Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Disciplina: Biologie animala
Clasa : a-VI-a
Profesor : Ramona Mancu
Tema : Nevertebrate pluricelulare- CELENTERATE
Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte

Obiective operationale

O1-sa prezinte mediul de viata al hidrei de apa dulce


O2-sa prezinte alcatuirea hidrei specificand componentele esentiale
O3-sa descrie modul de hranire, respiratie si excretia celenteratelor
O4-sa prezinte modul de inmultire al celenteratelor
O5-sa cunosca principalele specii de celenterate si importanta lor

Strategii didactice

Metode si procedee didactice: observatia, experimentul, conversatia, explicatia,


informatizarea
Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologic
Forma de activitate: frontala si individuala
Continut informational: conform programei
Resurse umane:clasa de elevi
Locul de desfasurare: sala de clasa
Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid
metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet.

Desfasurarea lectiei

1. Moment organizatoric verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei

2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite

3. Prezentarea noilor cunostinte


- prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea
corpului, functiile);
-se insista asupra elementelor noi care apar in alcatuirea corpului hidrei de apa
dulce(orificiul buco-anal, specializarea celulelor, prezenta primului tip de sistem nervos
difuz), comparativ cu celalte nevertebrate pluricelulare(buretele de apa dulce), aratand
elevilor caracterele de superioritate ale celenteratelor
- evidentierea elementelor de structura prezente in alcatuirea corpului protozoarelor
si spongierilor, elemente care se regasesc si in alcatuirea corpului hidrei de apa
dulce(pseudopodele-de la amiba, vacuola digestiva, celulele flagelate din corpul
spongierilor, capacitate de regenerare intalnita si la spongieri)
- enumerarea altor specii care intra in categoria celenteratelor(meduza, actinia,
coralul rosu, madreporarul) si importanta lor

4. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului


- elevii raspund la intrebarile profesorului
De ce hidra de apa dulce este un animal pluricelular?
Care este mediul de viata in care intalnim celenteratele?
Care sunt elementele structurale noi intalnite la celenterate?
Care sunt celelalte specii de celenterate si ce importanta prezinta ele?

5. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale

6. Evaluare notarea activitatii elevilor

Etapele Obiective Continutul stiintific Activitate elevi


lectiei operationale al lectiei
Moment -salutul
organizatoric -notarea absentelor
O1 - Explicatia originii cuvantului Cuvantul are originea in limba greaca,
Celenterate- clasa din care face si vine de la : coelos=cavitate si
parte hidra de apa dulce enteron=intestin

-Asa acum arata si numele, hidra


- Stabilirea mediului de viata al traieste in apele dulci(balti, lacuri, ape
hidrei de apa dulce lin curgatoare, fixata pe plante
acvatice)

Corpul hidrei este un polip( de la grec


O2 - Prezentarea unei planse ce polys=mult si podos=picior)
O3 reprezinta imaginea unei hidre Elevii observa forma
O4 de apa dulce(elevii primesc cate corpului(cilindrica) si partile
Prezentarea o fisa de lucru in care observa componente ale corpului-structura
cunostintelor desene cu structura externa si externa:
cea interna a hidrei) - talpa(cu care se fixeaza de
substrat)
- cavitatea digestiva
- tentacule(6-10)
- orificiul buco-anal( cu rol
de gura si anus)

-Evidentiati caractere de Spongierii sunt organisme:


suporioritate ale celenteratelor pluricelulare, heterotrofe, acvatice;
fata de cele ale procariotelor sunt organisme fixe(traiesc fixate pe
unicelulare si a spongierilor plante acvatice)
studiate in lectia trecuta( pe baza hidrei de apa dulce este alcatuit din
desenului ce reprezinta structura doua straturi de celule, intre care se
interna, reprezentat in fisa) afla o masa gelatinoasa.
- stratul extern contine:
- celule musculare
- celule nervoase
- celule urzicatoare.
- stratul intern ce captuseste cavitatea
digestiva, contine:
- celule flagelate care emit
pseudopode
- celule glandulare cu produc
sucuri digestive

I.Functia de relatie
1.Sensibilitatea
La orice atingere, hidra isi contracta
imediat tentaculele si corpul, ajungand
la marimea unei gamalii de ac(este
sensibila la factorii de mediu)
2.Miscarea
Prezentarea Se deplaseaza cu ajutorul tentaculelor
cunostintelor situate in jurul orificiului buco-anal.
II.Functia de nutritie
1.Hranirea este heterotrofa(prinde
prada cu ajutorul tentaculelor, o
imobilizeaza cu ajutorul celulelor
urticatoare si prin orificiul buco-anal,
-Prezentati functiile o introduce in cavitatea
organismului animal, tinand cont digestiva.celulele glandulare secreta
de schema lectiilor in care am sucuri digestive cu ajutorul carora o
studiat functiile indeplinite de parte din hrana este digerata in
organismul animal cavitatea digestiva; particulele ramase
sunt apucate de pseudopodele
celulelor flagelate, digestia
terminandu-se in vacuolele digestive
ale acestora.Restul de hrana nedigerata
este eliminata prin orificiul buco-anal.
2.Respiratia- se desfasoara direct la
nivelul celulelor corpului.
3. Excretia- se realizeaza prin orificiul
buco-anal.
III. Functia de reproducere
Reproducerea :
-vara(conditii favorabile) se
inmulteste prin inmugurire- pe corpul
ei apar muguri care cresc si se
transforma in noi hidre.
-toamna(conditii nefavorabile) se
inmulteste prin ou, care se formeaza
prin contopirea ovului cu
spermatozoidul; oul rezultat in urma
fecundatiei cade pe fundul apei, unde
rezista pana la primavara, cand da
nastere unei noi hidre..
Au capacitate de regenerare, datorata
slabei legaturi intre celulele
corpului(caracteristica intalnita si la
spongieri)

Celulele cu flagel si pseudopode din


stratul intern al corpului hidrei
dovedesc ca celenteratele au aparut din
timpurile foarte vechi, din stramosi
comuni cu ai protozoarelor si
Prezentarea spongierilor.
cunostintelor O5 Alte specii de celenterate si
importanta lor.
1.Meduza- celenterat marin, de
dimensiuni diferite, cu corpul in forma
de umbrela deschisa, se misca prin
cotractia marginilor unbrelei;
2.Actinia-traieste fixata pe stancile
din apropierea tarmului marii, are
aspect de floare de diferite
culori:rosu, balben, albastru=numele
de deditel de mare
3. Coralul rosu-traieste in marile
calde, la adancimi nu prea mari;
creste sub forma de tufe fixate pe
fundul apei. Are un schelet calcarus
care sustene polipii.Polipii sunt
grupati formand colonii.
Rol : este folosit de om pentru
obtinerea de obiecte de arta si
podoaba.
4. Madreporarul- traieste in marile
tropicale.Prin moartea acestuia,
scheletele se depun si se formeaza
insule de corali sau recife.
FISA DE LUCRU- SPONGIERI

1.Alcatuirea corpului BURETELUI DE APA DULCE

2.Alcatuirea corpului HIDREI DE APA DULCE


Peretele corpului Hidrei

orificiu buco-anal

tentacul

cavitate digestiva

A- Celule musculare
B- Celule nervoase
C- Celule urzicatoare
D- Celule flagelate
E- Celule glandulare

S-ar putea să vă placă și