Sunteți pe pagina 1din 4

ACTIVITATE INTEGRATA Proiect de activitate

EDUCATOARE : UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Nr. GRUPA: CAMPIONII TEMA ANUALA DE INVATARE: CINE SUNT / SUNTEM ? TEMA PROIECTULUI: Eu si familia mea TEMA ACTIVITATII: Vreau sa ma cunosc mai bine MODELUL INTEGRARII: polarizat ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: ADE: Activitate integrata (DS+DEC) Vreau sa ma cunosc mai bine Rutine: Pot sa fiu ordonat (exersarea unor deprinderi igienice) SCOPUL: Lrgirea si adncirea reprezentrilor despre om prin completarea experientei personale de viata , precum si contientizarea diferenelor dintre un biat si o fat. Aprofundarea cunostintelor cu privire la organele de simt . Tranzitii:Luati seama bine-gimnastica insotita de muzica(Prezentare Powerpoint ) OBIECTIVE OPERATIONALE: DS Sa inteleaga informatia primita; Sa manifeste interes si curozitate pentru cunoastere; Sa cunoasca denumirea degetelor Sa numere crescator in limitele 1-5 Sa indice organele de simt si utilitatea lor pentru organism DEC : S exerseze deprinderile tehnice specifice picturii Sa se mobilizeze pentru a cnta cntece pentru copii; Sa execute miscarile sugerate de text SRATEGII DIDACTICE:
1

a)METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, munca independenta, Diagrama Venn,metoda Colturile , Turul Galeriei. b)ELEMENTE DE JOC: surpriza, miscarea, manuirea materialelor, stimularea. c)RESURSE MATERIALE: Acuarele,foi de desen, panouri pentru expozitie,jetoane , calculator, panou cu diagrama ,etc. d)FORME DE ORGANIZARE: in grupuri mici, individual, frontal. BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru invatamantul prescolar M.E.C.I. 2009 Activitati bazate pe inteligente multiple ed. Reprograph 2007 Metode interactive de grup - ghid metodic - ed. ARVES 2008; Activitatea integrata din gradinita ghid pentru cadrele didactice preuniversitare D.P.H. 2008

Exemple de comportamente: ARTA : PicturaJucaria preferata a fetelor si a baietilor -sa- si aleaga jucaria preferata -sa utilizeze in cantitati adecvate acuarele si apa -sa pastreze acuratetea lucrarii -sa nu amestece culorile -sa picteze fara a depasi culorile STIINTA: Joc de masa Cu ce ma imbrac? -Sa sorteze imbracamintea specifica fetitei si baietelului in functie de anotimp -Sa aseze cartonasul in locul corespunzator -Sa motiveze alegerea facuta MATEMATICA /JUCARII MANIPULATIVE Construim fetita si baieelul din figuri geometrice -sa aleaga figurile geometrice potrivite pentru a realiza tema data -sa denumeasca figurile geometrice -sa indice culorile pieselor folosite

Se va incheia activitatea cu Jocul cu text si cntCantecul degetelor Joc :Simturile -Metoda Colturile Obiective: -sa denumeasca organele de simt -sa stabileasca cu ce simt putem depista obiectul indicat de jetonul extras -sa se grupeze dupa simtul adecvat -sa discute cu ceilalti colegi -sa motiveze alegerea facuta

Nr. Secvena Crt. didactic 1 Moment organizatoric i captarea ateniei

Coninutul abordat
-pregtirea materialelor necesare -aerisirea slii de grup Copiii venii la grdini, vor gsi in sala de grup o ppu si un ursule. Le spun ca pe ppu o cheam Maria , iar pe ursule Martinel. Stabilim c ppua este fetita iar Martinel este bieel. Captarea ateniei-Diagrama Venn Realizez doua cercuri mari care se intersecteaza . Intr-un cerc lipesc o fetita , iar in celalalt un baietel. Copiii enunta asemanarile si deosebirile dintre cei doi . Educatoarea le noteaza in fiecare cerc, sau in partea comuna , dupa caz . Educatoarea ii ghideaza pe copii prin intrebari pentru ca acestia sa descopere cat mai multe asemanari si deosebiri . Haidei s aflm ct mai multe lucruri despre biat i feti, pentru a ne cunoate pe noi mai bine.i pentru aceasta v propun s realizm la centru Stiin un joc, -Cu ce m mbrac -n care va trebui s alegei

Strategii didactice
Conversaia , explicaia, problematizarea

Evaluare

Anunarea temei i a coninutului

Conversia, explicaia

adecvat articolele de mbrcminte pentru baiat i fat , dup caz, la centrul art v propun s pictm atent, ingrijit , Jucria preferat a fetiei i pe cea a bieelului, iar la centrul Jucrii manipulative v propun s realizm Fetia i bieelul din figuri geometrice .

Desfurarea activitii

Copiii i vor alege centrele, dup realizarea sarcinilor se vor ndrepta ctre alte centre. Educatoarea ndrum , sprijin , apreciaz modul cum lucreaz copiii.Lucrrile realizate la centru art vor fi expuse pe un panou. Se va realiza prin jocul SIMTURILE -Metoda Colturile Voi aseza pe 5 masute cate un organ de simt:nas, ochi, limba, piele (mana ) ,ureche.ntr-o cutie cu surprize voi avea cate 5-6 jetoane cu obiecte care pot fi depistate (simtite ) cu organele enuntate. Copiii vor extrage cate un jeton prin metoda mana oarba , va analiza jetonul si se va deplasa catre masuta unde se afla organul de simt adecvat. Dupa ce se vor forma grupele copiii au 2 minute pentru a discuta intre ei, dupa care , un copil din fiecare grup va enunta obiectele , lucrurile care pot fi depistate (simtite ) cu fiecare organ de simt .

Asigurarea reteniei i transferului

Explicaia , conversaia , exerciiul , problematizarea -acuarele , pensule , joc , figuri geometrice -explicaia , conversaia demonstraia, problematizarea , exerciiulMetod a colurile -imagini cu organe de sim -jetoane -panouri

-Expunerea lucrrilor -Aprecieri verbale i gestuale -Se fac aprecieri verbale

ncheierea activitii

Prin turul galeriei se fizeaz activitatea i coninutul acesteia, se apreciaz lucrrile relizate la cele trei centre . Se interpretez Cntecul degetelor Se fac aprecieri i recomandri

-Turul galeriei -Aprecieri si recomandari

S-ar putea să vă placă și