Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ACTIVITĂȚII: „AJUTĂ PROFESOARA SĂ GRUPEZE CĂRȚILE” (grupare după mărime și


culoare, asociere număr cantitate și cantitate- număr în limitele 1-5)
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DOMENIUL ȘTIINȚE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate matematică
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidarea şi sistematizarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor

DOMENII ALE DEZVOLTARII:


E. DEZVOLTARE COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII;
C. CAPACITĂŢI ŞI ATITUDINI ÎN ÎNVĂŢARE;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


E. 2. Cunoştinţe şi deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme şi cunoaşterea mediului
apropiat.

COMPORTAMENTE SPECIFICE:
2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime, lungime, volum;
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să denumească corect culorile pe care le au jetoanele cu cărți;
- să identifice corect mărimile cărților: mici, mijlocii, mari;
- să asocieze corect cartea cu sertarul corespunzător;
- să asocieze cifra numărului corespunzător de elemnte și invers;
- să comunice în timpul activității, utilizând limbajul matematic corespunzător;
- să rezolve corect fișa de lucru respectând, cerințele date;

SARCINA DIDACTICĂ: Copilul solicitat va alege cartea/ cărțile solicitate de către educatoare și o va
introduce în sertarul potrivit, va desena tot atâtea bulinuțe câte îi indică cifra, va bate din palme de câte ori îi
indică cifra ilustrată, va corecta eventualele greșeli ale colegilor, va folosi un limbaj adecvat, va aplauda
răspunsurile corecte.
REGULILE DE JOC:
- Să acționeze conform indicațiilor date;
- Să respecte ordinea de intrare în joc;
- Să soluționeze cerințele date;

ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza, întrecerea, recompense.


STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: exercițiul, conversația, explicația, demonstrația.
Mijloace didactice: Ghicitoarea, jetoane cu cărți, jetoane cu cifre, fișa de lucru, creioane colorate, recompense-
ștampiluțe,
Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe

DURATA: 25- 30 MIN.

BIBLIOGRAFIE:
● M.Cristea, V.Nitescu, D.H.Panait, E.Surdu-Stanescu „Ghid metodic de educatie plastica” editura
Petrion, Bucuresti, 1997.
● „Activități matematice în grădiniță”, Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Editura AS”S 1995
● „Caietul profesional al educatoarei” editura Omfal Esential, Bucuresti, 2006

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentele Conţinutul stiințific Strategii didactice Evaluare
didactice Metode și Mijloace de Forme de
Procedee învățământ organizar
e
1.Momentul Voi asigura un climat psiho-
organizatoric afectiv adecvat desfășurării Conversația Frontal
activității: aerisirea sălii de
grupă, aranjarea materialelor
didactice. Se urmărește intrarea
ordonata a copiilor și așezarea
corectă pe scăunele.
2.Captarea Se va realiza cu ajutorul
atenţiei ghicitorii: Conversația Foaia pe Frontal Se
Are pagini colorate care este urmărește
Și scrie în ea de toate. scrisă interesul
Și cu cât o îndrăgești, ghicitoarea pentru
Tot mai mult o folosești. activitate
(cartea)

3.Reactualizarea Se va realiza printr-un șir de Observare


cunoștințelor întrebări: Exercițiul Frontal a
- Despre ce am discutat în comporta
această săptămână? mentului
( meserii) copiilor
- Ce meserii vă
reamintiți? ( doctor,
professor, mecanic,
frizer etc)
- Astăzi vom vorbi mai
mult despre profesor,
deoarece sărbatorim
ziua bibliotecii.
- De ce instrumente de
lucru are nevoie un
profesor?
- Unde găsim noi poveștile
scrise și illustrate? ?

4.Anunţarea Pentru că în această săptămână Conversația Frontal Observare


temei și am vorbit despre meserii, astăzi a
precizarea vom ajuta profesoara să își comporta
obiectivelor aranjeze cărțile astăzi după Explicația mentului
mărime și după culoare, vom copiilor
arăta tot atâtea elemente câte ne
indică cifra, vom bate din palme
de câte ori ne indică cifra
ilustrată,
vom păstra o poziție
corespunzătoare a corpului pe
parcursul desfășurării
activității, vom avea de rezolvat
și o fișă de lucru și vom
participa cu interes la activitate.
5.Dirijarea Se intuieşte materialul didactic: Conversația Frontal
învățării jetoane cu cărți mici, mijlocii și jetoane cu
mari (roșii și verzi), jetoane cu cărți mici,
cifre. mijlocii și
mari (roșii și
verzi),
jetoane cu
a)Explicarea În prima variantă a jocului, cifre.
jocului copilul solicitat de către
educatoare, vine și alege cartea/
cărțile solicitate și le va
introduce în serarul bibliotecii, Frontal Observare
corespunzărot mărimii și a
culorii. (ex.1 carte mică verde/ comporta
Două cărți mari, roșii) mentului
Explicația copiilor
În cea de- a doua variantă a
jocului educatoarea solicita
copilului să deseneze tot atâtea
buline, câte indică jetonul.

La complicarea jocului, Câte un


copil va fi solicitat să numere și
să spună de câte ori am bătut Explicația
din palme și să arate cifra Conversația
corespunzătoare.
jetoane cu Frontal
cărți mici, Analiza
mijlocii și răspunsur
mari (roșii și ilor
verzi), copiilor
Explicația jetoane cu
b) Joc de probă Se va desfășura un joc de probă, cifre.
pentru verificarea înțelegerii
regulilor jocului de către copii. Jetoane cu Pe grupe
cifre
c) Desfășurarea Varianta I Markere
propriu-zisă a Se dă semnalul începerii jocului.
jocului Educatoarea va alege pe rând
câte un copil de la fiecare
echipă. Copilul solicitat de
către educatoare vine și alege
cartea/ cărțile solicitate și le va
introduce în serarul bibliotecii, Explicația
corespunzărot mărimii și
culorii. (ex.1 carte mică verde/
Două cărți mari, roșii)

În cea de- a doua variantă a Analiza


jocului educatoarea solicita răspunsur
copilului să deseneze tot atâtea Pe grupe ilor
buline, câte indică jetonul. Exercițiul copiilor

La complicarea jocului, Câte


un copil va fi solicitat să numere
și să spună de câte ori am bătut
din palme și să arate cifra Explicația
corespunzătoare. Conversați
a

Câte un copil de la fiecare Exercițiul


echipă va primi de la doamna
educatoare o sarcina ce trebuie
rezolvată.
Răspunsurile corecte vor fi
appreciate verbal

Analiza
răspunsur
ilor
copiilor
6.Obţinerea Voi bate din picior și îi voi Conversația Individual Scris
performanţei solicita pe copii să numere și să Explicatia
(complicarea îmi spună de câte ori am bătut.
jocului)
7. Asigurarea -Se fixează denumirea jocului
retenţiei și a care a fost jucat şi sarcinile Conversația Frontal Oral
transferului didactice
8. Evaluarea Li se oferă copiilor o fișă de Conversația Fisa de lucru Frontal Oral
lucru în care li se cere să Explicația Creioane
coloreaze cu roşu grupa cărților colorate
mari, cu galben grupa cărților
mici și cu verde grupa cărților
mijlocii.

9.Încheierea La finalul activității se vor face


activităţii aprecieri asupra felului în care Conversația Aplauze Frontală Apreciere
s-a desfășurat activitatea, iar Ștampiluțe a
copiii vor fi recompensați. globală

S-ar putea să vă placă și