Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 23.04.2014
CLASA: a V – a C
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română
PROFESOR: PĂCURARU IULIANA
SUBIECTUL: Portretul literar
TIPUL LECŢIEI: Mixtă

COMPETENŢE GENERALE:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:
3.2. recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ;
3.3. identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar;
4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o temă, urmărind un plan.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

 O 1. să identifice rolul personajelor în ansamblul operei literare;


 O 2. să identifice modurile de expunere din text;
 O 3. să identifice figurile de stil folosite în descrierea personajului;
 O 4. să definească modalităţile de caracterizare a unui personaj;
 O 5. să realizeze o scurtă compunere în care să caracterizeze un prieten, animalul preferat sau un personaj preferat.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode de învăţământ şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, starburst, Fişa personajului.

 Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: fişe de lucru, tabla, manualul.

 Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală, activitate ,,în perechi”.

 Locul de desfăşurare: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. Pamfile, Alina, Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2003.
2. Popescu, Ştefania, Gramatica practică a limbii române, Editura Tedit FZH, Bucureşti, 2009.
3. Sâmihăian, Florentina, Sofia Dobra, Alexandru Crişan, Limba română. Manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti,
2004.
4. Sâmihăian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii şi literaturii române, vol.I, Credis, Bucureşti, 2005.
5. Sâmihăian, Florentina, Sofia Dobra, Nicoleta Kuttesch, Limba şi literatura română pentru clasa aV-a, ART, Bucureşti, 2010.

 Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.


Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacităţi sporite de învăţare, iar restul posedă resurse
suficiente astfel încât să colaboreze cu profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

 Timp: 50 minute
DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE T ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII EVALUARE
LECŢIEI I DIDACTICE
M Metode Mijloace
P
1.Momentul 1’ -Salutul -Răspund la salut
organizatoric -Notarea absenţilor - Îşi pregătesc materialele necesare
-Voi avea grijă ca elevii să îşi pregătească orei
materialele necesare orei de limba română.

2. Verificarea 5’ -se verifică tema selectiv. -răspund întrebărilor puse.


temei şi a MO:
cunoştinţelor
anterioare
2.Captarea şi 3’ -Cine a văzut vreodată un portret? -răspund cerinţelor conversaţia tabla
menţinerea Cum se realizează un portret?
atenţiei

3. 2’ - Voi anunţa tema şi obiectivele lecţiei: -Răspund cerinţei. Explicaţia Tabla Observare
Anunţarea temei ,,Astăzi vom continua studiul operei literare -Elevii îşi notează titlul lecţiei. sistematcă
şi a competenţelor Românii supt Mihai-Voievod Viteazul de
Nicolae Bălcescu..
-Voi nota titlul lecţiei pe tablă: Portretul
literar
4. Dirijarea 2 -Cum am putea defini portretul literar? -Elevii răspund întrebărilor. Conversaţia Încurajez şi
învăţării 3’ Portretul literar = text descriptiv care catihetică ajut elevii
prezintă imaginea unui personaj literar. Evaluare orală
-Care sunt personajele pe care le întâlnim în Observare
acest text literar? Ce fel de personaje sunt? -Elevii desenează schema sistematică
-Care sunt momentele subiectului şi ideile caracterizării personajului în caiete, iar Starburst
principale (pe scurt)? profesorul la tablă.
-Desenez pe tablă schema caracterizării -Elevii precizează care sunt
personajului. personajele, momentele subiectului şi Fişa
-Cer elevilor să identifice în text pasajele modurile de expunere. personajului
unde este descris Mihai-Viteazul. -elevii lucrează atât individual, cât şi
- Anexa 1 – Starburst în perechi.
-Anexa 2 – Fişa personajului

5. Asigurarea -Feed-back-ul se realizează pe întreg


feed-back-ului, a parcursul etapei Dirijarea învăţării şi se
retenţiei şi a concretizează prin aprecieri verbale.
transferului

6.Tema pt. acasă 1’ Realizaţi portretul unui prieten, animalului -notează tema.
preferat sau al unui personaj preferat într-o
compunere de 20 de rânduri.

S-ar putea să vă placă și