Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA:
DATA:
GRUPA: Mare
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ: Cine sunt/suntem?
TEMA PROIECTULUI: "Eu sunt unic!"

TEMA SĂPTĂMÂNII: "Comunitatea mea"

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul estetic și creativ (DEC)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație plastică

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: pictură

DURATA: 25 - 30min.

SCOPUL:

 Formarea deprinderii de a realiza picturi și redarea prin pictură a unor clădiri,


stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin pictură.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:

 să compună în mod original spatiul plastic


 să utilizeze materiale şi tehnici diverse alese de el
 să utilizeze culori potrivite pentru redarea realităţii
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observația, conversația, exercițiu, explicația, demonstrația, Turul
galeriei
Material didactic: imagini cu clădiri din cartier, hârtie desen, tempera, pensule,
recipiente plastic, servețele, CD player, CD cantece
Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019


 Revista învățământul preșcolar și primar, 3-4/2018, Editura Arlechin
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Conținut științific Strategii Evaluare


activităţii didactice

1.Momentul Se asigură condițiile optime pentru


organizatoric desfășurarea activităților:
-se aranjează mobilierul;
-se pregatește materialul didactic;
2.Captarea Se realizează printr-o scurtă Conversația Observarea
atenției conversație despre cartierul grădiniței comportamentului
noastre. Explicația copiilor

3.Anunțarea Se anunță tema activității "Cartierul Conversația Observarea


temei și a grădiniței mele" și se prezintă capacității de
obiectivelor obiectivele ce urmează a fi realizate, Explicația menținere a
pe înțelesul copiilor.
atenției

4.Dirijarea Se intuiesc materialele puse la


învățării dispoziţie şi se realizează aşezarea
copiilor la mesele de lucru.

Prezentarea modelului :
Se va prezenta copiilor lucrarea model
și se atrage atenția asupra culorilor Explicația
folosite și îmbinarea unor culori,
precizând că acestea sunt aceleaşi
culori regăsite şi în natură.

Demonstrarea procedeului de lucru: Observarea


Prin demonstraţie și explicație se comportamentului
prezintă copiilor modul de lucru, copiilor
culorile folosite și îmbinarea lor,
precum şi tehnici de lucru cu Explicația
materialele puse la dispozitie, pentru a
putea realiza pictura. Demonstrația
Se prezintă copiilor criteriile de
evaluare:
- respectarea temei plastice;
- acuratețea lucării;
- gradul de finalizare.

Înainte de a începe munca vom face


căteva exerciţii de încălzire a
mușchilor mâinii:
"Mişcăm degeţelele şi batem
pălmuţele,
Pumnişorii îi rotim și morișca o
pornim
Încet, încet, încet
Repede, repede, repede!"
Apoi voi da semnalul de începere a
picturii.
Copiii vor avea pe toată perioada
activităţii o atmosferă plăcută
asigurată de un fond muzical. Aprecieri frontale
Se va supraveghea modul în care și individuale
copiii execută sarcinile de lucru, iar
dacă va fi nevoie se va interveni cu
explicaţii individuale. Exercițiul
Când majoritatea copiilor au terminat,
se va anunţa că se apropie timpul
pentru finalizarea lucrărilor.
Sunt rugați copiii să lase curat la locul
unde au lucrat.
5. Evaluarea Se vor expune lucrările copiilor pentru Conversația
activității a se putea realiza evaluarea acestora,
pe baza criteriilor enunțete. Turul galeriei Aprecieri frontale
Se vor face aprecieri asupra modului și individuale
cum s-a desfășurat activitatea.

6.Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale


activității asupra felului în care copiii au răspuns
la solicitări, asupra participării și a Conversația Aprecieri verbale
colaborării în vederea realizării
temelor.

S-ar putea să vă placă și