Sunteți pe pagina 1din 4

Școala: Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Focșani

Ora: 09:00

PROIECT DIDACTIC
Data: 29.02.2024 Propunător: Ilie Alexandru
Clasa: Pregătitoare C Prof./înv. primar: Tudose Ionela
Disciplina de învățământ: Muzică și mișcare Prof. metodist: Săndulachi Dumitru
Unitatea de învățare: În grădină Prof. coordonator: Roșu Florin
Subiectul lecției: Primăvara
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi

Competențe specifice:
2.1.Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text

Obiective operaționale:
O1: să execute exercițiile pentru încălzirea vocii, respirație și ritmice;
O2: să interpreteze cântecul Primăvara;
O3: să interpreteze anumite fragmente melodice din cântec.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: explicația, exemplificarea, observația, demonstrația, conversația
2. Mijloace de învățământ: videoproiector, power point, material audio și video, imagini ajutătoare
3. Moduri de instruire: frontal,

Timp: 45 min
Bibliografie:
1. Primăvara - https://www.youtube.com/watch?v=1BpE-WrWFgw
2. Programă școală pentru Muzică și Mișcare clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a
Etapele lecției/ Descrierea activității Ob. Strategia didactică Evaluare
Timp oper. Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ instruire
1. Momentul organizatoric -mă prezint și îi anunț pe copii că astăzi
2min fom face o lecție de muzică împreună
2.Reactualizarea -încep prin a-i întreba în ce lună suntem O1 Conversația Frontal Apreciere
cunoştinţelor și Răspunsul lor fiind: „noi suntem în luna verbală
deprinderilor – 10 min martie”

-apoi îi intreb din ce anotimp face parte


luna martie
Răspunsul așteptat fiind: „luna martie
face parte din anotimpul Primăvara” Exemplificația

-continui prin a-i întreba ce plante


frumos mirositoare apar primăvara
Ei răspunzând: „primăvara apar flori”

-le amintesc că înainte de a cânta trebuie


să ne încălzim vocile prin diferite
exerciții de respirație sau ritmice

-îi întreb cum mirosim o floare (inspirăm Frontal


adânc, apoi expirăm), realizăm acest
exercițiu de respirație de trei ori;
Conversația
-îi întreb ce-și mai face apariția în acestă
perioadă, pe lânga flori, îi ajut
spunându-le că acestea pleacă iarna în
țările calde (păsările călătoare);

-îi întreb cum fac păsările(cricricri) ,


repetăm acest exercițiu de 3 ori;
Apreciere
-după aceea, le spun că ne vom încălzi verbală
vocile prin a cânta unul dintre
cântecelele învățate de ei anterior;

-pentru a-i ajuta să-și amintească


câtecelul Am cules cu bucurie le
fredonez prima strofă:
Anexa 1 (planșă de colorat)

S-ar putea să vă placă și