Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de Lectie Finală Atentia
Proiect de Lectie Finală Atentia
OBIECTIVE :
Competenţă generală: Cunoaşterea fenomenelor psihice, a componentelor şi trǎsăturilor specifice personalităţii umane, în
scopul înţelegerii vieţii subiective a omului;
Obiective operaţionale: Oo1: să definească atenţia ; să cunoască principalele caracteristici ale atenţiei;
Oo2:să cunoască formele atenţiei;
Oo3:sǎ cunoască însuşirile atenţiei şi modul de educare a lor ;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ,
reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ.
MIJLOACE ŞI MATERIALE:
audio-video (calculator, videoproiector),
test de atenție (https://www.clopotel.ro/funny/teste/Teste_cultura_generala/Test_de_logica_si_atentie-
35103-1#test_question_top)
exercitiu de relaxare pentru focusarea atenție (https://www.youtube.com/watch?v=p_EPPN3LwC0)
BIBLIOGRAFIE:
1
manual „Psihologie” – cls. A X-a, Edit. Polirom
Ministerul Educației Adrian Neculau (coordonator),Luminița Iacob, Dorina Sălăvăstru,
Cornel Havârneanu, Ștefan Boncu, Ovidiu Lungu
2
3. Dirijarea 30' Oo1 noastre asupra unor stimuli
învăţării aflaţi în afara noastră sau în
interiorul nostru. - participǎ la discuţii, -strategie
- selectivitatea se produce încercând sǎ explice care discursivǎ de
diferit în funcţie de punctele ar fi rolul motivaţiei în tip explicativ ;
de reper, este strâns legată dezvoltarea individului
de starea de veghe a uman
persoanei (persoana nu
poate fi atentă în timpul ferǎ exemple practice ; -expunerea ;
somnului); Prezentarea
- atenţia nu face parte din Power-
categoria proceselor de Point
cunoaştere, deoarece nu are
un conţinut informaţional-
refllectoriu propriu, nici din
categoria activităţilor
psihice ; ea are calitate de
condiţie facilitatoare pentru -explicaţia observarea
procesele şi activităţile didacticǎ ; sistematicǎ
psihice; a elevilor
- atenţia este strâns legată
de motivaţie, mai ales de
interese – dacă persoana
este preocupată şi atrasă de
anumiţe categorii de
stimuli, orice semn al
prezenţei acestora îi va - enumeră care sunt -conversaţia ;
capta imediat atenţia. principalele caracteristici
ale atenţiei
Formele atenţiei
3
A) În funcţie de -strategie
prezenţa/absenţa efortului didacticǎ de tip
depus şi a gradului de argumentativ-
conştientizare : deductiv ;
1. Atenţia involuntară –
atenţia este captată deşi nu
ne propunem acest lucru.
2. Atenţia voluntară – se
implică în majoritatea
activităţilor şi acţiunilor -conversaţia ;
noastre , presupune
depunerea unui efort pentru Prezentarea
a atinge un anumit obiectiv, Power-
pentru a finaliza o anumită Point
sarcină.
B) În funcţie de direcţia
principală de orientare a
Oo2 atenţiei :
1. Atenţia internă - - explică şi exemplifică -problematiza- observarea
presupune orientarea către formele atenţiei rea ; sistematicǎ
diferite aspecte ale a elevilor
psihologiei proprii :
gânduri, imagini,
sentimente ; ea intervine în
cadrul comunicării cu sine
( introspecţie, reflecţie
interioară).
2. Atenţia externă - este -strategie
orientată către lumea discursivǎ de
4
exterioară ( obiecte, tip explicativ;
fenomene, persoane) ; ea
intervine în toate tipurile de
activitate umană : muncă,
joc, învăţare, creaţie.
3. Atenţia internă – se află
în interiorul psihicului
individului ( suntem
preocupați de rezolvarea -expunerea;
unei probleme, suntem
captivați de amintiri. - exemplifică cu situaţii
concrete
Însuşirile atenţiei şi
educarea lor Prezentarea
Power-
a) Volumul atenţiei - - -explicaţia ; Point
aspectul cantitativ al
atenţiei : numărul de
elemente (stimuli) pe care
le putem include
concomitent în sfera de - identifică unele situaţii observarea
cuprindere a atenţiei este de în care atenţia ar avea un sistematicǎ
7±2, adică acest număr este rol important a elevilor
cuprins între 5 şi 9 ; prin
antrenament putem extinde
volumul atenţiei.
b) Concentrarea atenţiei –
este abordarea racordării
atenţiei la un stimul din -expunerea;
perspectiva intensităţii ; -explicaţia ;
5
gradul de concentrare a
atenţiei depinde de
particularităţile psiho-
fiziologice ale individului ,
de motivaţia pentru sarcină,
de nivelul de importanţă şi
de utilitate a sarcinii, de -strategie
experienţa confruntării cu didacticǎ de tip
factorii perturbatori. argumentativ-
Oo3 c) Stabilitatea - este deductiv ;
capacitatea de a menţine -conversaţia ;
racordată atenţia la un
stimul o perioadă mai mare
de timp; ea se dezvoltă o - reţin însuşirile atenţiei
dată cu vârsta. şi modul în care ele pot fi
d) Distributivitatea - educate temǎ de
capacitatea persoanei de a- lucru în
şi concentra simultan clasǎ ;
atenţia asupra a doi sau mai
mulţi stimuli. -problematiza-
e) Mobilitatea - uşurinţa rea ;
comutării atenţiei de la un
stimul la altul , de la o
activitate la alta. Opusul ei
este fixitatea / rigiditatea –
când persoana nu-şi poate
deplasa uşor atenţia.
f) Distragerea -
incapacitatea de a fi atent, -activitatea observarea
persoanele sunt „distrase” independentǎ; sistematicǎ
de orice modificare a a elevilor;
6
mediului extern sau intern. - exemplifică cu situaţii -exerciţiul;
Toate aceste însuşiri ale concrete
atenţiei sunt foarte
importante în momentul
evaluării concordanţei
dintre cerinţele unei -observaţia
profesiuni şi psihologia sistematicǎ şi
celor care vor să o practice. independentǎ;
- reliefează importanţa
însuţirilor atenţiei în
desfăşurarea activităţilor -conversaţia;
- pe baza datelor privind umane
importanţa motivaţiei în
conturarea personalităţii
umane şi în dezvoltarea temǎ de
individului uman , se va lucru în
realiza caracterizare a ; clasǎ ;
motivaţiei ca factor -reflecţia
declanşator în manifestarea - explică importanţa personalǎ;
personalităţii atenţieiîn îndeplinirea
sarcinilor
7
după ce s-au evaluat atât
individual cât și o dată cu
colectivul împreună se va
pune un filmul de exercițiu -observaţia
pentru focusarea atenției sistematicǎ şi
independentǎ;
- participă la discuţii ,
.Obţinerea argumentând importanţa
performanţei ; 5' atenţiei în desfăşurarea -conversaţia;
asigurarea activităţilor umane şi temǎ de
feed-back-ului îndeplinirea sarcinilor lucru în
clasǎ ;
Testul
observarea
sistematicǎ
6. Evaluarea 3' - vor fi atenţi la Vizionare a elevilor;
performanţei îndrumările profesorului film
8
ANEXA NR. 1
SCHEMA LECŢIEI
Toate aceste însuşiri ale atenţiei sunt foarte importante în momentul evaluării concordanţei dintre cerinţele unei profesiuni şi
psihologia celor care vor să o practice.