Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Matematica Clasa I Inspectie
Proiect Didactic Matematica Clasa I Inspectie
2013
CLASA: I-B
OBIECTUL: Matematică
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
Consolidarea strategiilor algoritmice de numarare si scriere a numerelor in concentrul 0-100, printr-
un joc didactic : "Sa-i reamintim lui Jojo! "
OBIECTIVE DE REFERINTA :
O.R.1.1 - sa inteleaga sistemul zecimal de formare a numerelor (din zeci si unitati), utilizand
obiecte pentru justificari
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
O.C.1 - Să numere logic , cursiv, în concentrul 0 – 100, crescător şi descrescător fără a utiliza
material de sprijin;
O.C. 2 - Să ordoneze crescator si descarescator numere naturale din concentrul 0-100
O.C. 3- Să găsească vecinii numerelor ;
1
O.C.2 - sa compare corect numerele in concentrul 0 - 100;
O.C.7 – să efectueze oral şi scris operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 30, fără
trecere peste ordin;
AFECTIV-ATITUDINALE:
PSIHOMOTORII:
2
STRATEGII DIDACTICE:
EVALUARE:
-observarea sistematică;
-autoevaluarea;
-aprecieri verbale;
Durata: 45 de minute;
Bibliografie:
Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa Şcolară – clasele I şi a II-a, Editura
„Didactica Press”, Bucureşti, 2004;
Simionica Elena, Caraiman Florica, Matematica … prin joc, Editura Polirom, Iaşi, 1998.
Aurel Maior, Elena Maior, Matematică pentru clasa I, Editura ,,Aramis”, Bucureşti,
2004 ;
Metodica predării matematicii
Didactic.ro
3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVALUARE
Nr ETAPELE OB.
crt LECŢIEI OP.
ACTIVITATEA Metode şi Resurse Forme de
ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI procedee materiale organizare
ELEVILOR
1. MOMENT -Asigurarea condiţiilor optime pentru -Elevii se pregătesc 2’
ORGANIZATORIC buna desfăşurare a lecţiei şi pregătirea pentru ora de *conversaţia
2’
materialelor necesare matematică
aprecieri
Completeaza cu litere:
1. 16-10= verbale
2. Semnul adunarii: -Elevii citesc cu
3. Numerele care se aduna se numesc
4. 2,4,6,8 sunt numere .... atenţie fiecare
2. Continua sirurile: cerinţă din fisa şi o 5’
c)5, 10, 15, ____, ____,____, ____, ____, ____50, 55, 60 rezolva
d)100, 99, 98, ____, ____,____, ____,____, ____, ____, 90
Daca ai terminat uneste punctele si coloreaza!
5
-numarati crescator din 1 in 1 de la: 35
la 42; 88 la 95;
-numarati descrescator din 1 in 1 de la: 20’ *frontal
53-44; 21 la 14; Apreci-
-Numarati crescator din 2 in 2 de la 26 -Raspund la intrebari ANEXA eri
la 34; NR.4 verbale
-Numarati crescator din 5 in 5 de la 80 si
la 100; recom-
- Care sunt vecinii numerelor: 54, 36, pense
68, 29?
-aflati numarul cu 7 mai mare ca 10;
cu 5 mai mare ca 22; *frontal
-aflati numarul cu 3 mai mic decat 13;
cu 20 mai mic decat 30.
ANEXA 6
Dragii copii, pentru a-i arata lui Jojo ce
prieteni buni suntem noi, ca intr-o
familie, vom lucra cate o fisa de lucru in
perechi. Randul de la fereastra o fisa, cel
de la mijloc o fisa si cel dinspre usa o
fisa.
Se impart cele 3 tipuri de fise. ANEXA 6
Concurs!!! Primesc fisele si 5’
REALIZAREA
FEED-BACK-ULUI Am pregatit si un concurs pentru voi. incep sa le rezolve
Randul de la geam va fi grupa berzelor,
cel din mijloc, grupa randunicilor si cei
dinspre usa grupa lebedelor. Fiecare
copil va primi cate o fisa cu o intrebare
la care sa raspunda. Aveti la dispozitie 2
minute, apoi numaram cate raspunsuri
corecte are fiecare grupa si aflam care
grupa a castigat.
- Se imapart fisele de concurs:
7
ANEXA NR. 1
BRAINSTORMING
ADUNAREA SCĂDEREA
8
ANEXA NR.2
CADRANELE
Realizaţi in grup:
1. 2.
3. 4.
Din şirul dat de numere: 12, 5, 78, 43, 2, 9, 24, 99, 50, 31, scrieţi în cadranul:
1. -numerele pare
2. – numerele impare
1. Află suma numerelor 12 şi 1. Află diferenţa numerelor 77 1. Află numărul cu 6 mai mare 1. Află numărul cu 32 mai
35: şi 30: decât 41: mic decât 67:
……………………… ……………………………… ………………………………… …………………………….
3. Pe cer erau 15 nori cenuşii. Au 3. In pădure erau 43 ciupercute. Peste 3. In copac erau 97 de flori roz. Dintre 3. In copac erau 32 de frunze verzi.
mai apărut pe cer încă 12 nori. noapte au mai apărut 36 ciupercute. acestea s-au uscat şi au căzut 45 flori. Azi au mai infrunzit incă 17 frunze.
Cate ciupercute sunt acum? Cate flori au mai rămas in copac? Cate frunze verzi are copacul acum?
Câti nori sunt acum pe cer?
........................................................... .............................................................. ...........................................................
........................................................
4. La numărul care se află intre 29 şi 4. Din numărul care se află intre 87 şi 4. La numărul care se află intre 63 şi
4. Din numărul care se află intre
31 adaugă numărul 43. 89 scade numărul 38. 61 adună numărul 28.
35 şi 37 sacade numărul 10.
............................................................. .............................................................. ...........................................................
........................................................
5. Din cel mai mare număr de două 5. Scrie numărul 98 ca sumă a două
5. La cel mai mic număr de două 5. Scrie numărul 28 sub forma unei
cifre scade cel mai mic număr de două numere.
cifre adaugă numărul 80. sume de două numere.
cifre.
..............................................................
........................................................ ..................................................... ...........................................................
6. Efectuaţi: 6. Efectuaţi:
6. Efectuaţi: 6. Efectuaţi:
10
ANEXA NR.4
Se dă numărul 4. Ştiind că acestui număr i se adaugă numerele din pătrate şi i se scad numerele din cercuri, află
rezultatul final. Scrie rezultatul în triunghi.
15 5 3 22 10
70 23 33 30 20
11
ANEXA NR. 5
Joc didactic
Omiduţa jucăuşă
Sarcina:
- pentru fiecare răspuns corect pot lipi un cerculeţ la trupul omidei
Calcul mintal:
Dublul lui 30
Cât fac 6 cu 51
Cât e 79 fără 70
12
ANEXA NR. 6
Fişă de lucru – Tema pentru acasa
65 + ….= 68
..... + 43 = 45
......+ .....= 80
ANEXA NR. 7
Scrisoarea
Dragi copii,
Vă mulţumesc din suflet pentru ajutor! Aţi rezolvat corect exerciţiile şi problemele. Aşa copacul nu mai e singur şi trist iar
eu pot să mă bucur de toate frumuseţile naturii in drumul meu spre casa bunicii. Vă place rodul muncii voastre?
Vă feicit pentru cum aţi răspuns şi cum aţi rezolvat exerciţiile şi problemele. Toţi sunteţi caştigători de aceea veţi fi
răsplătiţi.
Cu drag,
Scufiţa roşie
14
15