Sunteți pe pagina 1din 9

Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a

Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010

PROIECT DE LECŢIE
Data: 10. 03. 2010
Clasa a III-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare : Copilăria
Subiectul lecţiei: „Bunicul” după Barbu Ştefănescu - Delavrancea, exerciţii pe baza textului
Categoria de lecţie: Formare și consolidare de priceperi și deprinderi
Obiectiv fundamental : Formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor elevilor
referitoare la conținutul textului; dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, fluentă, conștientă
și expresivă; îmbogățirea vocabularului cu expresii și cuvinte noi.
Obiective operaţionale:
A.Cognitive:
O.C.1. – să citească corect textul lecției cu intonația cerută de semnele de punctuație;
O.C.2 – să utilizeze în vorbire, propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
O.C.3. – să dea exemple de adjective pentru substantivele date;
O.C.4. – să explice cuvintele și expresile frumoase întâlnite în textul lecției;
B.Psihomotorii:
O.PM.1– să scrie lizibil şi îngrijit, in ritm propriu, respectând normele scrierii caligrafice si
ortografice
C.Afective:
O.A.1 – Să trăiască bucuria reuşitei personale şi a clasei;
O.A.2 – Să manifeste interes pentru participarea la lecţie şi dorinţă de afirmare
Resurse:
A. Bibliografice :
 Silvia Nuţă -Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Aramis,
Bucureşti, 2000
 Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 1993
 M.E.C-Programa şcolară – a III-a, Bucureşti, 2004.
 T. Piţilă,C. Mihăilescu, Limba şi literatura română – manual pentru clasa a III-a, Ed.
Aramis, Bucureşti, 2005
B. Metodologice:
1. strategii didactice: algoritmice, deductive, inductive
2. metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, metoda cubului,
observația
3. forme de organizare: frontală individuală
4. mijloace didactice: manualul, caiete, fişe de lucru
C. Temporale: 50 minute

1
Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a
Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010
D. Umane: 13 elevi

DESFĂŞURAREA LECŢEI

OB. MOMENTELE CONŢINUTURI STRATEGII TI EVALU


OPER LECŢIEI DIDACTICE MP ARE
O.A.2 Moment  Asigur un climat de ordine şi disciplină -conversaţia 2’ frontală
organizatoric necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei - instructajul
 Le cer copiilor să alcătuiască propoziţii în -conversaţia 8’ scrisă
O.C.2 Reactualizarea care să folosească cuvinte sau expresii pe frontală
cunoştinţelor care le-au reţinut din textul ,,Bunicul” după individua
O.PM.1 dobândite Barbu Ștefănescu Delavrancea, timp în care lă
anterior verific tema din punct de vedere cantitativ şi
calitativ.
 Verific munca independentă prin
enunţarea orală a răspunsurilor.

O.A.2 Captarea atenţiei  Împart copiilor bileţele cu ghicitori despre -conversaţia 3’ orală
bunici. -problemati frontală
zarea individua

O.C.2 Anunţarea temei  Solicit copiilor să spună răspunsul -conversaţia 3’ orală
şi a obiectivelor ghicitorii pe care au primit-o.
 Vă propun azi o lecţie în care vom rezolva
exerciții pentru a ne consolida cunoștințele
referitoare la textul ,,Bunicul” după Barbu
Ștefănescu Delavrancea.
O.C. 1 Dirijarea ● Elevii vor citi (citire în lanţ, citire pe -conversaţia frontală
procesului de roluri) cu multă atenţie, pentru a reţine cele dirijată orală
consolidare mai importante momente ale acţiunii.

● Le voi împărţi o fişă copiilor în care li se


O.C.2 cere să răspunda la câteva întrebări - explicaţia 20’ individua
referitoare la textul ,,Bunicul”. Explic - exerciţiul lă
cerinţele. Răspunsurile vor fi enunţate oral. scrisă

● Pentru ca ora nostră să fie mai interesantă


O.C.3 m-am gandit să lucrăm pe mai multe grupe.
O.C.4 Fiecare grupă va primi două sarcini de lucru - explicaţia
O.PM.1 pe care va trebui să le rezolvaţi în timp util. - exerciţiul
Le explic copiilor cerinţele de lucru.

2
Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a
Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010
O.C.3 Asigurarea ●Elevii vor primi o fișă de lucru cu exerciții -conversaţia 10’ individua
O.C.4 retenţiei şi a formulate pe baza textului ( anexa 3). După -problemati lă
O.PM.1 transferului terminarea sarcinilor trebuie să aleagă una zarea scrisă
dintre cele trei “feţe” propuse, alegere prin
care işi exprimă părerea cu privire la ora
desfăşurată.

O.A.1 Încheierea  Laud întregul colectiv al clasei a III-a -conversaţia 2’ individua


activităţii pentru disciplina, atenţia, răspunsurile clare lă
şi corect elaborate, seriozitatea de care au
dat dovadă.
Tema pentru  Pentru ora de mâine aveți de rezolvat -conversaţia 2’
acasă exercițiul 2 de la pag 83 (jos). -explicaţia

3
Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a
Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010

Anexa 1
FIȘĂ DE EVALUARE

4
Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a
Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010

Anexa 2
Activitate pe grupe (metoda cubului)

Bunicul
după Barbu Ștefănescu Delavrancea

GRUPA I – DESCRIE
Scrie pentru fiecare substantiv adjectivul potrivit din text:
Substantiv Adjectiv
pletele
ani
ochi
obrajii

COMPARĂ
Completează comparațiile următoare:
pletele bunicului sunt albe ca
obrajii copiilor sunt rotunzi și roșii ca
zâmbetul său era blând ca
ochii sunt negrii ca

5
Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a
Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010
Anexa 2
Activitate pe grupe (metoda cubului)

Bunicul
după Barbu Ștefănescu Delavrancea

GRUPA II – ANALIZEAZĂ
Scrie substantivele și adjectivele din următoarea propoziție în tabele:

Ochii blânzi și mângâietori privesc spre poartă.

SUBSTANTIV FELUL NUMĂRUL

ADJECTIV

ASOCIAZĂ
Unește cuvintele din coloana A cu cele din coloana B:
A B
bunicul părul
pletele fecior
bucălăi grăsuți
băietan tata-moșu

6
Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a
Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010

Anexa 2
Activitate pe grupe (metoda cubului)

Bunicul
după Barbu Ștefănescu Delavrancea

GRUPA III – APLICĂ


Caracterizați-l pe bunicul din textul studiat și argumentați descrierile făcute, ținând cont de
informațiile oferite de text:

bunicul

ARGUMENTEAZĂ
Care este învățătura care se desprinde din text?
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
................................................................................................

7
Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a
Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010

ANEXA 3
FIȘĂ DE LUCRU
Bunicul
după Barbu Ștefănescu Delavrancea

1. Selectează adjectivele din următoarele propoziții:


Bunicul stă pe prispă. Pletele albe și crețe, parcă sunt niște ciorchini de flori albe. Peste ele
au nins ani mulți și grei.

2.Alege, din ultimul fragment al textului, substantivele care denumesc ființe.

3. Formulați enunțuri în care cuvintele roșie, șiret, mare să fie pe rând, substantive, apoi
adjective.
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
...........................................................................................................

4.Completează după model:


a) tricou vișiniu- vișiniul tricou
lan auriu - .......................................
bunic grijuliu - ................................
b)ochi albaștri – albaștrii ochi
bunici blânzi - ................................
ochii mângâietori - .........................

La sfârșitul orei mă simt:

8
Şcoala cu clasele I – VIII Gepiu clasa a III-a
Înv. Dobra Ştefania an şcolar 2009/2010

Anexa 4
Ghicitoare

Sunt mai marii mei părinţi


Ce iubesc nepoţi cuminţi
Îmi fac poftele de mic
O bunică şi-un.............!

Anexa 4
Ghicitoare

Sunt mai marii mei părinţi


Ce iubesc nepoţi cuminţi
Îmi fac poftele de mic
O bunică şi-un.............!

Anexa 4
Ghicitoare

Sunt mai marii mei părinţi


Ce iubesc nepoţi cuminţi
Îmi fac poftele de mic
O bunică şi-un.............!

Anexa 4
Ghicitoare

Sunt mai marii mei părinţi


Ce iubesc nepoţi cuminţi
Îmi fac poftele de mic
O bunică şi-un.............!

S-ar putea să vă placă și