
4 Variatiile pot fi:
a) Variatii definite si variatii nedefinite;
b) Variatii definite;
c) Variatii nedefinite.

Se acorda 2 puncte din oficiu; fiecare subiect valoreaza 2 puncte.

S-ar putea să vă placă și