Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

MOTTO: Forma de guvernmnt a statului romn este republica.


Constituia Romniei, art.1

Data: 14.05.2016
Clasa: clasa a - VIII - a
Profesor: Lecu Alexandra-Damaris
Titlul leciei: Autoritile statului democratic - Romnia
Tipul activitii/leciei: mixt
Scopul activitii/leciei: cunoaterea formelor de funcionare i de organizare a autoritilor
statului romn
Competene generale: lecia se va axa pe nsuirea de noi cunotine referitoare la modul de
conducere a autoritilor unui stat democratic
Competene specifice:

s fie capabili s neleag i s delimiteze termenii specifici

s disting diferenele dintre autoritile statului democratic

s delimiteze formele de organizare i de conducere a statului

s identifice corect atribuile fiecrei puteri dintr-un stat democratic

Obiectiv general: dobndirea de noi cunotine, priceperi, deprinderi privind modul de organizare
i funcionare a autoritilor statului democratic
Obiective operaionale:

s delimiteze conceptual termini: puterea legislativ, puterea exectiv, autoritatea


judectoreasc,

s defineasc, caracterizeze i s compare autoritile statului

s cunoasc instituile fiecrei autoriti i s le exemplifice

s-i mbogeasc cunotinele de cultur general

Strategii de instruire:
Metode: -predarea ntr-un mod activ;
-nvarea activ
-discuii libere
-exemplificare
Mijloace: -prezentare Power-Point
-film educativ
-joc interactiv
-dezbatere
Forme de organizare a clasei/grupei: colectiv, frontal
Bibliografie
Manual de Educaie Civic pentru clasa a-VIII-a, (2005), Elena Nedelcu/ Ecaterina Morar,
Bucureti, Editura All Educational

DESFURAREA ACTIVITII/LECIEI
ETAPE
1. Moment
organizatoric
2. Reactualizarea
cunotinelor

3. Captarea ateniei

TIMP

5 min

3 min

20
min

ACTIVITATEA PROFESORULUI

Realizarea
unei
legturi cu
lecia
anterioar
Asigurarea
ateniei
Pregtirea
pentru noua
activitate

ACTIVITATEA ELEVILOR

Se face un rezumat al ultimei lecii predate prin adresarea de


ntrebri.

Pregtesc materialele (carte,


caiet)
Sunt ateni i rspund la
ntrebrile profesorului.

Profesorul face o mic introducere prin adresarea unor ntrebri de


cultur general.
Prezentarea temei
Titlul leciei: Autoritile statului romn.

Se concentreaz i ncerc s
rspund la ntrebri.
Exprimarea opiniei n legtur cu
tema aleas

Filmule educativ
Verific nivelul i nelegerea informaile dobndite activiti
interactive de nvare
Predarea propriu-zis

Partciciparea activ
Acumularea informaiilor

Pregatete materialele necesare, verific prezena copiilor

5 min

4 Anunarea temei i a
obiectivelor
5. Dirijarea nvrii
(asimilarea de ctre
elevi a noilor achiziii n
sistemele noionale i de
experiene practice ale
acestora)

Obiective

STRATEGII DE
INSTRUIRE/
EVALUARE
metode, mijloace,
forme de org.
Conversaie
Dialog

Filmule tematic
Dezbatere
Feedback

6. Obinerea
performanei
(aplicarea celor nvate
n practic exerciii
sub subraveghere)

10 min

Asigurarea
condiiilor
pentru o
activitate pe
grupe

7. Asig. dobndirii
achiziiilor sau
Evaluare (exerciii
rezolvate autonom)

5 min

Evaluare
final

mparte copii n 4 grupe i le prezint cerinele pe care trebuie s le


rezolve mpreun. Se va consulta manualul.
Prima grup va folosi manualul i va rezolva cerinele din fia de
lucru:
1. Ce reprezint autoritatea statului? Cum este exercitat puterea
ntr-un stat democratic?
2.Enumerai i definii puterile statului democratic?
3. Caracteristici
Grupa 2 va defini noiunea de autoritate a statului i va specifica
imporntana acestora ntr-un regim democratic.
Grupele 3 va identifica i va prezenta formele de putere.
Ultima grup va preciza caracteristicile fiecare putere n parte.

Adreseaz frontal ntrebri elevilor din lecia predat.

Lucreaz n echipe,
concentrndu-se pe ndeplinirea
sarcinilor primite

Lucru n echip

Sunt ateni, reflecteaz i


rpspund la ntrebri
consultndu-se n grup

Conversaie

S-ar putea să vă placă și