Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa Mare 4
DATA-15.02.2012

INSTITUTOR: Cocuzel Lorena


TEMA: ,,Povestea pestisorului de aur,,Al.Puskin

CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Educarea limbajului

FORMA DE REALIZARE: povestirea educatoarei


SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 consolidarea deprinderii de a asculta o poveste şi de a reţine momentele principale, respectând succesiunea
 acestora;
 îmbogăţirea vocabularului preşcolarilor cu cuvinte si expresii noi utilizandu-le in noi propozitii si fraze;
 cultivarea sentimentului de dragoste pentru frumusetea operelor literare si a interesului de a ,,citi,, si de
 a-si largi orizontul cunoasterii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a)cognitiv-informative:
 să asculte cu atenţie povestea
 să precizeze momentele principale ale povestirii cu ajutorul tablourilor ilustrative;
 să inteleaga sensul cuvintelor noi din text utilizandu-le in noi structuri gramaticale; sa identifice mesajul etic al
povestii si sa clasifice personajele in functie de trasaturile lor de caracter(negative/pozitive) -
b)psiho-motorii:
 să-şi dezvolte atenţia voluntară, gândirea, imaginaţia
 să manifeste stabilitate şi perseverenţă în timpul activităţii
 să-şi dezvolte muşchii mici ai mâinii
c)afective:
 să prezinte în mod independent şi original impresiile, sentimentele, caracterizând personajele prin acţiunile lor
 să se implice afectiv în activitate

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, povestirea, observaţia, explicaţia, exerciţiul,


problematizarea
MATERIAL DIDACTIC: planşe reprezentând momentele principale ale povestirii,fise de lucru,creioane
colorate,lipici.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-,,Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii’’,Ediţia a II-a, revizuită şi adăugită,Bucureşti,
2005
-,,Dezvoltarea vorbirii în grădiniţa de copii şi în clasele I şi a II-a’’, Editura Didactică şi Pedagogică,RA,Bucureşti,
1996
DURATA: 30-35 min.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢFIC STRATEGII EVALUAREA
DIDACTIC LE INSTRUMENTE
DIDACTICE ŞI INDICATORI
Captarea atenţiei va fi realizata printr-o
scurta conversatie,prezentandu-le celor
CAPTAREA mici un personaj de la teatrul de papusi
ATENŢIEI care doreste sa participe cu toate
marionetele la o activitate de educarea Conversaţia orala
limbajului .Avand in vedere ca in ziua
de joi vor sosi la gradinita pentru un
spectacol de teatru ei doresc sa asiste si
sa ii observe pe cei mici la aceasta
activitate de povestire incadrata in
proiectul tematic ,,Lumea din
adancuri;;
Copiii au fost incantati de aceasta
vizita si i-au invitat pe musafiri sa li se
alature.

Copiii au fost solicitati sa raspunda la


RREACTUALIZAREA intrebarile adresate privind tema
saptamanii, denumirea animalelor
ACUNOSTINTELOR acvatice,caracteristicile acestora,mediul
lor de viata facandu-se trecerea la
anuntarea temei . Conversaţia Evaluare orala

Copiii vor fi anuntati ca astazi vor


ANUNŢAREA audia povestea numita ,,Povestea
TEMEI pestisorului de aur,,de
Al.Puskin.Acestia au fost atentionati sa Explicaţia
audieze cu atentie textul narat de catre
educatoare deoarece in incheierea
activitatii vor participa la o scurta
dramatizare a povestii.
DIRIJAREA Povestea va fi narata de catre
ÎNVĂŢĂRII educatoare,aceasta nuantandu-si vocea
in functie de dialogul personajelor.Pe
parcursul nararii povestii,educatoarea
va explica cuvintele noi din text si va
cere copiilor sa formuleze propozitii cu Povestirea
acestea.Povestind, educatoarea va Evaluare
prezenta pe rand si tablourile orala
momentelor principale.Aceasta va cere
copiilor sa caracterizeze personajele in Problematiz-
functie de trasaturile de caracter(faptele area
acestora) Copiii vor fi solicitati sa
denumeasca mesajul etic al
povestii.Deasemeni educatoarea va
solicita 2-3 copiii sa povesteasca ajutati
de tablourile ilustrative momentele
principale ale povestii,dialogul
personajelor si sa creeze un alt final al
acesteia.

EVALUAREA In incheierea activitatii, copiilor li


ACTIVITĂŢII se va cere sa gaseasca sinonime ale Problematiz- Evaluare
cuvintelor lacom,viclean,guraliv si area scris
sa formuleze propozitii cu acestea.
Li se vor distribui fisele de lucru iar
acestia vor rezolva sarcinile date.
Pentru ca intreg continutul sa fie
insusit se va desfasura o scurta Explicaţia
dramatizare a povestii respectandu-
se momentele principale.Copiii vor
fi aplaudati si recompensati de catre
marionetele de la teatrul de papusi
si vor fi invitati la spectacolul de joi
organizat la nivelul gradinitei.

ÎNCHEIEREA În încheierea activităţii voi face câteva


ACTIVITĂŢII aprecieri cu privire la modul cum s-au
comportat şi cum au răspuns.
La ieşirea din clasă se va cânta Conversaţia Evaluare
cântecul: orala
,,LA PESCUIT,,.

S-ar putea să vă placă și