Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.11.2014
Grdinia: Gradinita nr. 44 Oradea
Grupa: Mare B
Educatoare: Toia Viorica / Cornea Anca
Propuntor: Magheru (Pontos) Daniela Laura
Tema de studiu anual: CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
Tema proiectului: Tabloul Anotimpurilor
Tema sptmnal: Culorile
Categoria de activitate: DEC
Tema activitii: Cntec i Joc muzical - Culorile
Tipul de activitate: Predare de noi cunotine
Forma de realizare: Cntec i Joc muzical / Frontal, pe grupe.
Scopul activitii: Interpretarea corect i expresiv a unei piese muzicale, respectarea
semnalului de nceput i a liniei melodice.
Obiective operaionale:
O1: s interpreteze corect cntecul, repectnd linia melodic, durata i nlimea sunetelor
muzicale,
O2: s respecte semnalul de nceput, de sfrit, dicia i respiraia n cnt;
O3: s menin poziia corect n timpul interpretrii, n vederea unei respiraii corecte i a
emiterii corespunztoare a sunetelor;
O4: s execute corect jocul muzical respectnd regulile jocului, sincroniznd micrile cu textul;
Metode i procedee didactice: Demonstratia, Explicatia, Conversatia, Observatia, Exercitiul.
Materiale didactice folosite: Textul cntecului cu portativ, acuarele, pensule, plane, ilustraii.
Material bibliografic: M.E.C.I , Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la
6\7ani , Bucureti, 2008
Popa, C., Pedagogia Invatamantului prescolar, Universitatea din Oradea, 2013
Muntean, L., Educaie muzical i metodic. Suport de curs, Editura Universitii din Oradea
Durata: 35 minute

Desfurarea activitii
Evenimentul
didactic

Coninutul tiinific

Momentul
organizatoric

Asigurarea condiiilor pentru buna desfurare a


activitilor; amenajarea spaiului desfurrii
activitii, aranjarea materialelor n cmpul vizual
al copiilor.

Captarea
ateniei

Captarea atentiei se face va face prin prezentare


surpriz a imaginilor cu picturi reprezentnd
imaginile ilustrate prin versurile cntecului. V-am
adus nite picturi realizate de un bieel de vrsta
voastr care vrea s se fac pictor cnd va fi
mare. V plac?
Vou v place s pictati? Care sunt culorile
voastre preferate? Ce culori are curcubeul?

Conversaia

Anuntarea temei: Astazi vom nva un cntecel


despre culorile preferate ale unui copil care ador
s picteze. Cntecul se numete chiat aa:
Culorile. Cum se numete cntecul pe care-l vom
nva azi? Numesc 1-2 copii s rspund.
Partea 1 - Cntecul

Conversaia

Reactualizarea
cunotinelor
2
Anunarea
temei i a
obiectivelor
1

Strategiile
didactice

Expunerea
Explicaia
Conversaia

Prezentarea
Conversaia
noului coninut
Prezentarea cntecului cntarea model. Se va
i dirijarea
avea n vedere execuia clar, corect, nuanat,
nvrii
explicndu-se copiilor c: la fel de bine trebuie sa Cntarea
model
cnte si ei.
15

Sol sol mi do la fa
Rou este macul ce-nflorete vara
Galben cozonacul, grul i secara.
Re re do re mi do
Verde este bradul, iarba din crare,
Iar albastru cerul i ntinsa mare.
Sol sol mi do la fa
Mi-a luat mmica d ela librrie,
Lumea asta toat, strns-ntr-o cutie.
Re re do re mi do
Sunt culori din soare, din ru i din stele.
Sunt culori frumoase i pictez cu ele.
Familiarizarea copiilor cu coninutul cntecului.

Evaluarea

Vocalize

Aprecierea
rspunsurilor
copiilor
Aprecieri
orale

Aprecieri
orale

Povestesc coninutul cntecului utiliznd cuvinte


din text, eventual si versuri ntregi, pentru a se
obinui mai usor cu textul. n paralel le prezint
imagini pictate care nfieaz tabloul fiecrei
strofe. Se vor explica cuvintele noi.

Conversaia

Exerciiile pregtitoare vocalize


Vom face exerciii vocale pe cele dou msuri ale
cntecul vocaliznd cu silabele la la la, notele de
pe portativ:
sol sol mi do la fa / re re do re mi do. (4-5 ori)
Ritmizarea
Vom recita versurile cntecului nsoite de bti
din palme respectnd ritmul si pauzele.
Voi corecta mereu poziia corpului, spatele drept
lipit de speteaza scaunului, pieptul nainte.

Exercitiul

Demonstraia

Cntarea model
Voi cnta prima strof, apoi o interpretez cu toi
copiii (2-3 ori).
De fiecare dat dau tonul cu primul cuvnt,
respirm, ncepem! La semnalul dat de micarea
fcut cu mna stng.
Voi interpreta apoi prima cu a doua strof
mpreuna cu copiii (2-3 ori).

Obinerea
performanei
i asigurarea
feedbackului
5
Asigurarea
reteniei i a
transferului de
cunotine
5

Se interpreteaz tot cntecul.


Se d tonul, semnalul cu mna, respirm,
ncepem!

Exerciiul

Voi mpri copiii n dou grupe Grupa Sol i


grupa Re. Grupa Sol se ridic n picioare i
interpreteaz primele dou versuri, apoi grupa Re
care interpreteaz ultimele dou versuri. Apoi
fiecare grup va interpreta cte o strof. La final
interpretm mpreuna cu toii cntecul n
ntregime.

Explicaia

Partea a 2-a Joc Muzical

Explicaia

Dac v-a plcut cntecelul despre culori v


propun s ne jucam puin cu ele. Prezint regulile
i desfurarea jocului. O s ne prefacem c
suntem n Cntec i o s executm fiecare
micare sugerat de versuri. (imitm c mirosim

Exerciiul

Aprecieri

Exerciiul

Aprecieri
verbale

macul, facem o micare ampl cu mna sugernd


cmpul de gru , facem un triunghi cu braele
imitnd bradul, artm cerul, mergem pe loc
ctre librrie, facem gestul cu palmele pentru
cutie, desenm un arc cu plamele pentru
curcubeu i mimm gestul de a picta).

Demonstaia

Demonstrez model cum se desfoar jocul.


Ne ridicm n picioare i la semnal, executm
micrile pe ritmul melodiei concomitend cu
versurile.
Evaluarea
5

Conversaia

Fac aprecieri verbale asupra modului n care au


Conversaia
executat indicaiile i au respectat regulile.
Aplaudm. Recompensa surpriz: pentru c ai
fost foarte silitori am o surpriz pentru voi:
Explicaia
ntocmai ca bieelul din imagini i din cantecel o
sa ne mprim n trei grupe i o s pictm ce nea plcut cel mai mult din Cntec. Le mpart
acuarele i plane i supraveghez desfurarea
activtii.

Aprecieri
verbale

Recompensa

S-ar putea să vă placă și