Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 26.02.2020
Unitatea de învățământ:
Propunător:
Grupa:Mică
Tema anuală de învățământ:„Când ,cum și de ce se întâmplă”
Subtema:Zvon de primăvară
Tema zilei:„Sunt micuț și frumușel și mă cheamă ghiocel”
Forma de realizare:Activitate integrată:(ADP+ALA1+ADE+ALA2)
Durata:o zi
Elemente componente ale activității integrate:
Activități de dezvoltare personală:(ADP)
Întâlnirea de dimineață:„Din grădină mititel mi-a surâs un ghiocel”
Jocuri și activități didactice alese(ALA1):
 Construcții:„Ronduri cu ghiocei”
 Artă:„Ghiocelul ”–colorare
Activități pe domenii experențiale(ADE)
 DLC-Memorizare:„Ghiocelul ” de Elisaveta Novac
 DOS-Lipire:Ghiocelul
Jocuri și activități recreative(ALA2):
 Joc de mișcare :„Ștafeta ghiocelului”
 Joc liniștitor :„Trezește-te ghiocelule”

 Scopul activității: Imbogatirea cunostintelor despre anotimpul


primavara prin stimularea intelectula a potentialului expresiv si
creativ al prescolarilor
 Domenii de dezvoltare:
1.Dezvoltarea fizica,a sanatatii si igienei personale

2.Dezvoltarea socio-emotionala

3.Capacitati si atitudini de invatare

4.Dezvoltarea limbajului,a comunicarii si a premiselor citirii si scrierii

5.Dezvoltarea cognitiva si cunoasterea lumii

 Dimensiuni ale dezvoltarii


 Moticitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiara
Reper :
1.Copilul ar trebui sa fie capabil sa si coordoneze muschii mari ai corpului cu un scop
al miscarii
2.Copilul ar trebui sa fie capabil sa utilizeze mainile si degetele pentru scopuri
diferite
 Interactiuni cu adulti si copiii de varste apropiate
Reper:
1.Copilul ar trebui sa fie capabil sa ceara ajutorul adultului cand are nevoie
2.Copilul ar trebui sa fie capabil sa interactioneze pozitiv cu copii de varta apropiata
 Activare si manifestare a potentialului creativ
Reper:
1.Copilul ar trebui sa fie capabil sa manifeste creativitate in activitatile zilnice
 Finalizarea sarcinilor si a actiunilor(persistenta in activitati)
Reper:
1.Copilul ar trebui sa fie capabil sa continue sarcinii,chiar daca intampina dificultati
 Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute
Reper:
1.Copilul ar trebui sa sa fie capabil sa asculte in scopul intelegerii limbajului
2.Copilul ar trebui sa fie capabil sa comunice eficient
 Caracteristici structurale si functionale ale lumii inconjuratoare
Reper:
1.Copilul ar trebui sa fie capabil sa observe si sa descrie caracteristici ale lumii vii
Obiective(ADP+ALA1+ADE+ALA2):
Cognitive:
 Să utilizeze formule de salut adecvate;
 Să sesizeze absența sau prezența unui coleg;
 Să observe cu atenție vremea ,oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia;
 Să recepteze mesajul poeziei;
 Să reproducă poezia clar,corect și expresiv;
 Să denumească materialele utilizate în activitatea practică;
 Să verbalizeze acțiunile intreprinse ,folosind limbajul adecvat ;
 Afective:
 Să manifeste interes pentru activitate prin participarea activă și conștientă;
 Să coopereze în îndeplinirea unor acțiuni de joc comunicând cu partenerii;
 Să aibă în vedere aspectul îngrijit al lucrării,consolidându-și deprinderea de
acuratețe;
 Să trăiască bucuria finalizării lucrării;
 Să-și exprime opinia față de lucrarea proprie și/sau față de lucrarea celorlalți
motivându-și părerea;

 Psiho-motorii:
 Să participe cu interés la activitate ;
 Să mânuiască materialele puse la dispoziție pentru executarea temei propuse
integrându-se în ritmul de lucru impus de activitatea desfășurată;
 Să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru pentru o bună
coordonare oculo -motorie;
 Să răspundă motric la o comandă dată;
Resurse procedurale:conversația,explicația, demonstrația,exercițiu ,munca
independentă,turul galeriei.;

Resurse materiale: ghioceii, cutie cu surprize, imaginii cu ghiocei,planse model


,lipici,hârtie cartonată colorată,dvd,elemente decupate(codiță,floare);

Forme de organizare:frontal, individual;

Evaluare: -continuă prin aprecieri asupra modului de execuție ,stimularea verbală și


observarea comportamentului copiilor,

-Finală-prin analiza lucrărilor executate în cadrul expoziției organizate;

Bibliografie:
 „Revista învățământului preșcolar”-Ed.Arlequin,2011,
 „Învățarea bazată pe proiecte”-auxiliar didactic pentru aplicarea noului
Curriculum” :Viorica Preda,Elena Gongea,Mitrulescu Veronica,Silvia Breben....Ed.
Arves,2009.
 Antologie de proiecte tematice pentru activități integrate „Ed.Diana,2011
 www didactic,ro

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu „Întâlnirea de dimineață”.În cadrul întâlniri de dimineață copiii


sunt așezați în semicerc pentru a putea vedea mai bine și a relaționa în bune condiții.
Pentru ca „Salutul ” nostru să fie legat de tema săptămânii îl voi începe astfel „Dimineața a
sosit/Toți copiii au venit /A-nceput o nouă zi /Bună dimineața vestitori ai primăveri”.Fiecare
copil salută strângând mâna copilului de lânga el .
Prezența:Dimineața la venirea în sala de grupă fiecare copil își așează fotografía pe panoul
de prezență.Un băiat va numi fetele prezente din semicerc ,sau de la panou ,iar o fată va numi
băieții.Un alt copil va numi toți copiii prezenți apoi se vor stabili absenți .
După ce ne-am salutat le îndrept atenția copiilor spre„ Calendarul naturii”A început o nouă
zi /Cum e vremea azi copii?Se inițiază un dialog în care se stabilește :In ce anotimp suntem?
Cum este vremea?Ce zi este astăzi?În ce lună suntem?Ce dată este?apoi se afișează
simbolurile corespunzătoare.
Impărtășirea cu ceilalți:Copiii observă imaginile expuse la centrul tematic cu primăvara și
precizează vestitorul primăveri.
Noutatea zilei:va fi o ghicitoare pe care copiii vor trebui să o deslușească :„Este mic,are trei
petale albe și vestește primăvara.Ghici cine este?”
Mesajul zilei:„Ghiocelul înflorit ne vestește cea venit”
Activitatea de grup:Astăzi când am venit la grădiniță am găsit în fața uși această cutie.Cred
că a adus-o poștașul .De la cine să fie oare?Pe cutie nu este nici o adresă.Să deschidem cutia
și să vedem ce este.În cutie se află un buchetel de ghiocei.
ALA1.Îndrum copiii să își aleagă centrele de activitate.Le prezint copiilor cele două centre și
sarcinile de lucru ce urmează să le realizeze.
La centrul Construcții ei vor trebui să construiască din cuburi„ Ronduri cu ghiocei” în formă
de pătrat.La central Artă colorează în contur ghiocelul folosind creioane colorate adecvate,
Voi îndruma activitatea copiilor din fiecare centru , ajut copiii dacă este cazul pentru
realizarea sarcinii. Reamintesc sarcina sau anumite obiective . Acolo unde constat că apar
dificultăți îi îndrum pe copiii.Când timpul de lucru a expirat fac evaluarea copiii .Se fac
aprecieri prezentând rezultatele munci individuale ..După ce copiii și-au îndeplinit sarcinile la
centrele de interes se desfășoară tranziția „Bat din palme clap-clap. ADE:DLC-:Memorizare :
„Ghiocelul ” de Elisaveta Novac . Copiii își însușesc poezia și o recită clar și
expresiv.Tranziția către activitatea de lipire se va realiza prin intermediu versurilor:„Bat din
palme clap,clap/Din picioare trap ,trap/Ne învârtim ne răsucim /Și la masă noi pornim.”
DOS:-copiii vor lipi ghiocelul .Prezint plansa model identificând modul de
realizare și voi explica tehnica de lipire. Evaluarea se va realiza cu ajutorul
metodei Turul galeriei
MP(momentul povestilor)-,,Mos Viscol si Primavara.
ALA2:Odată sarcinile rezolvate ne vom juca : „Ștafeta ghiocelului –joc de
mișcare, și „Trezește-te ghiocelule”-joc liniștitor

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Conținutul activității Strategii Evaluare


didactice didactice
Moment Pentru ca activitatea să se Organizarea Frontal
organizatoric desfășoare în condiții optime se frontală a
va avea în vedere : copiilor
-aerisirea săli de grupă;
-aranjarea scăunelelor în formă de
semicerc;
-pregătirea materialului didactic
necesar desfășurării activității

Captarea Copiii astăzi de dimineață când Expunerea Frontal


veneam spre voi ,m-am întâlnit cu
atenției poștașul.El mi-a dat o cutie pentru
voi din partea Zânei Primăvara Conversația
Reactualizarea Pun întrebări copiilor. Conversația Analiza
cunoștințelor Cine vestește venirea primăveri? răspunsurilor
De ce îl numim vestitorul copiilor
primăveri?
Din ce este alcătuit ghiocelul?

Anunțarea Astăzi învățăm o poezie care se Explicația Evaluarea


temei și a numește:„Ghiocelul” scrisă de capacității de
Elisaveta Novac,și apoi o să lipim atenție voluntată
obiectivelor
ghiocelul La sfârșitul activități
voi va trebui să recitați corect și
frumos întreaga poezie ,să
realizați lucrări frumoase .

Dirijarea Recit model poezia în întregime .


învățării
Ghiogelul
de Elisaveta Novac

Ghiocel,mititel
Alb și frumușel, Observarea
Ce scoți capul din zăpadă. Demonstrația comportamentului
Primăvara să te vadă. copiilor

Soarele să te -ncălzească,
Zăpada să se topească,
Tu așa micuț cum ești
Pe copiii î-nveselești.
Educatoarea explică conținutul
poeziei folosindu-se de un ghiocel Explicația
.
Ghiocelul este mititel ,alb și
frumos ,el scoate capul din zăpadă
ca primăvara să îl vadă.Soarele
încălzește zăpada și se topește iar
pe copiii îi înveselește.
În timpul expuneri poeziei
educatoarea explică cuvintele
necunoscute :înveselești-îi
bucură.
Educatoarea recită încă o dată
poezia după care reia prima
strofă.
Se memorează prima strofă
după care educatoarea pune 1-2 Observarea
copii să o recite. capacități de
Se trece la cea de-a doua strofă Exercițiu concentrare a
de fiecare dată reluându-se și copiilor pe
prima strofă memorată anterior. parcursul
Voi continua memorarea strofelor recitării.
după care voi antrena mai mulți
copii fiind ajutați și stimulați de
educatoare.Copiii vor recita în
întregime poezia de mai multe ori.
Obținerea Se repetă poezia individual și pe Exercițiu Individual
performanței grupuri pentru fixarea ei, copiii o
vor recita și în lanț.

Încheierea Se realizează prin aprecieri Conversația Aprecierea


activități verbale și individuale cu privire la generală și
modul de participare al copiilor verbală
Tranzitie:Se realizează prin joc cu text si cintec „Danseaza hopa-hopa.
Evenimente Conținutul Strategii Evaluare
didactice activității didactice
Domeniul om Observarea
și societate comportamentului
Anunț denumirea copiilor
Anunțarea
temei și a activități„Ghiocelul ” realizat Conversația
prin lipire după ce toate
obiectivelor
elementele au fost decupate
anterior.Precizez că trebuie să
recunoască materialele puse
la dispoziție ,să utilizeze
corect tehnica lipirii,să
lucreze curat și îngrijit .

Dirijarea Intuirea materialului:


învățării Copiii vor fii solicitați să
recunoască și să descrie
materialele didactice Conversația
distribuite (în plicuri)pe
măsuță.:lipici,coală colorată Observarea
galbenă, codița sistematică
ghiocelului ,floare.
Prezint planșa model
realizată de educatoare
copiiilor și se analizează
.Pe parcursul activității
plansa va rămâne în fața Planșa model
copiilor.
Explicarea și
demonstrarea tehnici de
lucru
Explic și demonstrez modul
de lucru prin poziționarea Explicația
elementelor pe planșă
pentru a realiza o imagine
de ansamblu a
lucrării(orientativ). Observarea
Lipirea elementelor la locul sistematică
stabilit și în mod corect . Demonstrația
Subliniez că se folosește
puțin lipici pentru a nu
depăși conturul formei lipite
și a nu da un aspect
neîngrijit lucrării și explic
că acesta se întinde cu
ajutorul bețișoarelor de la
interior spre exteriorul
formei lipite.
Exerciții pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinii
-Pentru a lipi cât mai
frumos :
„Cântăm la pian....”
„Închidem și deschidem
pumnii...”
„Ne spălăm pe mâini”
„Morișca o învârtim .pentru
că azi harnici o să fim...”
Pun în funcțiune DVD
pentru realizarea unui
mediu de lucru plăcut și
urez copiilor „Spor la
lucru”
Urmăresc modul de Exercițiu
executare a lucrării
intervenind cu atenționări și
sugestii ,în cazul în care este
nevoie.
Corectez poziția corpului
copiilor la masa de lucru .
Anunț copiii că trebuie să
încheie lucrarea.Solicit
expunerea lucrărilor pe
panou pentru realizarea unei
expoziții și apoi strângerea
materialelor rămase.
Cer copiiilor să se așeze în
formație de semicerc pe
două rânduri pentru că Aprecieri verbale
lucrările trebuie văzute de Turul Galeriei
aproape.
Copiii vor avea ocazia să-și
expună părerea cu privire la
lucrările celorlalți colegi de
grupă.
Educatoarea va face la
rândul ei aprecieri și
recomandări ținând cont de
corectitudine.

Încheierea Fac aprecieri la nivel Conversația Aprecieri verbale


activității individual dar și global
asupra modului de
comportare și participare
ALA2 :„Ștafeta ghiocelului”–Joc de mișcare
a)Explicarea jocului

Fiecare copil din echipă va primi un coșuleț în mână . Formez două echipe.Echipa fetelor și
echipa băieților.

La semnalul educatoarei, fiecare copil din pereche va plecasă să adune ghioceii . Cel
carea cules primul ghiocel se intoarce să predea coșul coechipierului La finalul cursei se vor
declara căștigătoare acele echipe care au adunat mai mulți ghioceii.

b)Executarea jocului de probă

c) Desfăşurarea propriu-zisă a jocului: jocul se execută de mai multe ori; se urmăreşte buna
desfăşurare a jocului, respectarea regulilor şi a corectitudinii.

“Trezeşte-te ghiocelule!” –joc liniștitor


a.Explicarea jocului.

La acest joc, copiii sunt aşezati în semicerc.În faţa lor pe un scaunel stă un copil întors cu
spatele şi cu mâinile la ochi ‘’ghiocelul care doarme”. Educatoarea numeste un copil prin
atingerea pe umar, acel copil se ridică, merge aproape de ghiocel îl atinge pe umăr şi-i
spune cu glas schimbat: “trezeşte-te ghiocelule’’.Apoi revine şi se aşează repede la locul
lui.’’Ghiocelul’’se ridică, se plimba prin faţa copiilor şi întreaba: ’’Cine m-a trezit din
somn?”.Copiii raspund:’’Ghici?’’.Dacă a ghicit, atunci îşi schimbă rolul cu acela pe care
l-a recunoscut. Daca n-a ghicit, îşi pastrează locul.

b.Executarea jocului de probă;

c.Desfăşurarea propriu-zisă a jocului: jocul se execută de mai multe ori; se urmăreşte buna
desfăşurare a jocului, respectarea regulilor şi a corectitudinii.

S-ar putea să vă placă și