Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Panait Gabriela


Modulul: Asamblări mecanice
Unitatea de învățare: Asamblări nedemontabile
Titlul lecţiei: Asamblări nituite
Tipul lecţiei: mixtă
Clasa: a X-a B
Data:
Durata: 100 minute
Unitatea de rezultate ale învăţării: URÎ 6: Realizarea asamblărilor mecanice
Rezultate ale învăţării:
Cunoștințe: 6.1.2.1. Asamblări prin nituire [...] - nituirea manuală (SDV-uri folosite la nituirea
manuală, prese manuale de nituit, tehnologia nituirii manuale, NSSM la nituirea manuală); [...] -
controlul îmbinărilor nituite; - defectele îmbinărilor nituite și remedierea acestora.
Abilități: 6.2.5. Alegerea SDV-urilor necesare executării asamblării prin nituire manuală
Atitudini: 6.3.3. Preocuparea pentru documentare folosind tehnologia informaţiei

Obiectivele lecției:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
- să identifice tipurile de nituri
- să identifice elementele unui nit
- să identifice tipurile de asamblări nituite
- să identifice elementele unei asamblări nituite
- să identifice SDV-urile utilizate la operaţia de nituire

Resurse de învăţământ:
Metode şi procedee didactice: instruirea asistată de calculator

Forme de organizare: frontal, individual

Mijloace de învăţământ: laptopuri, tablete, internet, tabla smart, caiete, quiz.

Locul de desfăşurare: sala de clasă

Bibliografie:
1. Asamblări mecanice. Manual pentru clasa a XI-a, rută directă și pentru clasa a XII-a, rută
progresivă, M. Manolescu, A. O. Cofaru, F. Antoșică, G. A. Enache, M. G. Ionescu,
Editura: Akademos Art, 2007
Stiluri de
Secvenţele
Timp Strategia de predare Strategia de învăţare învăţare Resurse
lecţiei
V A P
5 min Momentul Profesorul face prezenţa elevilor şi Elevii răspund la întrebările x x x
organizatoric verifică, prin sondaj, realizarea profesorului
temei pentru acasă https://library.livresq.com/details/64
20 Captarea Deschide lecţia pe calculator şi Elevii răspund la întrebări x x 5ba99097ad2a000af7b601
min atenţiei şi începe cu reactualizarea (reactualizează
trezirea cunosţinţelor anterioare: cunoştinţele, dau exemple)
interesului - definiţia asamblării
pentru lecţie - asamblări nedemontabile
- exemple
Se identifică imaginea Turnului
Eiffel şi construirea lui prin
asamblări nituite

40 Prezentarea Inductivă, euristică, algoritmică: sunt Elevii analizează imaginile x x x


min conţinutului analizate imaginile inserate, sunt prezentate, observă,
noii lecţii identificate pe desene noţiunile identifică, răspund la
prezentate în text, sunt comparate, întrebări, desenează,
sunt explicate, sunt vizualizate notează schematic pe
filmuleţele de pe youtube, se ajunge caiete.
la nişte concluzii
20 Fixarea Ghidează activitatea elevilor şi oferă Prin răspunsuri la întrebări, x x x
min cunoştinţelor şi feed-back desene realizate în caiet şi
asigurarea rezolvarea sarcinilor de
feedback-ului lucru de pe parcursul lecţiei

15 Evaluarea Oferă feed-back colectiv şi Rezolvă chestionarul, x x x


min individual, corectează eventualele realizează autoevaluarea.
greşeli.
Explică tema pentru acasă.

Ce a decurs bine?
Ce trebuie modificat în viitor?
https://www.youtube.com/results?search_query=proiect+CRED+livresq

S-ar putea să vă placă și