Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de Lectie Iarna Pe Ulita
Proiect de Lectie Iarna Pe Ulita
COMPETENŢE SPECIFICE:
Limba și literatura română
1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil;
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile;
1.4. Manifestarea atenţiei faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile;
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;
Educație civică
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni;
2.2. Recunoașterea unor comportament moral-civice din viața cotidiană.
Obiective operaţionale:
-1-
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, jocul didactic, problematizarea, explozia stelară,
metoda cubului, metoda cvintetului, munca independentă;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, caiete , tablă, flipchart, manual, cub, quiz, laptop,
videoproiector;
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontal, individual, pe grupe.
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale
RESURSE:
TEMPORALE: 45 de minute
UMANE: 32 ELEVI
BIBLIOGRAFIE:
Programe şcolare pentru clasele a III-a şi a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014
Neacşu, I.
Ioan Şerdean, Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Editura Corint,
Bucureşti, 2007.
Limba şi literatura română, manual pentru clasa a IV-a, autori: Adina Grigore, Cristina Ispate, Ed.
Ars Libri, Argeș, 2016
-2-
Scenariul lecţiei
CONŢINUTUL STRATEGII DIDACTICE
INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode şi
ETAPELE Ob Mijloace de
Forme de EVALUARE
LECŢIEI procedee învăţământ
organi-
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor zare
Verific tema pentru acasă, urmărind Prezintă caietele de Conversaţia Caietele de Frontal Capacitatea
2.Verificarea aspectul lucrărilor, aranjarea în pagină, teme. Explicaţia teme de exprimare
temei dacă tema este completă, forma orală
scrisului, corectitudinea conţinutului.
Verific dacă elevii şi-au însuşit Aşază versurile în Explicația Fișe cu versuri Pe grupe Observarea
O1 conţinutul poeziei prin intermediul ordine şi recită strofa Exercițiul sistematică
3.Captarea jocului „Versurile încurcate”. dată.
Fiecare grupă va primi o fişă de lucru cu
atenției
o strofă a poeziei în care versurile sunt
scrise aleatoriu. Cer elevilor să aşeze
versurile în ordine şi să recite strofa
dată. (Anexa 1)
4.Anunţarea Anunţ că vor consolida informațiile Frontal
temei şi a despre poezia închinată iernii. Ascultă cu atenţie, îşi Explicaţia Tablă
Notez titlul pe tablă:,, Iarna pe uliță" notează titlul lecţiei. Caiete
obiectivelor
de George Coșbuc.
-3-
Capacitatea
● citirea strofei care redă
de citire
descrierea bătrânei; corectă,
Citesc selectiv.
● citirea versurilor care conțin cursivă,
cuvintele subliniate; expresivă a
O2 textului.
identificarea versurilor și a
cuvintelor care denumesc
elemente ale naturii.
Verific cunoştinţele despre poezia cu
ajutorul întrebărilor.
Care este titlul poeziei?
Cine este autorul poeziei?
Câte strofe avem scrise în carte? Elevii formulează Explozia Fișe de lucru
Despre ce anotimp este vorba în poezie? întrebări și răspunsuri stelară Caiete Frontal
Solicit formularea de întrebări, respectând sarcina
respectiv răspunsuri pe baza celor scrise prezentată pe steluță.
O3 pe vârfurile stelei pentru verificarea
înţelegerii textului. (Anexa 2) Copiii își aleg o Metoda Activitate
culoare cubului în echipe
Împart elevii în şase grupe. Liderul corespunzătoare
O4 fiecărei grupe alege o culoare fețelor de pe cub.
corespunzătoare fețelor de pe cub. Vor Explicația
primi spre rezolvare sarcina scrisă pe
faţa acestuia. Exercițiul Capacitatea
Distribui fişele cu sarcinile de lucru. Fișe de lucru de sinteză a
( Anexa 3) informaţiilor
1. Descrie
2. Compară Completează fişele de Problemati- Cub
3. Analizează lucru. zarea
4. Asociază
O5 5. Aplică
6. Argumenteză
După expirarea timpului de lucru,
liderul fiecărei echipe prezintă în faţa
O6 clasei modul în care a lucrat echipa sa.
-4-
Fişele de lucru se afişează pentru a
putea fi observat atât conţinutul cât şi
aspectul lor. Se discută modul în care
fiecare echipă a lucrat şi se fac
aprecieri.
Prezint elevilor un quiz. ( Anexa 4) Răspund la întrebări. Conversația Videoproiector
Aceștia vor avea ca sarcini de lucru să Explicația Frontal Observarea
6.Obținerea
performanței
răspundă la întrebările adresate. Exercițiul Quiz sistematică
-5-
ANEXA 1
Peste sat.
Norii s-au mai răzbunat
A-nceput de ieri să cadă
Spre apus, dar stau grămadă
Câte-un fulg, acum a stat,
-6-
ANEXA 2
CIN Cine ......?
E?
DE CE?
CE?
IARNA PE
ULIȚĂ Ce .......?
De ce .......... ?
de
G.Coșbuc
UNDE CÂND
? ?
-7-
ANEXA 3
Metoda cubului
1.Descrie cum este prezentat în poezie copilul care se îndreaptă către locul de joacă.
2.Compară comportamentul copiilor cu cel al bătrânei la vederea lui Barbă- Cot.Transcrie versurile care
arată îngrijorarea și mila bătrânei pentru micul băiat.
4.Asociază
Realizează corespondența între cuvintele care au același înțeles:
uliță poznaș stradă
vuiet pantă vest
coastă a se împrăștia năstrușnic
năvalnic zgomot deal
ștrengar violent a se risipi
apus asfințit hărmălaie
a se răzbuna drum nestăpânit
5.Aplică
Alcătuiește enunțuri în care cuvintele mătănii și coastă să aibă înțelesuri diferite.
6.Argumentează
De ce crezi că baieții cei mari l-au ironizat pe "Barbă-Cot"? Transcrie aceste versuri.
-8-
ANEXA 4
QUIZ videoproiector
Fragmentul din manual este structurat în _________strofe, fiecare strofă având câte____versuri.
Timpul acțiunii este_________.
Locul întâmplărilor este______.
-9-
ANEXA 5
_______________
_______________ _______________
_______________
- 10 -