Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:
SCOALA
CLASA: a- III-a
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vara
SUBIECTUL LECŢIEI: La secere-după Ion Agârbiceanu
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: formarea unor deprinderi de operare cu
cunoştinţe însuşite
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.3-să redea prin cuvinte proprii conţinutul unui fragment
dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat
3.2- să desprindă ideile principale dintr-un text citit
3.3-să citească în mod conştient, corect, fluent şi expresiv
un text cunoscut
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 -să citească textul în ritm propriu, respectând intonaţia
impusă de semnele de punctuaţie;
O2 - să formuleze întrebări/răspunsuri legate de conţinutul
textului
O3- să alcatuiască planul de idei al lecţiei,
O4 -să povestească fragmentele lecţiei
O5 -să colaboreze în cadrul grupului la realizarea sarcinilor
comune
O6 -să participe activ şi conştient la lecţie
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse procedurale: exerciţiul, conversaţia, explicaţia,
problematizarea, citirea în lanţ, cubul, cvintetul, expunerea
Resurse materiale: fise de lucru, manual, caiete, cub,
auxiliar
Material bibliografic:
Programa şcolară pentru clasa a III-a (2004);Tudora Piţilă,
Cleopatra Mihăilescu
Auxiliar pentru clasa a III-a, Iaşi, Editura Euristica, 2005;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe, individual
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
RESURSE UMANE: 16 elevi
SECVENŢE OB CONŢINUT INSTRUCTIV- EDUCATIV STRATEGI EVALUARE
DIDACTICE I
. DIDACTIC
E
Moment Stabilirea ordinii şi
organizat
oric disciplinei , crearea condiţiilor conversaţ frontală
optime începerii orei prin ia
pregătirea materialului didactic
necesar şi aranjarea
mobilierului.
Verificar Se verifică tema pentru
ea şi observaţi
reactuali acasă cantitativ, în timp ce a;
zarea O2 elevii recitesc textul suport.
cunoştin se
ţelor Verific apoi tema sub aspect conversaţ
a) calitativ. ia; apreciază
Verificare răspunsur
a temei Se adresează câteva
întrebări legate de conţinutul ile
b)
textului.( Cine este autorul?, Ce elevilor
Verificarea
cunoştinţel învăţătură se desprinde? Când
or se desfăşoară acţiunea? Unde
anterioare se desfăşoară acţiunea? De ce
textul se numeşte “La secere”?
Captarea Elevii sunt invitaţi să aleagă se
atenţiei
din proverbele scrise pe tablă pe conversaţ apreciază
O6 acelea care se potrivesc cu ia capacitat
textul”La secere”după I. ea de a
Agârbiceanu: explicaţia realiza
Ulciorul nu merge de multe ori corelaţii
la apă. între
Munca e blagoslovită/Când te ţii proverbe
de ea, ai pită. şi
Ai carte, ai parte! conţinutu
Omul harnic, muncitor, de pâine ri
nu duce dor.
Se discută proverbele şi se
motivează alegerea celor ce
corespund textului.

Anunţare Se anunţă tema şi obiectivele expunere


a
titlului şi lecţiei a
a
obiectivel
or
Se solicită elevii să lectura se
Dirijarea delimiteze câte un fragment al explicativ apreciază
învăţării O1 lecţiei, să-l citească, să-l ă modul în
povestească şi să scoată ideea care
O3 principală. conversaţ citesc,
Se pun în ordine ideile, ia povestes
O4 alcătuindu-se planul de idei, c şi
care va fi notat atât pe tablă, cât desprind
şi în caiete. ideile
Plan de idei principale
1. Zi de vară, la seceriş.
2. Prânzul la câmp.
3. Odihna secerătorilor.
4. Reluarea lucrului.
5. Întoarcerea în sat, spre
seară.
Obţinerea Se reaminteşte metoda cubului: explicaţia
performan
ţei pe cele şase feţe ale cubului frontală
sunt scrise cuvintele:
Descrie Analizează, exerciţiul
Compară Aplică
Asociază Argumentează
Clasa se împarte în şase grupe,
O5 se învârte cubul pentru a stabili munca în
sarcina fiecărei echipe. Se trece echipă apreciez
la rezolvarea exerciţiilor de pe răspunsur
faţa nimerită . ile
După expirarea timpului de care
lucru, fiecare echipă îşi va alege explicaţia respectă
un reprezentant, care va regulile
O6 prezenta rezolvarea, impuse
corectându-se eventualele de
greşeli. conversaţ această
Elevii vor fi solicitaţi apoi să ia metodă
realizeze Cvintetul:
 Primul vers constă într-un
singur cuvânt semnificativ
din text (substantiv)
 Al doilea vers este format
din două cuvinte care
descriu
subiectul( adjective) exerciţiul
 Al treilea vers este
format din trei cuvinte care
exprimă acţiuni ale
subiectului (verbe)
 Al patrulea vers este evaluare
format din patru cuvinte formativă
care exprimă sentimente
faţă de subiect ( propoziţie)
 Ultimul vers este format
dintr-un cuvânt care
exprimă esenţa subiectului
Ex: Secerătorii/ Tăcuţi, harnici/
Tăind, legând, clădind/
Trudescesc să aibă pită/ Ţărani.
Evaluarea Se vor face aprecieri aprecieri
activităţii
generale şi individuale cu privire conversaţ generale,
la modul în care elevii au ia individule
participat la lecţie. explicaţia

Asigurare Se explică elevilor în ce constă


a retenţiei
şi tema: ex...pg...
transferul Se adresează o întrebare
ui
sintetizatoare: Despre ce am
discutat astăzi la limba şi
literatura română?

,,LA SECERE”
METODA CUBULUI

1. Descrie
Scrie, din textul „La secere”, cuvintele
ce arată însuşiri ( adjective):

- văzduhul ........................
şi .....................
- boabele ............................
- spicele ......................
- pâine............................
- lanul .................
- stele ..................

2. Compară
Notează cuvintele cu sens opus:
a creşte #
copt #
pline #
a coborî #
deasupra#
apus#

3. Asociază

Formează perechi de cuvinte cu acelaşi


înţeles:

văzduh neamuri
a împietri a aprinde
a clădi cer
a aţâţa a construi
rude repede
în grabă a încremeni

4. Analizează

Subliniază cu roşu subiectele şi cu


albastru predicatele din propoziţiile:
Saveta învârtea de zor mămăliga
în ceaun.
Copiii au venit în grabă cu
lingurile.
Cântecul greierilor răsună în
văzduh.
În holde swcerile vâjâie.

5. Aplică

Transformă substantivele în adjective:

broboadă - îmbrobodit
pânză -
pădure -
boboc -
podoabă -
puşcă -

6. Argumentează
Realizează un desen inspirat din textul ,,La
secere” de Ion Agârbiceanu.

1. 2. 3.
DESCRIE COMPARĂ ASOCIAZĂ
4. 5. 6.

ANALIZEAZ APLICĂ ARGUMENTEA


Ă ZĂ

S-ar putea să vă placă și