Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Taran Elena


Clasa: a VIII-a
Subiectul: Încrengătura Cordate. Clasa Reptile (Reptilia)
Tipul lecției: mixt
Subcompetența: Determinarea caracterelor generale ale claselor de animale vertebrate.
Obiective operaționale:
O1 – să grupeze reptilele enumerate, care locuiesc arealul R. Moldova, în cele 2 ordine distincte;
O2 – să descrie, în baza informației din manual, funcțiile de relație, de nutriție și de reproducere a reptilelor ;
Oo3 – să compare, caracterile generale distinctive ale reptilelor și amfibienilor;
O4 – să identifice speciile de reptle incluse în Cartea Roșie a R. Moldova;
O5-să evidențieze importanța reptiloelor în natură și în viața omului;
Strategii didactice: activități frontale, în perechi, individuale.
Tehnologii didactice: Lectura ghidată; Învățareaprin descoperire; Observarea; Argumentarea.Problematizarea; Conversația euristică; Tabelul;
Diagrama Vienn; Mijloace audiovizuale You Tube.
Bibliografie: Curriculum la disciplină; Ghidul de implimentare și Ghidul profesorului la Biologie; Manualul cl. a VIII-a la Biologie; Dicționar de
Biologie.
Materiale: fișe, planșe, cretă .
Demers didactic explicit:
Etapele Obiec Timp Activitatea de predare—învățare Strategii și Activități de
lecției - min. tehnologii evaluare
tive didactice
op.
Evocare 2 Salutul. Prezența elevilor la lecție. Pregătirea celor necesare la lecție.
Moment
organizatoric:
Verificarea 7 Prin chestionare orala: Frontală
cunoștințelor, 1. Prezenta sau absenta coloanei vertebrale imparte lumea animala in Problematizarea. Elevii răspund
a priceperilor doua categorii. Care sunt acelea? întrebărilor
și a 2. Ce categorii de animale am studiat pana in prezent? puse
deprinderilor: 3. Ín ce mediu de viata intalnim pestii?Dar amfibienii?
4. Care este originea cuvantului amfibian?
5. Care sunt adaptarile amfibienilor la mediul de viata?
6. Cum se înmulteste broasca de lac?
7. Care sunt caracterele de superioritate ale amfibienilor fata de pesti?

Captarea 1 „Natura poate să-ţi slujească de carte, de profesor, de povăţuitor. Ea


atenției te cheamă, ea îţi procură, cu mici mijloace, tot ceea ce vei avea nevoie mai
târziu. Nu închide acastă mare carte plină de învăţături înţelepte, nu o
neglija pentru celelalte cărţi, în care se cuprind numai strofe din cântarea Ascultă atent și
întreagă ce-ţi stă înaintea ta.” (ION SIMIONESCU) comentează
Știați că? mottoul.
 din cauza dungilor sale,şarpele brun de copac din Munţii
Bungle,care iese la vânătoare noaptea,este numit şi tigrul nopţii?
 crocodilul nu-şi poate scoate limba afară din gură?
 şopârla de nisip pentru a-şi răcori picioarele,ridică câte două
membre alternativ de pe sol printr-un dans ciudat?
Cum credeți ce vom studia azi la lecție?

Enunțarea 1 Se va nota subiectul lecției. Se enunță obiectivele lecției.


subiectul și
algoritmul
lecției
Realizarea S.D.1 Citiți primul subpunct de la pag.111 Diversitatea reptilelor ,grupați
sensului reptilele, care locuiesc arealul R. Moldova, în cele 2 ordine distincte;
Reptile din arealul R. Moldova:
O1 Ordinul Scuamate
5 (șerpi și șopîrle)
Ordinul Broaște
-țestoase
Lectura ghidată. Elevii
S.D.2-Citiți subpunctul 2 de la paf.111 Trăsături generale, identificați construiesc
caracterile generale ale reptilelor și complectați tabelul propus cu funcțiile Observarea . tabelul și îl
O2 10 organismului la reptile completînd rubricile: Tabelul. completează.
Caratere Reptile
Lucrul în
Sistemul perechi.
nervos:
Sistemul
locomotor:
Organele de
simț:
Sistemul
dijestiv
Sistemul Lectura ghidată.
respurator:
Învățarea
Sistemul autonomă.
circulator:
Sistemul
exretor
Reproducerea
Elevii citesc
informația
S.D.3- Identificați asemănări și deosebiri dintre funcțiile organismului la înscrisă în tabel.
8 reptile și amfibienei, în baza cunoștințelor acumulate la lecția precedentă
O3 studiind clasa Amfibieni și cunoștințele acumulate azi la lecție studiind
clasa Reptile.
Diagrama Vienn Elevii
completează
Cartea Roşie a Republicii Moldova include 116 specii de animale rare, diagrama.
Reflecție: O4 6 vulnerabile şi periclitate. Cele mai periclitate dintre ele sunt reptilele. Elevii expun ce
O specie din ordinul Scuamate critic periclitată este au aflat.
Șopârla Multicoloră – piele cărnoasă, îngroșată de culoare cafenie cu pete Prezind imaginea
albe și negre, membre scurte. Se hrănește cu râme, muști, omizi. cu specia din
ordinul
Scuamate critic
pereclitată.

Analizăm înpreună cu elevii tabelul pregătit din timp cu speciile de reptile


incluse în Cartea Roșie a R. Moldova
Denumirea Denumirea în Statu
Semnalare Imagine
în română latină t
Ordinul Squamata
Familia Lacertidae

Șopârla Eremias arguta stepa Bugeacului CR


multicoloră Pallas

Analizarea
Familia Cluboridae tabelului cu
Elaphe malurile stâncoase speciile incluse
longissima al Nistrului și Răutul în cartea Roșie
Șarpele lui R. Moldova
(s. Zamenis ui, EN
Esculap
longissimus) în cursul inferior
Laurenti al Prutului

Elaphe cursurile inferioare


Șarpele cu
ale Prutului și EN
patru dungi quatuorlineata
Lacépède Nistrului
cursul inferior al
Prutului, malurile
Șarpe cu stâncoase ale
Coluber
abdomenul jugularis EN
Nistrului și
galben L.
Răutului, straturile
de calcar din nordul
țării
Codrii Centrali,
Coronella Codrii Tigheciului,
Șarpe de
austriaca EN
alun Laurenti pădurile din nordul
țării
Familia Viperidae
zona de stepă cu
Vipera de Vipera ursini pâlcuri de arbori și EN
stepă Bonaparte
arbuști

Codri, păduri din


Vipera Vipera berus nord și din luncile EN
comună L.
Nistrului și Prutului
Ordinul Testudina
Familia Emididae
văile
Broasca Emys Nistrului,Prutului,
țestoasă orbicularis EN
Răutului, Botnei,
de baltă L.
unele lacuri și iazuri
Elevii sînt apreciați și lăudați. Evaluarea se
face pe tot
parcursul lecției

Notarea 2 Elevilor li se spun notele, făcînd comentariile de rigoare.


Tema pe 2 Studierea temei de la pagina 111-112 Clasa reptile.Comunicare pe 0,5 Explicarea temei
acasă O5 pagină pe tema: ”Importanța reptilelor în natură și în viața omului.”, de acasă
încheerea comunicării cu un proiect de protecție a reptilelor.

S-ar putea să vă placă și